Telegram silinen mesajları geri getirme
internet

Telegram silinen mesajları geri getirme

Telegram silinen mesajları geri getirme konusunda kullanıcılarının sıkıntı yaşadığı bir platformdur. Mesajlar Telegram sunucusunda depolanmadığı için cihazınızdan silerseniz, onları Telegram’dan isteme şansınız bulunmamaktadır.

Whatsapp ve Facebook gibi sosyal medya sitelerinin kişisel verilerimize erişme iştahının aksine Telegram’da kişisel verilerin gizliliğine çok fazla önem verilmektedir.

Telegram yazılımcılarının geliştirdiği MTProto şifreleme protokolü sayesinde Telegram’da geçen bir sohbete 3. kişilerin ulaşması neredeyse imkansızdır.

Telegram’da bulunan gizli sohbet özelliği bu gizliliği üst düzeye çıkarmaktadır. Gizli sohbet yazışmaları Telegram sunucularında bile saklanmamakta, sadece sohbete katılan iki kişinin cihazında bulunmakta, profilden çıkınca da tüm mesajlar geri gelmeyecek şekilde silinmektedir.

Gizli sohbet seçeneğinde ayrıca mesajların bir süre sonra kendiliğinden silinmesini sağlayan silme zamanlayıcısı özelliği bile vardır. (Görevimiz Tehlike serisindeki gibi gönderilen mesaj bir süre sonra kendiliğinden  kaybolmaktadır)

Bu konuda ilginç bir bilgi vereyim; Telegram’daki sohbetlerin bu denli gizli ve güvenli yapılabilmesi nedeniyle Telegram uygulaması muhalif görüşe sahip olanlar, casuslar ve suç örgütü mensupları arasında popülerdir. Bu nedenle de bazı ülkelerde Telegram kullanımına kısıtlamalar getirilmiş, hatta yasaklanmıştır.

Telegram’ın öne çıkan özelliklerinden birisi silinen mesajların ve sohbetin geri getirilememesidir. Bu sayede eski zamanlarda pişmanlık duyacağınız şeyler yazmış olsanız dahi sildiğinizde başınız ağrımaz.

Peki silinen mesajlar tekrar lazım olursa ne yapacağız, nasıl geri getireceğiz ? Telegram’da silinen mesajların geri getirilememe durumu kati bir durumdur. Silinen mesaj geri gelmez. Ancak yine de bu konuda yapabileceğiniz birkaç şey bulunmaktadır.

Telegram silinen mesajları geri getirme

Her ne kadar silinen mesajlar geri gelmiyor olsa da mesajların yanlışlıkla silinme ihtimalini önlemek için Telegram bir önlem almıştır.

Sohbeti sildiğinizde ekranın alt tarafında 5 saniye boyunca bir bildirim mesajı olur. 5 saniye dolmadan bu bildirime dokunup İPTAL e basmanız halinde silme işleminiz iptal edilir.

Telegram silinen mesajları geri getirme

Peki ya 5 saniyeyi kaçırdıysanız ne olacak ? Geçmiş olsun, sohbetiniz sizden kalıcı olarak silindi!

Telegram da silinen mesajları geri getirmeyi vadeden veri kurtarma yazılımları var ancak, bunların işe yaramama ihtimali kuvvetle muhtemel. Hatta bu tür yazılımların işinize yaramaktan çok başınızı belaya sokma amaçlı olarak piyasaya sürülmekte olduğunu söyleyebilirim.

Telegram silinen mesajları geri getirmenin yok mu bir çaresi derseniz, silindikten sonra sohbette yazılanlara erişmenizin iki yolu var:

 • Birincisi karşıdakinin ekran görüntüsünü alıp size yollamasıdır.
 • İkincisi de karşıdakinin yeniden size mesaj göndermesidir.

Telegram silinen mesajları geri getirme konusunda bir tavsiye

Artık Telegram’da silinen mesajların ve sohbetin geri gelmediğini öğrendiniz. Silerken lazım olmayacağını düşündüğünüz bir sohbet, bir süre sonra lazım olabilir.

Bu tür bir olumsuz durum oluşmaması için mesaj temizliği yapmadan önce Telegram’ın dışa aktar özelliğini kullanmalısınız. Dışa aktar özelliği sohbet içeriğini yedekler. Böylece mesajları silseniz dahi arşivden ulaşabilirsiniz.

Dışa aktarma işlemini yapabilmeniz için bilgisayarınızda Telegram Desktop‘ın en son sürümünün olması gerekir. Ayarlar’a girdikten sonra dışa aktarılacak verileri seçersiniz ve dışa aktar (export) a basarak dışa aktarma işlemini yapabilirsiniz.

Dışa aktarma işlemi ile sohbet, fotoğraf ve diğer verileriniz JSON veya html formatında size gelecektir.

