Nasıl Yapılır

Canon Yazıcı Siyah Yazmıyor

Canon yazıcılarda bitmeyen kartuşlar yanlış kullanım, kalitesiz sarf malzeme yada hatalı montaj yüzünden zaman zaman sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunlardan bir tanesi de siyah rengin yazmama sorunudur. En basit olarak siyah mürekkebin kontrol edilmesi ve eğer azalmış yada bitmişse dolum yapılması gerekmektedir. Bunun haricinde birkaç sorun ve çözüm bulunmaktadır;

  • Kartuş yarıya kadar dolu ama yazmıyor?

Burada en önemli soru yazıcı ve kartuş ne zamandır kullanılmıyor olacaktır. Uzun süre bekleyen kartuşlar kuruma yapmakta ve dolu olsa dahi yazmamaktadır. Bu kartuşun içini boşaltmak mümkün olmadığından yeni kartuş almak gerekecektir. Bu soruna engel olmak için belirli zaman dönemlerinde az da olsa çıktı alarak kartuşun ve hortumlarda kalan mürekkeplerin kurumasını engellemek gerekir.

  • Yeni dolum yaptırdım ama yazmıyor?

Birçok tüketici mürekkebi doldurur doldurmaz hemen çıktı alıp kullanabileceğini düşünmektedir. Fakat mürekkebi doldurduktan sonra yazıcının üstünde bulunan kırmızı üçgen düğmeye yaklaşık olarak 10 saniye basılı tutup reset atmanız gerekmektedir.

  • Her şeyi denedim kartuşlar dolu, reset yapıldı, uzun süre beklemedi ama gene yazmıyor?

Çok sık olmasa da bu sorunda görülmektedir. Bu sorun yazıcı kafa sorunudur. Bunun çözümü için ilk tavsiyemiz sadece yazıcınız değil yazıcı ile beraber Canon uygulamalarında yüklü olmasıdır. Eğer yüklü değilse Canon resmi web sitesinde destek kısmından indirebilirsiniz. Uygulamaları indirip kurduktan sonra yapmanız gereken bakım menüsü altında bulunana kafa temizleme (head cleaning) ayarını uygulamaktır.

Bu da çözüm olmazsa son olarak gene Bakım menüsü altında bulunan Deep Cleaning seçeneğini kullanınız. Kafa temizleme işlemi esnasında yazıcıyı kapatmayınız. Bu durum cihazın bozulmasına sebep olabilir. Kafa temizleme işlemine rağmen hala siyah çıktı alamıyorsanız siyah mürekkebi yazdıran yazıcı kartuş kafası bozulmuş demektir. En yakın servise götürerek değişimini yaptırınız.

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Axen izmir Televizyon Servisi pastebin cricket çakmak