Nasıl Yapılır

Windows 10 İçin Oyunu Tam Ekran Yapma Yöntemleri – Kesin Çözüm!

Windows 10, günümüzde Windows 7’den sonra en çok kullanılan işletim sistemlerinden birisi konumuna gelmiştir. Bunun etkisiyle de oyuncuların en çok merak ettiği konular da yavaş yavaş Windows 10’a kaymaktadır.

Gün geçtikçe tahtı biraz daha zarar gören Windows 7 için biraz üzücü olsa da işin doğrusu bu.

Konumuza geçecek olursak Windows 10 işletim sistemini kullanan cihazlarda oyunu tam ekran yapabilmeniz için birkaç farklı yöntem mevcut, bunlardan sırasıyla bahsedeceğim ancak bu işlemlere geçmeden önce bilgisayar çözünürlüğünüzü doğru olarak ayarlamanız gerekmekte.

Ekranda açık sayfaları kapatın veya alta alın ve masaüstüne ulaşın. Ardından ekrana sağ tıklayın. “Display Settings” (Görüntü Seçenekleri)ni seçin. “Resolution” (Çözünürlük) kısmını monitörünüze göre ayarlamanız gerekmekte. Eğer monitörünüzün standart çözünürlüğünü bilmiyorsanız marka-model şeklinde arama yaparak internet üzerinden bu sonuca ulaşabilirsiniz.

Mevcut çözünürlüğünüzü öğrendikten sonra çözünürlüğünüzü güncelleyin. Karşınıza mevcut seçenekleri onaylamak isteyip istemediğinizi soran bir ekran gelecektir, onay butonuna basarak ilerleyebilirsiniz.

Buraya kadar her şey tamam! Şimdi oyunlarda mevcut çözünürlüğümüzü kullanarak oyunu tam ekran yapmayı öğreneceğiz. Bu ayarlar oyundan oyuna değişiklik gösterebileceği için örnek olarak “Minecraft” oyununu ele alacağız ancak neredeyse tüm oyunları aynı aşamaları izleyerek tam ekran yapabilirsiniz.

Öncelikle oyunumuzu mevcut istemciyi kullanarak çalıştıralım. Minecraft oyununu kendi launcher’ını kullanarak çalıştırabilirsiniz; CS:GO, Dota 2 gibi oyunlar için ise Steam işlemcisini kullanabilirsiniz.

Oyun açıldığında “Options” butonuna tıklayalım. Ardından “Video Settings” butonunu seçmeniz gerekiyor. Buraya kadar olan aşamalar neredeyse tüm oyunlar için aynıdır. Türkçe oyunlarda da “Ayarlar” ve ardından “Görüntü Seçenekleri” yolunu takip edebilirsiniz. “Video Settings” veya “Görüntü Seçenekleri” butonlarından ikisi de yoksa şu tarz bir buton olabilir; “Çözünürlük Ayarları”, “Resolution Settings”, “Graphic Settings”.

Burada yapmamız gereken ilk şey çözünürlüğü ayarlamak olmalı (bazı oyunlarda “full screen” yapmadan bu seçeneğe sahip olamayabilirsiniz, bu sebepten dolayı bir sonraki aşamaya atlayıp sonra buraya dönebilirsiniz). Windows 10 üzerinden yaptığımız çözünürlük ayarındaki çözünürlüğü oyunumuz için de seçmemiz gerekiyor. Benim kullandığım monitörün çözünürlüğü 1920×1080, bu sebepten ben bu seçimi yapıyorum mevcut aşamada.

Şimdi de “Full Screen” yani “Tam Ekran” ayarını yapmamız gerekiyor. Minecraft oyununda “Fullscreen: OFF” şeklinde bir buton mevcut, bu butona tıklayarak oyunu tam ekran yapabiliyoruz. Ancak bu, diğer oyunlar için değişiklik gösterebilmekte. Eğer sizde böyle bir seçenek yoksa, mevcut ayarlar ekranında “Widescreen” butonunu veyahut “Windowed” seçeneğinin olduğu bölmeyi bulmanız gerekmekte.

Eğer buraya kadar bir sorun olmadıysa tek yapmanız gereken “Accept” butonuna tıklamak. Oyununuz otomatik olarak tam ekran moduna geçecektir. Çoğu oyunda hataları önlemek amacıyla bu ayarı yaptıktan sonra seçenekleri korumak istiyor musunuz tarzında sorular çıkmakta. Eğer sizde de bu tarz bir ekran çıktıysa “Yes” veyahut “Evet” seçeneğini seçerek onay verin, oyununuz tam ekran olacaktır.

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Axen izmir Televizyon Servisi pastebin cricket çakmak