sistem geri yükleme
Genel

Sistem geri yükleme noktası nedir?

Bazen sistem geri yükleme noktası olarak da adlandırılan bir geri yükleme noktası , belirli bir tarih ve saatte Sistem Geri Yükleme tarafından depolanan önemli sistem dosyalarının toplanmasına verilen addır.

Bilgisayarınızda herhangi bir geri yükleme noktası yoksa, Sistem Geri Yüklemenin geri döndürülecek hiçbir şeyi yoktur, bu nedenle araç sizin için çalışmaz. Büyük bir sorundan kurtulmaya çalışıyorsanız, başka bir sorun giderme adımına geçmeniz gerekir.

Geri yükleme noktalarının kaplayabileceği alan miktarı sınırlıdır (aşağıdaki Geri Yükleme Noktası Deposuna bakın), bu nedenle bu alan doldukça yenilerine yer açmak için eski geri yükleme noktaları kaldırılır. Bu ayrılan alan, genel boş alanınız küçüldükçe daha da daralabilir, bu da sabit sürücü alanınızın yüzde 10’unu her zaman boş tutmanızı önermemizin birkaç nedeninden biridir.

Geri Yükleme Noktaları Otomatik Olarak Oluşturulur

Aşağıdakilerden önce otomatik olarak bir geri yükleme noktası oluşturulur:

.Programın yükleyici aracının Sistem Geri Yükleme ile uyumlu olduğu varsayılarak bir program yüklenir.
.Windows Update aracılığıyla bir güncelleştirme yüklenir .
.Bir sürücü güncellemesi .
.Geri yüklemeyi geri almayı sağlayan bir Sistem Geri Yükleme işlemi yürütme.

Geri yükleme noktaları, önceden yüklediğiniz Windows sürümüne bağlı olarak değişen önceden belirlenmiş bir süreden sonra otomatik olarak oluşturulur:

Windows 7/8/10: Bu zaman dilimi içinde başka geri yükleme noktası yoksa 7 günde bir.

İstediğiniz zaman manuel olarak bir geri yükleme noktası da oluşturabilirsiniz.

Geri Yükleme Noktasında Neler Var ?

Bilgisayarı geçerli duruma döndürmek için gerekli tüm bilgiler bir geri yükleme noktasına dahildir. Windows’un çoğu sürümünde, tüm önemli sistem dosyaları, Windows Kayıt Defteri, program yürütülebilir dosyaları, destek dosyaları ve çok daha fazlası bulunur.

Windows 10, Windows 8, Windows 7, bir geri yükleme noktası aslında bir birim gölge kopyasıdır, tüm kişisel dosyalarınız dahil olmak üzere tüm sürücünüzün bir anlık görüntüsüdür . Ancak, Sistem Geri Yükleme sırasında yalnızca kişisel olmayan dosyalar geri yüklenir.

C: \ Windows \ System32 Restore \ \

Geri Yükleme Noktası Depolaması

Geri yükleme noktaları, sabit diskte yalnızca ayrıntıları Windows sürümleri arasında büyük değişiklik gösteren çok fazla yer kaplayabilir:

Windows 10 ve 8: Geri yükleme noktaları için disk alanı kullanımı, sabit sürücünün yüzde 100’ü kadar yüzde 1 kadar olabilir.
Windows 7: 64 GB veya daha düşük sürücülerde, geri yükleme noktaları disk alanının yüzde 3’üne kadar sürebilir. 64 GB üzerindeki sürücülerde, geri yükleme noktaları hangisi daha azsa yüzde 5 veya 10 GB alan kaplayabilir.

Bu varsayılan geri yükleme noktası depolama sınırlarını değiştirmek mümkündür.

Windows 10 Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma

Sistem Geri Yükleme, Windows’un birkaç sürümünde bulunan bir yardımcı programdır. Performansın yavaşlamasına veya bilgisayarınızın askıda kalmasına neden olabilecek sorunları çözün. Belgelere, resimlere veya diğer kişisel verilere zarar vermez, ancak son zamanlarda yüklenen programlar kaldırılabilir. Windows 10’da bu yardımcı programın nasıl kullanılacağını görelim.

SİSTEM KURTARMA NOKTASI OLUŞTURMA

1) Geri yükleme noktası oluştur arama kutusuna yazın.

 

Sistem geri yükleme noktası nedir

Alternatif olarak Denetim Masası> Sistem ve Güvenlik > Sistem > Gelişmiş Sistem Ayarları’na sol tıklayın > Sistem Koruması sekmesine gidin.

2) İfadelerin yanındaki Oluştur … ‘u tıklayın. Sistem Koruması etkin olan birimler için hemen bir geri yükleme noktası oluşturabilirsiniz .

 

Sistem geri yükleme noktası nedir

3) Geri yükleme noktasını tanımlamak için bir açıklama yazın – örneğin, WindowsPChatalari kurtarma noktası – ve Oluştur‘u tıklatın .

4) Kurtarma noktası oluşturulurken lütfen bekleyin.

 

Sistem geri yükleme noktası nedir

5) İşlem doğru yapılırsa, Tüm geri yükleme noktası oluştur mesajı görünecektir . Kapat‘ı tıklayın.

 

Sistem geri yükleme noktası nedir

Windows 10 Geri Yükleme Noktası Oluşturma işlemini kolay ve basit olarak bu şekilde yapmış olduk tekrar size lazım olduğu zaman geri yükleme noktasından oluşturduğunuz tarihi seçip Windows işletim sisteminizi Sistem oluşturma gününe alabilirsiniz.

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

cricket çakmak