Nasıl Yapılır

Kartuş Temizleme Solüsyonu İçeriği

Mürekkep püskürtmeli yazıcı kullanıyorsanız diğer yazıcılara göre maliyetlerinizin artacağını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Kartuşlarınız hızla tükenecek veya arızalanacaktır. Belirli bir renkte fazlaca çıktı almak o rengi yer aldığı kartuşu hızla tüketecek veya arızalanmasına sebep olacaktır. Eğer yazıcınızın ve kartuşlarınızın bakımlarını düzenli olarak yaparsanız muhtemelen normal süre oranla bir miktar daha uzun süre kullanım sağlayabilirsiniz.

Mürekkep püskürtmeli yazıcılar performans olarak daha verimli olsa da diğer yazıcılara oranla daha masraflıdır. Eğer mürekkep püskürtmeli yazıcı kullanmak istiyorsanız tüm bunları göze almalı ve mürekkep vb. malzemelerin yanı sıra bir de tıkanan kartuş uçlarını temizleyebilmek için kartuş temizleme solüsyon edinmeniz gerekmektedir.

Bu solüsyonlar HP, Canon, Brother ve Epson gibi birçok mürekkep püskürtmeli yazıcı da kolaylıkla kullanılabilmektedir. Kartuşların ucunda yer alan püskürtme uçlarını temizlemek amacıyla kullanılmaktadır. Bu solüsyonlar oldukça etkili bir temizleme yöntemidir. Kullanım şekli olarak kartuşlarda yer alan tıkanıklığın oranına bağlı olarak mürekkep püskürten uçların yüzeyi solüsyon ile silinebilir. Kartuşun içerisine şırınga benzeri bir şey ile solüsyon basılabilir veya püskürtme yüzeyi sökülebiliyor ise solüsyon içerisinde bekletilebilir.

Peki, bu kartuş temizleme solüsyonunun ana içeriği nedir? İşte bu sorunun cevabı ise izopropil alkoldür. Peki, bununla kartuşumu nasıl temizleyeceğim derseniz gerekli malzemeleri şöyle sıralayabiliriz;

  • İzopropil alkol
  • Ilık su
  • Kulak temizleme çöpü
  • Çay tabağı
  • Pamuklu bez

Kartuşlarımızı yazıcının içerisinden çıkarıp öncelikle kulak çöpüyle daha sonra diğer kulak çöpünü ılık suya sonra izopropil alkole batırıp püskürtme uçlarını temizliyoruz. Eğer bu şekilde çözüm olmaz ise kartuşu ılık su dolu çay tabağının içerisinde bir süre bekletin ve çıkarıp bu suyu temizleyin. Bu vb. birçok yöntem tıkanan kartuş uçlarını açmanıza yardımcı olacaktır.

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Axen izmir Televizyon Servisi pastebin cricket çakmak