Limit installer to 2GB of ram usage ne demek
Nasıl Yapılır

Limit installer to 2GB of ram usage ne demek

Hepimiz hızlı bir bilgisayarımız olsun, donmasın, takılmasın üzerindeki donanım ne ise hakkını versin isteriz. Limit installer to 2GB of ram usage şeklinde bir yazı gördüyseniz bu RAM kullanımının 2GB ile sınırlandırıldığı manasına gelir. Yani bilgisayarınızda 8 GB RAM yüklü olsa dahi yine en fazla 2GB kullanacaktır.

Mesela Windows 7 Starter sürümü işletim sistemi kullanıyorsanız 2GB RAM limiti vardır. Windows 10 Pro işletim sistemi 64 bit te de 2GB RAM limiti vardır. Siz oyunları daha rahat oynamak için ilave RAM taksanız dahi kullanılabilir RAM 2gb ise bilgisayarınızda performans artışı olmayacaktır.

2GB RAM sınırlaması nereden geliyor ?

Aslında her Windows sürümü için farklı sınırlamalar var. Mesela Windows 8 ve 10’un 86 bit sürümlerinde 4GB RAM sınırı var. Bu sınırlamayı Windows koymaktadır. Sebebi de işletim sistemini ve çalışması zorunlu bazı programların öncelikli olarak çalışmasını sağlamaktır.

Yani BİOS’un, anakartın, ekran kartının, sistem dosyalarının, bilgisayara takılan aygıtların donmadan çalışmasını sağlamak için Windows böyle bir ayarlama getirmiştir. Siz bunu daha sonra (Yüklediğiniz RAM yeterli ise) kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Bazen de bu sınırlamadan farklı olarak yüklü bellek ile kullanılabilir bellek arasında ciddi farklar olabilir. Bunun birkaç sebebi vardır.

Kullanılabilir bellek yüklü bellekten çok az ise nedenleri

  • Sorun BİOS ayarları kaynaklı olabilir. BİOS güncellemesi gerekebilir.Bu tür bir sorun var ise bilgisayar belleğin tamamına erişemez ve yüklü belleğin çok azı kullanılabilir durumda olur.Genellikle güncelleme yapıldığında bu sorun ortadan kalkar.
  • Eğer bilgisayarınızda ekran kartı var ise belleğin kullanım önceliği ekran kartına verilir. Dolayısıyla RAM’im belli bir kısmını ekran kartı yer, bu miktar kullanılabilir RAM’den düşülür.
  • Üçüncü ihtimalde RAM yuvalarının bozuk olması veya temassızlık gibi fiziksel sorunların varlığıdır.

Kullanılabilir RAM miktarını artırma

2GB RAM sınırı genellikle Windows 7’de olduğu için bu işletim sistemine göre tarif edeceğim.

1.       Başlat‘a tıkladıktan sonra “Programları ve dosyaları ara” kutusuna “msconfig” yazın ve ardından “Programlar listesi”nde msconfig öğesine tıklayınız.

2.       Sistem Yapılandırması penceresinde, Önyükleme sekmesinden Gelişmiş seçenekler’e tıklayınız.

3.       Bellek üst sınırı onay kutusuna tıklayıp işaretini kaldırın ve Tamam’a tıklayınız.

4.       Bilgisayarı yeniden başlatınız.

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

cricket çakmak Deathko GB Axen izmir Televizyon Servisi oyunlar oyna - okey oyna -