Nasıl Yapılır

Kasa çalışıyor ama monitöre görüntü gelmiyor sorunu çözümü

Kasa çalışıyor ama görüntü gelmiyorsa nedeni ekran kartı arızası olabilir. Bilgisayar tamircisi Nejdat Delioğlu’nun videosu eşliğinde ekran kartı arızası nasıl tespit edilir ve çözümü nedir öğreniyoruz.

Örneğe konu bilgisayarımızda bir dahili ekran kartı ve bir de harici ekran kartı var. Arızanın sebebini öğrenmek için içerideki mevcut harici ekran kartını söküp videoda gösterildiği şekilde diğer girişe takıyoruz. Eğer bilgisayar yine aynı arızayı verirse ya anakartta arıza vardır, ya güç kaynağında sorun vardır veya sorunun RAM’lerden de kaynaklanabilir.

Ekran kartının bir adet vidası vardır. Bu vidayı söktükten sonra ekran kartı hemen çekip çıkarılmamalıdır. Çünkü slotun arka kısmında klipsleri vardır, bunları geriye bastırmak gerekir. Bazı modellerde de mandal vardır. Bunlara dikkat etmeyip ekran kartı zorlanarak çıkarılırsa klipsler kırılabilir.

Ekran kartını elimize alınca oksitlenme var mı kontrol ediyoruz. Bizim örnek ekran kartımızda oksitlenme yok. Muhtemelen kitte bir arıza var.Alüminyum bloğu söküp ısıl işlem yapmak gerekiyor.

Harici ekran kartını on boarda takıyoruz ve bilgisayarı yeniden açmayı deniyoruz. Bilgisayar açılınca Bios ekranı geldi. Hard disk takılı olmadığı için Windowsa girmeyecektir.

Ekran kartının soğutucu kısmını söküp ısıl işlem uyguluyoruz. Aleti direk çip olan bölgeye tutmuyoruz. Bir iki dakika ısıtmak yeterli olacaktır. Termal macun sürerek yeniden ekran kartını monte ediyoruz.

Ekran kartının kablosunu yine eski yerine takarak bilgisayarı açmayı deniyoruz. Bilgisayarımız açılıyor ve görüntü veriyor.

Sorun ekran kartında değilse kartı kontrol etmek gerekir. Pci express rotta, entegrelerde, kontrol devrelerinde, kondansatörlerde sorun olabilir.

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

protez saç cricket çakmak muhasebe programları