Laptop klavyede bazı tuşlar çalışmıyor ne yapmalıyım
Nasıl Yapılır

Laptop klavyede bazı tuşlar çalışmıyor ne yapmalıyım

Laptop klavyede bazı tuşlar çalışmıyor ne yapmalıyım diyorsanız makaleyi okumaya devam ediniz…

Dizüstü bilgisayarınızın klavyesi tıklamalarınıza yanıt vermiyor mu ve düzeltmek için hızlı bir çözüm mü arıyorsunuz? O zaman kesinlikle doğru yerde olduğunuzdan emin olabilirsiniz;
Dizüstü bilgisayarınızdaki yanıt vermeyen klavye temel olarak Klavye Sürücüleri ile ilgili sorunların bir sonucudur. Bazen virüsler ve hatalar bile dizüstü bilgisayarınızın varsayılan klavyesinin çalışmamasına neden olabilir.

Yazılım sabitleme parçası bilgisayarınızı düzeltemezse, sorunun kablo hasarı, konektör sorunu veya bunun gibi bir donanımla ilgili olabilir.

Neyse ki sadece nadir durumlarda olur ve çoğu zaman, sorun klavyenizin bozuk bozuk sürücüsüyle ilgilidir. Klavyenizin işlevselliğini kısıtlayan dizüstü bilgisayarınızdaki yazılım ve donanımla ilgili sorunların çoğu kendiniz kolayca çözülebilir. Klavyeniz için bozuk sürücüyü yeniden yüklemeniz veya konektörleri kontrol edip temizlemeniz ya da kabloları yeniden bağlamanız gerekebilir; bu, dizüstü bilgisayarınızın klavyesinin normal çalışmasını geri yükler.

 

Laptop klavyede bazı tuşlar çalışmıyor ne yapmalıyım

1) Klavyenin Sürücülerini Yeniden Yükleme

Bozuk bir sürücü, dizüstü bilgisayarlarda yanıt vermeyen klavyelerin ana nedenlerinden biridir. Klavye sürücüleri, yakın zamanda yüklediğiniz bir üçüncü taraf uygulaması nedeniyle sorun yaşayabilir.
Bir virüs de sürücülere zarar verebilir ve klavyenizin durmasına neden olur. Hatta dizüstü bilgisayarı kapatma düğmesini kullanmadan kapatmak da işletim sistemine ve sürücülere zarar verebilir .

Tüm bunları klavyenizin sürücülerini yeniden yükleyerek düzeltebilirsiniz. Bu çok kolay bir süreç ve bunu birkaç dakika içinde yapabilirsiniz.

Dizüstü Bilgisayar Klavye Sürücü Güncelleme

1) Başlat menüsüne girin ve arama bölümüne devmgmt.msc yazın veya Aygıt yöneticisi.
2) Aygıt Yöneticisi açıldıktan daha sonra Klavyeler‘i bulun ve üzerine tıklayın.

Laptop klavyede bazı tuşlar çalışmıyor ne yapmalıyım
3) Klavye adınıza sağ tıklayın. Karşınıza çıkan menüde Cihazı Kaldır seçeneğini tıklayın.

Laptop klavyede bazı tuşlar çalışmıyor ne yapmalıyım
4) Bu işlem, klavyenin sürücülerini kaldıracaktır. Hemen ardından, bilgisayarınızı yeniden başlatın.
5) Yeniden başlattıktan daha sonra, dizüstü bilgisayarınız Windows klavyeyi algılar ve uygun sürücüleri otomatik olarak yüklemeye başlar. Böylelikle umarım sorunu çözecektir.
Bazı durumlarda, bu işlem çalışmayabilir ve sürücüyü kaldırdıktan sonra aygıt yöneticisinde hiç klavye simgesi bulamayabilirsiniz.

Klavye simgesini aygıt yöneticisinde bulamazsanız doğrudan dizüstü bilgisayarınızın destek sayfasına gidin ve klavyenizin sürücüsünü indirin. Veya Windows Update‘i kullanabilirsiniz.

Burada Sürücüyü yeniden yüklemek sizin için uygun değilse, sorunun donanımla ilgili olup olmadığını kontrol etmenizi öneririz. Donanımın karşılaştığınız sorunun arkasında olup olmadığını anlamanın en iyi yolu harici bir USB klavye takmaktır.