Telegram’da silinen fotoğraf ve videoları geri getirme

Telegram’da sohbeti silseniz de içeriğindeki fotoğraf ve videolara ulaşabilirsiniz. Çünkü bunlar telefonunuzun fotoğraf veya video galerisinde depolanmaktadır.

Bunlara şu şekilde ulaşabilirsiniz:

Telefonunuzda my files klasörüne giriniz. Bu klasördeki Dahili depolama ya basınız.

Sonraki aşamada Dahili depolama klasörü içerisinde bulunan Telegram klasörüne basınız. Onun içinde bulunan Telegram images klasöründe fotoğraflarınız, Telegram video klasöründe ise videolarınız bulunur.

Telegram profilinizi silince ne olur ?

Eğer Telegram profilinizi silerseniz, yazışma geçmişiniz, kişileriniz, fotoğraflarınız ve diğer şeyler silinir.

Telegram silinen grupları geri getirme

Eğer sizi gruptan attılarsa geri dönemezsiniz. Ancak yeni bir Telegram hesabı açıp gruba dahil olmayı deneyebilirsiniz.

Sizi gruptan atmadılar da siz yanlışlıkla grubu sildiyseniz, grubu geri getirmek mümkündür:

Telegram silinen mesajları geri getirme

Bunun için;

 • Telegram web e giriş yapın,
 • Hesap bilgilerinizi girin ve kimlik doğrulama kodunu içeren mesajı aldıktan sonra web sitesinde ilgili bölüme girin.
 • Sohbet listenize gidin ve sildiğiniz grubu bulun.
 • Grup adına tıklayın ve ” Gruba dön ” seçeneğini seçin .

Grubunuzu veya kanalınızı silerseniz;

Grubun yöneticisi sizsiniz ve grubu sildiniz. Silinen grubu getirmek mümkün değildir. Aynı şey Telegram kanalları için de geçerlidir. Silindi mi kalıcı silinir.

Telegram karşı taraftan silinen mesajları geri getirme

Diyelim ki mesajları siz değil de karşınızdaki kişi sildi. Eğer kendi mesajlarını silerse sizdeki mesajlar da gider. Peki bunu geri getirmek mümkün mü ? Hayır mümkün değil, karşı taraftan silinen mesajları geri getirme mümkün değil.

Yazımın başlarında belirttiğim üzere Telegram kişilerin verilerinin güvenliğine azami derecede önem verir. Birisi mesajlarını sildiyse, o mesajların başkası tarafından kullanılmamasını istemektedir. Telegram da bu amaca hizmet etmek için karşı taraftan silinen mesajları sizin ele geçirmenize fırsat vermez.

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bu Yazının 4 Yorumu Var

 1. Giza Cevapla

  Merhabalar,
  Bir kütüphane grubundaydım. Grupta ben gruba dahil olmadan önce bile geçmişini görebiliyordum katıldığımda. Bir kaç konuşma oluştu. konuşmaları sileyim derken tüm geçmişi silmişim :s Gruptan çıktım. Telegramı kaldırdım. Telefonu kapattım açtımi uygulamayı geri yükledim ve tekrar gruba davet ettiler fakat geçmişi hala göremiyorum.
  Normalde sonradan girenin 1 senelik geçmişi görebildiği bir gruptu.
  Ben bu geçmişi tekrar nasıl görebilirim??

  • ibrahim Cevapla

   Gruptan birine rica edersiniz, eski sohbetleri dışa aktar yapar, ondan sonra da size mail atar.

 2. Berkay Cevapla

  Merhaba.
  Hakaret içerikli mesajlar aldınız ya da dolandırıcı mesajları aldınız. Karşı taraf siz mesajları kopyalayamadan silmiş. Hukuki bir durum var. Bu durumda savcılığa başvurduğunuzda savcılık telegramdan mesajları isteyebilir ve alabilir mi ?

  • ibrahim Cevapla

   Böyle bir durumda savcılık veya mahkeme telegram’dan mesaj içeriğini isteyebilir. Telegram da dahil olmak üzere hiç kimse veya kuruluş hukuktan üstün değildir. Bununla birlikte Telegram istenilen bilgileri verir mi, verirse tam verir mi, eksik verirse eksik verdiği nasıl delillendirilecek, konuları muammmadır. Basit hakaret mevzusu ile devletin güvenlik meselesi olduğunda telegramın tavrı aynı olacak mıdır, Telegram kendinden bilgi istendiği vakit “ben de de yok” derse zorla ondan veri alınabilir mi, konuları da öyle. Kullanıcılardan silinen Telegram konuşmaları muhtemelen Telegram sunucularından da siliniyor. Telegram silinmiş, elinde olmayan veriyi vermekle yükümlü olmasa gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

cricket çakmak pp büyütme