HP FN tuşu kapatma
Resimli Anlatım

HP FN tuşu kapatma RESİMLİ ANLATIM

Dizüstü bilgisayarlarda klavye üzerinde yer tasarrufu sağlamak amacıyla birçok tuşa ikincil görevler verilmiştir. FN tuşu klavyenin sol alt tarafında (shift, ctrl gibi tuşların yanında) yer almakta olup fonksiyon tuşlarının ikincil işlevlerinin kullanılmasını sağlar.

Fonksiyon tuşlarının ikincil görevleri genellikle sesi kısıp yükseltmek, parlaklığı azaltıp çoğaltmak gibi seyrek kullanılan işlevlerdir. Fakat bazen fonksiyon tuşlarının ikincil işlevleri birincil işlevlerinden daha sık kullanılabilir.

Örneğin bazı çizim programlarında veya oyunlarda bazı işlevler için sürekli FN tuşuna basmak gerekebilir ve bu da zamanla bıktırıcı olabilir.

Esasen FN tuşu kapatma dediğimiz işlem fonksiyon tuşlarının birincil/ikincil işlevleri arasında yer değişikliği yapmaktır. Yani FN tuşu kapatma işlemini yaptığınızda eskiden FN+ F1 ile yaptığınız şeyi sadece F1 e basarak yapabilirsiniz ama F1’in ana işlevini kullanmak için sadece F1’e basmak yerine FN+F1 e basmak zorundasınız.

Kısacası FN tuşu kapatma dediğimizde aslında bu tuşun işlevine son vermiş olmuyoruz sadece FN ile çalışan tuşların işlevlerin birincil/ikincil sıralamasını değiştiriyoruz.

HP FN tuşu kapatma

HP laptopta FN tuşunu kapatmak için istisnai bazı modeller haricinde BİOS’a girmek gerekmektedir.

Laptop’u hep Windows işletim sistemi ile kullananlar BİOS’a girmek için tereddüt edebilirler. BİOS laptopun temel ve basit ayarlarının yapıldığı bir yerdir. Ne yaptığınızı biliyorsanız BİOS’a girmenin ve bazı ayarları değiştirmenin bir zararı yoktur. Yanlışlıkla bazı ayarları bozarsanız da bunun telafisi mümkündür.

BİOS a girmek için laptop kapalı iken açma düğmesine basınız ve hemen ardından F10 tuşuna arka arkaya birkaç sefer basınız. BİOS ekranı gelene kadar basabilirsiniz.

BİOS ekranı gelince Main Security, System Configuration gibi menüler ve bunların hizasında çıkmak için Exit yazısını göreceksiniz. Ok tuşları ile System Configuration  menüsüne geliniz.  HP FN tuşu kapatma işlemi için ok tuşları yardımıyla System Configuration  menüsünün altında yer alan Action Keys Mode ye geliniz.

HP FN tuşu kapatma

Action Keys Mode in hizasında Disabled yazdığını göreceksiniz. Bu Disabled i Enabled yaptığınızda HP FN tuşu kapatma işlemi gerçekleşmiş olacaktır. Bunun için Action Keys Mode üzerinde iken Enter tuşuna basınız ve Disabled yazısına geliniz.

HP FN tuşu kapatma

 

Ve bunu ok tuşu ile Enabled olarak ayarlayınız.

HP FN tuşu kapatma

Yeni ayarı kaydedip sistemden Exit e basarak çıkınız. Durumu tersine çevirmek istediğinizde yine BİOS’a girerek Enabled olarak değiştirdiğiniz yeri Disabled yapmanız gerekir.

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

cricket çakmak