Canon mx360 5b00 hatası çözümü
Resimli Anlatım

Canon mx360 5b00 hatası çözümü

Canon mx360 5b00 hatası bir emici dolu hatasıdır ve birkaç çözümü vardır. Öncelikle emici dolu hatası nedir onu açıklayalım.

Canon marka yazıcılarda alınan çıktı sayısı sayılmaktadır. Bu çıktı sayısı belli bir sayıya ulaştığında 5b00 hatası vermektedir. 5b00 hatası emici dolu hatasıdır.

Peki nedir bu emici, neyi emer, neden dolar ?

Yazıcılarda atık mürekkebin depolandığı atık hazneleri vardır. Yazıcıyı açıp kapatırken, yazarken veya başka bir işlem yaparken her seferinde az veya çok mürekkep atığı oluşur ve bu atıklar ped denilen atık haznelerinde toplanır. Atık haznesi dolduğu zaman yazıcı emici dolu hatası verecek ve 5b00 hatası verip artık yazmayacaktır.

Yazıcının 5b00 hatası vermesi aslında yazıcıdan alınan çıktı sayısı ile ilgilidir. Yazıcıdan belli bir sayıda çıktı alınınca atık haznesi dolmuş kabul edilmekte 5b00 hatası verilerek kullanıcıya artık ürünün ömrü doldu denilmektedir.

Halbuki bazen 5b00 hatası verse dahi atık haznesi henüz dolmamış haldedir. Böyle bir durumu fark eden uyanık kardeşlerimiz yazıcıya reset atarak 5b00 hatasından kurtulmanın yolunu bulmuşlardır. Bu şekilde 2 kere reset yaparak emici dolu hatası giderilebilmektedir.

Canon mx360 5b00 hatası çözümü

İlk olarak yazıcıyı kapatın.ON düğmesinin ışığı sönsün.

Sağ taraftaki ters üçgen tuşuna (Bu reset tuşudur)basılı tutunuz. Basılı tutmaya devam ederek bir saniye sonra sol tarafta bulunan ON/OFF tuşuna basılı tutunuz.

Bir saniye boyunca reset ve ON/OFF tuşlarına basılı tuttuktan sonra ON/OFF tuşuna basmaya devam ederek reset tuşuna 6 kere basıp çekiniz.

Her iki tuşa basmayı bırakınız.

Birkaç saniye boyunca ON/OFF tuşu yanıp sönmeye devam edecek ve ekranda karartı görülecektir. Bunun anlamı yazıcının servis modunda olduğudur.

Yazıcı servis modunda iken bilgisayar ve yazıcı usb kablo ile birbirine bağlanır. Önceden şu yazılımı indirmiş olmanız gerekir.

İndirme linkinden indirmiş sıkıştırılmış klasörden 4 adet dosya çıkacaktır.ServicetoolsV3400 a basınız.

Canon mx360 5b00 hatası çözümü
Aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. EEPROM seçeneğine basınız ve onay veriniz. Yazıcı bir çıktı verecektir. Bu çıktıda bugüne kadar yazıcıdan kaç adet çıktı alındığı yazacaktır.

Canon mx360 5b00 hatası çözümü
Clear İnk Counter yazan kısmının hizasında yer alan Set butonuna basınız.

Canon mx360 5b00 hatası çözümü
Yazıcı bir çıktı daha verecek ve bilgisayar ekranında aşağıdaki gibi bir mesaj gelecektir.”A function was finished” yazacaktır.

Canon mx360 5b00 hatası çözümü
Yazıcıya yazılım atma işlemleri tamamlanmıştır.Bilgisayar bağlantısını yazıcıdan çıkarınız. Yazıcı halen servis modunda olacaktır. ON/OFF tuşuna basarak yazıcıyı kapatınız.

Yazıcıyı yeniden açınız. Yeniden açılınca deneme çıktısı yazdıracaktır.

Bu konuyla ilgili olarak Emrah AKKAYA’nın Youtube da yayınladığı video aşağıdadır.

Biz bu işlem ile aslında yazıcıyı kandırmış oluyoruz. Belli bir çıktı sayısına ulaşınca 5b00 hatası veren yazıcının sayma ayarını sıfırlayıp hata vermemesini sağlıyoruz.

Not:Eğer yazılım atma işlemi sonucunda yazıcınız kilitlenirse artık bir daha çalıştıramazsınız. Yani çöpe gider. Bu yüzden yazıcının modeline göre güncel bir yazılım atılması gerekir. Bu yazılımları 25-30 TL fiyatlara satanlar vardır. Eğer emici fiziksel olarak dolu ise yazılım atmak da çare olmayacaktır.Pedi boşaltma işlemini yapanlar vardır. Yazıcının modeline göre 150-300 TL gibi ücret istemektedirler.

Gerek yazılım atmanın gerekse pedi boşaltmanın Canon 5b00 hatasına çözüm olmaması ihtimali vardır.

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Axen izmir Televizyon Servisi pastebin cricket çakmak