telefona bulaşan reklam virüs nasıl temizlenir
Mobil

iPhone virüs bulaştı uyarısı

Eğer iphone telefonunuzda virüs bulaştı uyarısı alıyorsanız böyle bir durumda ne yapacağınızı anlatacağım.

Aslında iPhone’larda virüs adı verilen şeyler bizim alıştığımız virüs formatından farklıdır. Genellikle Safari’deki açıklardan sızarak telefonunuza gelirler.

Virüs telefona nerelerden gelir ?

Çoğunlukla;

  • Dizi izleme sitelerinden,
  • Torrentlerden,
  • İndirilen dosya ve programlardan (müzik indirirken mesela),

Gelmektedir.

iPhone a virüs bulaştığını nasıl anlarız ?

  • İnternette boş bir yere bastığınızda yeniden açılan sayfalarla karşılaşırsınız.
  • İnternette nereye girerseniz girin saçma sapan sayfalara yönelirsiniz.
  • Kullanıcı adı ve şifrenizi bir yere girdikten sonra “Merhaba” diye bir iletişim kutusu açılıp dolandıırcılık amaçlı sohbetler başlaması, form doldurulmasının istenmesi.

iPhone’larda virüs nerelere bulaşır ?

  • DNS adresinize
  • Web tarayıcınıza
  • Kullanıcı adı ve şifrelerinize
  • Modem İP’isine (En kötüsü bu)

Telefona bulaşan reklam virüs nasıl temizlenir ?

Reklam virüsünü temizleyemediyseniz, temizleyene kadar safariye girdikten sonra gizli sekme halinde “özel”den internete giriniz. Böylece reklamlar çıkmadan veya saçma sitelere yönlendirmeler olmadan istediğiniz siteye girersiniz.

Yöntem 1:Ayarlar/Safari ye bastıktan sonra “Pencereleri Engelleme” sekmesini yeşil (açık), Takip Etme’yi kapalı yaparak Çerezleri Engelle seçeneklerinde “Her Zaman Engelle” yi ayarlayınız. “Tarihçeyi ve Web Sitesi Verilerini Sil’e basınız.

Yöntem 2:Ayarlar/Safari/İleri Düzey yolundan ilerleyerek Javascript’i pasif yapınız. Ayrıca Web Sitesi Verileri sekmesine girerek “Düzenle” ye basarak girmiş olduğunuz web site adreslerini siliniz.(DNS ayarlarınıza bulaşan virüsleri silinecektir.)

Yöntem 3:Ayarlar/Safari/Wi-Fi yolundan ilerleyerek Wi-Fi nize girip buradan i tuşuna basarak DNS adresinizi değiştiriniz.

Yöntem 4:Magic Cleaner uygulamasını indiriniz. “Clear Cash” sekmesine basınız. Bu hem telefonunuzda yer açar hem de virüsleri temizler.

Yöntem 5:Tüm bunlar işe yaramadıysa virüs modeme bulaşmış olabilir. Modemin arkasındaki reset tuşuna iğne ile 10 saniye basılı tutunuz. Bundan sonra kutunun üzerindeki şifre ve kullanıcı adı ile yeniden kurulum yapmanız gerekir.

iPhone a virüs bulaştı uyarısı gelirse;

Sakın panik yapmayın aslında virüs bulaşmamıştır. Çünkü virüsler sizi enayi yerine kullanmak ve amaçlarına daha kolay ulaşabilmek için mümkün olduğunca gizlenme eğilimindedirler. Telefona virüs bulaşınca alenen “Virüs bulaştı” şeklinde uyarı gelmez.

Bu tür “telefonunuza virüs bulaştı” uyarıları bazı reklam ağlarının insanların gafletinden istifade ederek, sizi program/uygulama indirmeye zorlamasıdır. Telefonunuza indirdiğiniz uygulama üzerinden karşınıza zırt pırt reklam çıkıyor. Siz bu reklamları internette gezinirken rastladığınız sitelerden geldiğini zannediyorsunuz ama öyle değil.

Sözün kısası “telefonunuza virüs bulaştı” uyarısı alırsanız bunu ciddiye almayınız.

 

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

cricket çakmak Deathko GB Axen izmir Televizyon Servisi oyunlar oyna - okey oyna -