Mobil

LG G3 ekran kararma titreme sorunu nasıl çözülür

LG G3 telefonlarda rastlanması muhtemel sorunlardan birisi ekran kararması sorunudur. Kullanıcıların anlattığına göre bu olay şu şekilde gerçekleşiyor.

Telefon durduk yere titremeye başlıyor, yavaş yavaş ekranı kararıyor. Bir süre sonra ekran yeniden açılabiliyor ama gene kararıyor.

Benzer şekilde LG G3 telefonun kendi kendine kapandığı veya reset attığını söyleyen kullanıcılar da mevcut. Ekran kararma ve kapanma sorunları genellikle video izlerken veya oyun oynarken daha sık yaşanıyor.

LG G3 ekran kararma sorunu neden olur

Firmanın anakart ve diğer malzemeler için biçtiği bir ömür var. Genellikle normal kullanım için 2-3 sene telefonda yaşanmıyor. Yoğun kullanımlarda ise kısa sürede malzemenin ömrü doluyor ve arıza veriyor.
LG firması ürünlerine genellikle 2 sene garanti verdiği için ürünlerini 2 sene dayanacak şekilde imal etmekte, bu da bazı modellerde kronik sorunlar oluşturmaktadır.

LG G3’ün kronik sorunu da ekran kararmasıdır. Bunun sebebi kullanıldıkça ömrü kısalan anakartın gittikçe daha çabuk ısınması ve ısınınca kendisini devreden çıkarmasıdır. Kendisini devreden çıkarmazsa anakart yanacaktır.

Ekran kararınca veya telefon kendisini kapatınca geçici bir soğuma oluyor ve anakart yeniden aktif hale geliyor. Ama çabuk ısınınca yine devreden çıkıyor ve ekran yine kararıyor.

Bunun kalıcı çözümü anakartı değiştirmek. Onun da maliyeti 700 TL’nin üzerinde olduğu için kullanıcılar telefonu değiştirmeyi tercih ediyor. Genellikle video izlerken ekran kararıyor, bunu nedeni videoların işlemciyi ve anakartı daha fazla zorlaması.

LG G3 ekran kararma titreme sorunu nasıl çözülür ?

Anakartı değiştirmeden telefonu biraz daha kullanmak istiyorsanız kullanıcıların kendi kendilerine keşfettiği bazı yöntemler var onları deneyebilirsiniz.

Sorun ısınma kaynaklı olduğu için ince uçlu yıldız tornavida ile telefon sökülüyor ve işlemci alüminyum folyo ile sarılıyor. Bu şekilde kağıt veya termal macun ile de çözüme ulaşanlar var.

Bu yöntemlerin son çare olarak denenmesini, bundan önce sorunun tespiti için bir tamirciye başvurulmasını tavsiye ederim. Alüminyum folyonun nasıl kullanıldığını merak ediyorsanız aşağıdaki videoyu izleyiniz.

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

cricket çakmak