Epson l386 kafa temizleme nasıl yapılır
Nasıl Yapılır

Epson l386 kafa temizleme nasıl yapılır RESİMLİ ANLATIM

Bu makalede Epson l386 kafa temizleme nasıl yapılır, neden kafa temizleme işlemine ihtiyaç duyulur ve ne sıklıkla kafa temizleme işlemi yapılması gerekir konularında bilgiler verilecektir.

Epson l386 kafa temizleme neden yapılır ?

Epson l386 yazıcıyla ilgili olarak yazıcının mürekkebi tam olmasına rağmen;

  • Epson yazıcı yazdırmıyor
  • Epson yazıcı boş sayfa çıkıyor
  • Epson yazıcı çizgili çıkarıyor
  • Epson yazıcı pembe çıkarıyor
  • Epson yazıcı renkli yazmıyor
  • Epson l386 silik yazıyor
  • Epson l386 siyah yazmıyor

Şeklinde sorunlarınız var ise artık kafa temizleme zamanı gelmiş demektir.

Kafa temizleme neden yapılır ne işe yarar ?

Yazıcıların işlevlerini tam performans ile yerine getirebilmesi için zaman zaman başlangıç ayarlarına döndürmek gerekir. Yazıcının mekanik aksamı fiziksel koşullara bağlı olarak ufak konumsal değişimler gösterebilir, mürekkep kuruyabilir, veya birtakım ayarları bozulabilir.

Bitmeyen kartuş sistemi mürekkep maliyetini düşürmekle birlikte mürekkep kalitesi asıl mürekkebe göre düşük olduğundan birkaç gün çıktı alınmayınca kuruma, tıkanma sorunları yaşanabilmektedir.

Buna bağlı olarak da yazıcıda mürekkep olmasına rağmen yazdırmayıp boş sayfa çıkarması veya silik yazdırması sorunu ortaya çıkmaktadır. Bazen de sadece uzun süre kullanılmayan renklerin püskürtme yollarında kuruma olmakta, siyah yazmıyor, renkli yazmıyor veya renk ayarı tam sağlanmadığı için yazıcı pembe çıkarıyor gibi sorunlar yaşanabilmektedir.

Bitmeyen kartuş kullanan yazıcıda ideal çıktı alma ve kafa temizleme sıklığı ne olmalı ?

Yazıcıdan her gün olmasa da iki günde bir çıktı almak yazıcı içindeki mürekkebin kurumaması ve sitemin çalışır durumda olması için önemlidir. Kafa temizleme işlemi ise bir ayda bir veya sorun oldukça yapılabilir.

Epson l386 kafa temizleme nasıl yapılır ?

Öncelikle bilgisayarda Epson l386 ın driverı yüklü değilse yüklenmeli, güncel değilse güncellenmelidir. Yazıcı bilgisayara bağlı ve çevrimiçi iken yazıcı üzerine gelerek sağ tıklayınız.

 

Epson l386 kafa temizleme nasıl yapılır

Aşağıdaki resimdeki gibi bir seçenekler ekranı karşınıza gelecektir. Tercihler e basınız.

Epson l386 kafa temizleme nasıl yapılır

Açılan ekranda, aşağıdaki resimde işaretlenen bakım menüsüne basarak çıkan ekranda aşağıda 2 ile gösterilen püskürtme denetimine basınız. Püskürtme denetimi kartuşun içindeki mürekkepleri kafaya çekmeyi sağlamaktadır.

Epson l386 kafa temizleme nasıl yapılır

Püskürtme denetimi ne bastıktan sonra karşınıza gelen ekranda yazdır a basınca aşağıdaki ekran çıkacaktır. Temizle ye bastıktan sonra çıkan ekranda Başlat a basınız.

Epson l386 kafa temizleme nasıl yapılır

Bu işlem yaklaşık 2-3 dakika sürecek ve işlem tamamlanınca bir çıktı verecektir. İşlem esnasında yazıcının ışığı yanıp sönecektir.

Epson l386 kafa temizleme nasıl yapılır

Sonraki işlem için aşağıdaki resimde 2 ile gösterilen Mürekkep temizlemeyi etkinleştir e basınız. Bu çekilen mürekkebi kağıda püskürtme ayarları ile alakalı bir kısımdır.

Epson l386 kafa temizleme nasıl yapılır

Yukarıdaki resimde 3 ile gösteren kısım kafa temizleme kısmıdır. Bu kafada akıntı olursa bunun temizlenmesine yaramaktadır.3. sırada bu işlemi uygulayınız.

Resimde 4 ile gösterilen kısım ise yazdırma kafası hizalama dır. Yazdırma kafası kaydırma yapması durumunda düzeltir.

Yukarıdaki 4 işlemi ayda bir kere uygulamak önerilmektedir. Eğer bu işlem ile sorununuzu çözemediyseniz kartuş temizleme solusyonu kullanabilirsiniz.

Anlatım videosu aşağıdadır. Video sahibi Bilgisayar Borsası na teşekkür ederim.

Bilgisayarsız bu işlemi yapmak istiyorsanız şu yazımız size bir fikir verecektir.

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

cricket çakmak