internet

Android Cihaz Kullanarak İnternet (3G-4G) Paylaşımı Nasıl Yapılır

Mobil cihazınızda bulunan 3G veyahut 4G (LTE) bağlantınızı başka cihazlarla (ki bu cihazların içerisinde başka mobil cihazlar ve masaüstü – dizüstü bilgisayarlar da var) paylaşabileceğinizi biliyor muydunuz? Eğer biliyorduysanız (ve nasıl yapıldığını merak ediyorsanız) veya bilmiyorduysanız (süper bir özellik keşfettiniz :)) doğru yere geldiniz.

Bu anlatım; LG, Samsung, Huawei, Sony gibi android cihazlar için genel bir anlatım olacaktır. Mevcut sürüm örneği ise Android 8.0.0 olduğu için diğer sürümlerde bazı küçük farklılıklar olabilir. Aşamaların sonuçlarını kimi yerlerde tahmin ederek sonuca ulaşabilirsiniz.

İlk olarak Android cihazınızın ayarlar paneline erişim sağlamalı ve telefonun “Mobil Ağ”ının açık olduğundan emin olmalısınız. Ayarlar paneline eriştiğinizde, “Mobil ve Kablosuz Ağlar”, “WIFI ve diğer ağlar”, “Kablosuz bağlantı ve ağlar” tarzında bir seçenek görmeniz gerek. Eğer bunlardan hiçbirini göremediyseniz, “mobil ağ” kelime bütününü içeren bir buton bulmaya çalışın, şıklar arasında karşılaşacaksınız.

Ardından “Bağlantı paylaşımı ve mobil ortak erişim noktası” aşamasını takip etmeniz gerekmekte. Buraya kadar geldiyseniz son bir butona daha basarak asıl işlem yapacağımız sayfaya erişiyoruz, o buton da “Mobil Wi-Fi ortak erişim noktası” butonu. Bu butona da tıklandıktan sonra asıl istediğimiz sayfaya erişmiş oluyoruz, asıl ayarlarımızı buradan yapacağız.

Detaylara geçmeden önce belirtmek isterim ki açacağınız Wi-Fi bağlantısına koyduğunuz şifreyi bilen herkes Wi-Fi ağınıza erişebilir (açık tuttuğunuz sürece). Bu esnada yapılan indirmeler, video izlemeleri gibi yüksek data yiyebilecek işlemler paketinizi bitirebilir ve fazladan paket aşımına uğramanıza sebep olabilir. Bunu önlemek amacıyla şifreyi tanıdığınız ve güvendiğiniz insanlar dışında kimseyle paylaşmayın. Aksi takdirde belirttiğimiz sorunlarla karşılaşabilir ve sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Bu aracı “Minecraft” mobil oyununu arkadaşlarınızla oynamak için kullanabilirsiniz. Mobil veriniz kapalı olsa dahi paylaşacağınız Wi-Fi ağına bağlanan herkes aynı bağlantıyı kullandığından dolayı CO-OP mantığıyla arkadaşlarınızla doyasıya eğlence yaşayabilirsiniz. Zamanında çok aktif olarak kullandığım bir özellikti sırf bu amaçla, bu yüzden bu oyunu oynayan arkadaşlara da şiddetle tavsiye ederim.

Evet tavsiye ve önerilerim bitmişken hemen konunun aslına gelelim. “Wi-Fi ortak erişim noktasını yapılandır” butonuna tıklayın. Burada cihaza isim vereceğiniz ve şifre belirleyeceğiniz bir ekran karşınıza çıkacak. İsim kısmını tavsiyem cihaz adı veyahut kendi adınız yapmayın. Bu ikisini tercih ettiğinizde tanımadığınız kişiler tarafından bağlantı isteği denemesi alma tehlikeniz artar. Bunlar yerine sevdiğiniz bir yerin, bölgenin veyahut istediğiniz başka bir şeyin adını koyun.

Şifre için de “WPA2 SPK” seçeneğini seçmemiz gerekiyor, aksi takdirde şifresiz kayıt oluşmakta ve sonucunda da istenmedik bağlantılarla karşılaşabilmekteyiz. Şifreyi belirlerken de dikkatli düşünerek karar verin ve çok kolay bir şifre koymayın.

Yapmanız gereken her şey bu kadar. Aşamaları düzgün bir şekilde takip ettiğiniz takdirde hiçbir hata almadan uzaktan bağlantı aracını aktifleştirebilirsiniz.

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

cricket çakmak