Nasıl Yapılır

Resim Önizleme Görünmüyor Çözümü

resim önizleme görünmüyor çözümü

Windows Klasörlerde Küçük Resim ( Thumbnail ) Görünmüyor Sorunu Nasıl Giderilir.

Windows 10 / 8 / 7 de resim ve video önizleme görünmüyor çözümü, Resimler klasörü veya herhangi bir resim içeren klasörü açtığımızda resimler önizleme ile görüldüğünde bu aradığımız resmi bulmak için işimizi kolaylaştırır. Bilgisayarınızda resimlerin önizlemesi gözükmüyorsa bu sorunu kolayca çözebilirsiniz.

Windows dosya gezgininde küçük resimlerin gösterilmesi için önbellek kullanır. Simge önbelleği gibi küçük resim (önizleme) belleğide bazen sorunlarıylada karşılaşılabilinir.

Resim önizleme görünmüyor

Windows 10 / 8 / 7 Thumbnail ( Resim önizleme ) ve Videolarda önizleme resmi gözükmüyorsa aşağıdaki işlemleri uygulayın.

İlk olarak dosya gezgininde küçük resimler yerine simgelerin gösterilmesi etkinleştirilmiş olabilme ihtimaline karşı, klasör görünüm seçeneklerini kontrol edelim.

 • Herhangi bir dosya gezgini (klasör) penceresini açın.
 • Sol üstte bulunan Dosya seçeneğine tıklayın, açılır menüden Klasör ve arama seçeneklerini değiştir seçeneğine tıklayın.
 • Klasör Seçeneklerinde, Görünüm sekmesini açın. Her zaman simge göster, küçük resim gösterme yazısının başındaki tiki kaldırın ve Uygula ardından Tamama tıklayın.

resim önizleme görünmüyor

Eğer herhangi bir şekilde Her zaman simge göster, küçük resim gösterme işaretli değilse klasör seçeneklerini kapatın.

Küçük resim önbelleğini sıfırlamak için,

 • Windows arama kısmına CMD yazın çıkan sonuçlardan Komut İstemine sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır seçeneğini seçin.
 • Komut İsteminde sırasıyla aşağıdaki komutları yazarak her birinden sonra Enter tuşuna basın.

Not: taskkill /f /im explorer.exe komutunu girdiğinizde Explorer kapatılacaktır, CTRL + TAB tuşları ile sekmeler arası geçiş yapabilirsiniz.
Daha kolay olması için, tarayıcıyı ekranın bir yarısına Komut istemini diğer yarısına yerleşim yapabilirsiniz. Explorer kapandığında görev çubuğu ve masaüstü simgeleri gözükmez. Endişe etmeyin, son komutla Explorer yeniden başlatılıyor.
Önbellek dosyalarını silebilmek için Explorer durdurulmalıdır, yoksa silemezsiniz.

 1. ilk komut Exploreri durdurur.
 2. küçük resim ( Thumbnail ) önbelleğini siler.
 3. Exploreri başlatır.
taskkill /f /im explorer.exe
del /f /s /q /a %LocalAppData%\Microsoft\Windows\Explorer\thumbcache_*.db
start explorer.exe

Kodları kopyaladığınızda Komut istemi üzerinde sağ tık yaparsanız, kopyalamış olduğunuz kod otomatikman Komut istemine yapıştırılacaktır.

resim önizleme görünmüyor

 

Komut istemini kapatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Küçük resim önbelleği yeniden oluşturulacak ve küçük resimlerin ( önizleme ) gözükmeme sorunu giderilecektir.

Ayrıca bu işlemi Disk Temizleme ilede yapabilirsiniz.

 • Bunun için Bilgisayarımı ( Bu Bilgisayar ) açın ve Yerel Disk C: üzerine sağ tıklayın Özellikler seçeneğini seçin.
 • Yerel Disk (C) Özellikleri sekmesinde Diski Temizle seçeneğine tıklayın.

windows 10 disk temizleme

 • Bilgisayarınız kısa süre tarama yapacaktır, açılan Disk Temizleme menüsünde Küçük Resimler seçeneğinin önündeki tiki onaylayın ve Tamama tıklayın. Dosyaların boyutuna bağlı olarak

windows 10 disk temizleme

Disk temizleme işlemi bittiğinde küçük resim önizleme ( Thumbnail ) önbelleğinin yeniden oluşturulması için sisteminizi yeniden başlatın.

Windows önizleme sorunu çözüm videolu anlatım

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bu Yazının 8 Yorumu Var

 1. Samet Cevapla

  Çok teşekkürler, sinirlerim alt üst olmuştu. Sorun çözüldü.

 2. emre Cevapla

  merhaba, resimlerimin önizlemesi görünüyor fakat videolarım görünmüyor. bu anlattığınız tarifi yaptım işe yaramadı, hatta önceki görünen videolarda görünmez oldu ne yaptıysam video ön izleme resmi görünmüyor.rica ediyorum yardım edin

 3. Tarık Cevapla

  Küçük resimler var resimlerde sorun yok,ama videolar ne yaptıysam görünmedi,QTTabBar diye bir uygulama yükledim onunla alakalımı acaba diye düşünüyorum onuda bir türlü kaldıramıyorum,program ekle kaldırdada görünmüyor,videoların üzerine fareyi tutunca güzel oluyor,video hemen oynamaya başlıyor ama,yinede en güzeli hepsinin resimler gibi görünmesi tabi

 4. eyüp Cevapla

  çok teşekürler hallettim

 5. hyilgor Cevapla

  teşekkürler problem sayenizde çözüldü.

 6. Adnan A Cevapla

  Klasör Seçenekleri / Görünüm ok benim bilgisayarımda “Her zaman küçük resim göster, simge gösterme” seçeneği yok !!!!! Nasıl çözebilirim ?

 7. Pebb Cevapla

  Allah sizden razı olsun. Çıldırmak üzereydim, saatlerdir bununla uğraşıyordum. Meğer “küçük resim gösterme, simge göster” seçeneğini kapatmam gerekiyormuş. Allah işinizi rast getirsin. Tuttuğunuzu altın etsin. Normalde hiç yorum yazmam ama o kadar minnetkar kaldım ki bi’ şekilde teşekkürümü iletmek istedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

cricket çakmak cemre.com pp büyütme