Windows 10 lisansını başka bilgisayara taşıma
Windows 10

Windows 10 lisansını başka bilgisayara taşıma

Windows 10 lisansı ucuz bir şey olmadığından, eski bilgisayarınızı sökerken veya satarken Windows 10 lisansınızı yeni bilgisayarınıza aktarmak mantıklıdır. Neyse ki, bir Windows 10 lisansını bilgisayardan diğerine aktarmak zor değildir.

Windows 10 lisansınızı eski bir bilgisayardan yeni bir bilgisayara aktarmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken eski bilgisayarınızdaki Windows 10 lisansını devre dışı bırakmak veya kaldırmak ve ardından yeni PC’nizde Windows 10’u etkinleştirmektir.

Windows 10 Lisansı Yeni Bir Bilgisayara Aktarabilir mi?

Windows 10 lisans türünüz, Windows 10 lisans anahtarınızı başka bir bilgisayara veya eski bilgisayardan yeni bilgisayara aktarabileceğinizi söyleyecektir. Yani, Microsoft yalnızca perakende Windows 10 lisansının bir aygıttan başka bir aygıta aktarılmasına izin verir. OEM ve toplu lisanslar devredilemez.

Windows 10 Lisans Türü Nasıl Tespit Edilir?

Daha önce de belirtildiği gibi, perakende satış lisansı yalnızca bir bilgisayardan başka bir bilgisayara aktarılabilir. Bu nedenle, başka bir şey yapmadan önce Windows 10 lisans türünüzün perakende olduğundan emin olun. Nasıl kontrol edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

1) Başlat / Görev çubuğu / Çalıştırma kutusuna CMD yazıp ardından Enter tuşuna basarak Komut İstemi‘ni açın .

2) Komut İstemi penceresinde aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın.

slmgr –dli

Windows 10 lisansını başka bilgisayara taşıma

 

Enter tuşuna basıldığında, Windows 10 lisansınızın türü hakkında ayrıntılar içeren Windows Script Host iletişim kutusu açılır. Windows 10 lisans anahtarınız perakende ise, Açıklama alanında PERAKENDE ifadesini görürsünüz. İletişim kutusunda Windows 10 lisans anahtarınızın kısmi sürümü de görüntülenir.

Windows 10 Ürün Anahtarı

Windows 10 lisans anahtarınızı aktarmak için 25 karakterlik Windows 10 lisans anahtarınıza ihtiyacınız vardır. Anahtarı, Windows 10 perakende kutusunda veya Windows 10 lisansınızı satın aldıktan hemen sonra aldığınız e-postada bulabilirsiniz.

Windows 10 Lisansını Eski Bilgisayardan Yeni Bir Bilgisayara Aktarma

Windows 10 lisans türünüz perakende ise, önce eski bilgisayarda Windows 10 lisansını devre dışı bırakmanız gerekir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

1) Başlat Menüsüne CMD yazın ve Komut İstemi‘ni yönetici olarak çalıştırın.

 

Windows 10 lisansını başka bilgisayara taşıma

Kullanıcı Hesabı Denetimi iletişim kutusunu gördüğünüzde Evet düğmesini tıklayın .

2) Komut İstemi penceresine aşağıdaki komutu yazın ve geçerli bilgisayarınızdaki Windows 10’u devre dışı bırakmak için Enter tuşuna basın.

slmgr.vbs / upk

 

 

Windows 10 lisansını başka bilgisayara taşıma

Enter tuşuna bastığınızda (Uninstalled profuct key successfully) ”Yüklü olmayan ürün anahtarı başarıyla” iletisini alırsınız. Bu işlem, geçerli bilgisayardaki Windows 10 lisansınızı devre dışı bırakmalıdır.

3) Windows 10 lisansınızı mevcut bilgisayardan kaldırdığınıza göre , ürün anahtarını da kayıt defterinden silmek en iyisidir . Bunu yapmak için aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın.

slmgr.vbs / cpky

 

Windows 10 lisansını başka bilgisayara taşıma

Enter tuşuna bastıktan sonra, (Product key from registry cleared successfully) ”Kayıt defterindeki ürün anahtarı başarıyla temizlendi” iletisini alırsınız.

4) Windows 10 lisansını devre dışı bıraktığınıza göre, yeni bilgisayarda Windows 10’u etkinleştirmenin zamanı geldi. Windows 10 çalıştıran yeni bilgisayarda Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Etkinleştirme sayfasına gidin, Windows’u Şimdi Etkinleştir‘in hemen altında Ürün anahtarı değiştir’i tıklayın.

25 karakterlik ürün anahtarını yazın ve ardından Microsoft etkinleştirme sunucularına bağlanmak ve Windows 10 kopyanızı etkinleştirmek için Sonraki düğmesini tıklayın.

 

Windows 10 lisansını başka bilgisayara taşıma

Dikkat: Yeni bilgisayarınızda eski bilgisayarda yüklü olan aynı Windows 10 sürümünü kullandığınızdan emin olun. Örneğin, eski bilgisayarınız Windows 10 Home sürümünü çalıştırıyorsa, Windows 10 lisansı kopyanızı aynı anahtarı kullanarak etkinleştirmek için yeni bilgisayarınızda da Windows 10 Home sürümü çalışıyor olmalıdır.

Not : Henüz Windows 10 yüklemediyseniz, Microsoft’tan Windows 10 ISO’yu indirin , önyüklenebilir bir ortam oluşturun ve yükleyin. Yükleme sırasında, ürün anahtarını girmeniz istendiğinde, aynısını yazın.

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

cricket çakmak