Programlar

Epson Kafa Temizleme Programı İndir

Yazıcı kafası temizleme, yazıcıların tıkanmış olan yazıcı kafası ucunu temizlenmesi demektir. Bunun için printerınızın Epson sürücü ve yazılımlarının tam olarak kurulu olması gereklidir. Eğer yazılım ve sürücülerinizin eksik olduğunu düşünüyorsanız, kullanımdaki Epson yazıcınızın modeline göre www.epson.com.tr/support sayfasından aratarak bulabilir ve indirebilirsiniz. İndirme işlemi bittikten sonra setup ile gerekli kurulumlar yapılabilir.

Epson kafa temizleme işlemi ihtiyacı, yeterli miktarda mürekkep olmasına rağmen yazıcıdan aldığınız çıktılar da renklerin soluklaşması yada belli bir rengin hiç yazılmaması durumunda uygulanması gerekir. Bunların haricinde bir sorun yaşıyorsanız kafa temizleme sorunu haricinde bir durum söz konusudur.

Epson kafa temizleme yapmak için;

  • Denetim Masası altında Aygıt ve Yazıcılar bölümünde kurmuş olduğunuz Epson yazıcıyı Mouse sağ tuş ile yazıcı özelliklerine geliniz,
  • Karşınıza gelen sekmelerden Bakım (Maintenance) bölümünü açtığınızda Kafa Temizleme (Head Cleaning) kısmını açınız,
  • Açtığınız kısımda hangi mürekkep rengini temizlemek istediğiniz sorulacaktır. Rengi seçin onaylayınız.
  • Makinenin açık olduğunu ve kağıt tepsisinde kağıt olup olmadığını kontrol ettikten sonra bilgisayardan Yürüt (Execute) düğmesine basınız. Temizleme işlemi bitene kadar kağıt tepsisini kapatmayın. Temizleme tamamlandıktan sonra karşınıza gelen onay ekranında püskürtme ucu denetimi bilgi kutusu açılır. Baskı kalitesinde bir değişiklik olup olmadığını anlamak için Yazdırma Denetim Deseni (Print Check Pattern) seçeneğini işaretleyerek denetimi gerçekleştirin. Eğer kafanın temizlenmesi bir işe yaramadığını görürseniz aynı işlemleri bir kaz daha ama bütün renkler için uygulayınız.
  • Bütün bunlardan sonra gene bir sonuç alamazsanız Bakım bölümü altındaki Yoğun Temizleme seçeneğini işaretleyip aynı işlemleri uygulayınız.

Bütün bunlara rağmen bir sonuç alamadıysanız 24 saat bekleyip yoğun denetlemeyi tekrar uygulayın. Sonuç düzelmediği takdirde kartuşlarınız bitmiş yada yazıcı kafası aşınmış olma ihtimalleri söz konusudur.

Kafa temizleme nasıl yapılır merak ediyorsanız, aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz.

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bu Yazının Bir Yorumu Var

  1. ilahe Cevapla

    tesekkwr ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

cricket çakmak cemre.com pp büyütme