Harici olarak takılan klavye iyi çalışıyorsa, kesinlikle dizüstü bilgisayarınızda bazı donanım sorunları vardır. Soruna neden olabilecek dizüstü bilgisayarınızdaki donanımı düzeltmek için bir sonraki yönteme geçin.

2) Klavye Şeridini ve Konnektörü Temizleme

Klavye Nasıl Temizlenir?
Klavyenin şeridini ve Anakartta bulunan konnektörü temizlemek ve daha sonra klavyeyi Anakarta geri bağlamak bu sorunu hemen çözebilir. Yalnızca bir dizüstü bilgisayarı nasıl çıkaracağınızı biliyorsanız.

Fakat devam etmeden önce, bir dizüstü bilgisayarın konnektörünün ve diğer dahili bileşenlerinin çok hassas olduğunu ve yeterince dikkatli değilse durumu daha da kötüleştirebileceğini kesinlikle unutmayın.

Klavye kablolarını tutan kilitleme klipsi çok ince plastikten yapılmıştır ve yeterince yumuşak değilseniz kolayca hasar görecektir. Bu bileşen ayrı olarak satılmaz ve gerçekten pahalı olabilecek her şeyi değiştirmeniz gerekir.

Kabloları ve konnektörü temizlemek için dizüstü bilgisayarı sökmeniz gerekir. Ancak dizüstü bilgisayarın sökülmesi zor bir iştir ve oldukça zor bulabilirsiniz. Bunu daha önce hiç yapmadıysanız, YouTube’daki videoları söken bazı dizüstü bilgisayarları kontrol etmenizi öneririz. İşleri çok daha kolay hale getirmek için videoları dizüstü bilgisayarınızın modeline göre söktüğünüzden emin olun.

Sökmeyi bitirdikten sonra, kabloları çıkararak klavyeyi çıkarmanız gerekir. Bunun için tutucuyu yukarı doğru hareket ettirmeniz gerekir. Çok nazik olun ve baskı uygulamayın. Şimdi klavyeyi anakarttan çıkarmak için kabloyu çekin.

Şeridin metal sözleşmesindeki korozyonu gidermek için kurşun kalem silgisi kullanın. Bundan sonra, konnektörü de temizlemek için %100 İzopropil Alkol kullanın. Sadece birkaç damla Alkol dökün ve ardından kir ve korozyonu gidermek için ultra hafif bir diş fırçasının yardımıyla alın.

Şimdi klavyeyi yeniden bağlayın ve düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Dizüstü bilgisayarı monte edin ve ardından sorunları kontrol edin. Klavyeniz şimdi iyi çalışıyor olacak, sorun kablolar ve konektörle ilgili.

3) Dizüstü Bilgisayar Klavye Komple Değiştirme

Sürücüleri yeniden kurmaktan konektörleri ve klavye kablolarını kontrol etmeye ve temizlemeye kadar her şeyi denediyseniz, ancak sizin için hiçbir şey işe yaramazsa.

Yani, sonunda, yapabileceğiniz tek şey dizüstü klavyenizi değiştirmektir. Hasarlı klavyeler kolayca onarılamaz ve bu yüzden değiştirilmesini sağlamak her zaman iyidir. Dizüstü bilgisayarınızı yetkili bir servis merkezine götürebilir ve onarılabilir veya yeni bir klavye satın alıp kendiniz değiştirebilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınızı servis merkezine götürmek oldukça maliyetli olabilir, ancak tüm bunları kendiniz yaparak kaydedebilirsiniz.

Laptop klavyesini değiştirmek oldukça kolay bir işlemdir. Her şeyden önce, dizüstü bilgisayarınızın modeline göre bir klavye satın almanız gerekir. Şimdi dizüstü bilgisayarı sökün ve eski klavyeyi çıkarın. Hafifçe uygulayarak yeni klavyeyi sokete bağlayın. Dizüstü bilgisayarınızı monte edin ve açın. Şimdi yeni klavyenin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Bitti, klavyeyi değiştirdiniz ve dizüstü bilgisayarınız şimdi iyi çalışıyor olacak.

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

cricket çakmak