pirinç
Genel

Hangi metal kaç derecede erir ?

Metaller genellikle sert ve özkütleleri fazla maddelerdir. Bu nedenle metallerin erime sıcaklıkları yüksektir. Bu yüzden metal işleme tesisleri onları eritmede kullanılan enerji kaynaklarının yakınında kurulur.

Bunun en bilinen örneği Zonguldak (Ereğli) ve Karabük’te bulunan demir çelik işleme tesisleridir. Zonguldak ve Karabük’te demir madeni bulunmaz. Fakat Zonguldak ve çevresinde zengin kömür yatakları bulunur.

Demirin erime sıcaklığı yüksek olduğundan demiri işlemek için bol miktarda kömür kullanılır. Demiri eritmek için gerekli olan kömürün ağırlığı demirin ağırlığından fazla olduğu için demir işleme tesisleri demir madeninin olduğu yerlere değil, kömür madeninin olduğu yerlere yapılmaktadır.

Okulda öğrendiğimiz genel kültür bilgilerinin gerçek hayatta ne işe yaradığını merak edenler için bu güzel bir örnektir. Hangi metalin kaç derecede eridiğini bilmek, onu işlemek için ne kadar yakıt gerektiğini hesaplamak için gereklidir. Bu sayede bir işleme tesisinin hangi bölgede kurulacağına, metal işlemek için ne kadar bir maliyet gerektiğine karar verebilirsiniz.

Hangi metal kaç derecede erir ?

Öncelikle aşağıdaki değerli bilgileri Hipopotam isimli web sitesinden aldığımı belirteyim. Bu web sitesinde bilim ve teknolojiye dair birçok ilginç ve değerli mevcut.

Bilindiği üzere elementler kimyasal ve fiziksel özelliklerine göre; metal, ametal ve yarı metal olmak üzere 3 gruba ayrılmakta olup bunların erime sıcaklıkları ve kaynama dereceleri birbirinden farklıdır.

Metaller içinde sadece civa oda sıcaklığında sıvı haldedir. Diğer metaller oda sıcaklığında katıdır ve erime sıcaklıkları da yüksektir.

Metallerin diğer özellikleri şunlardır:

  • Genellikler parlak bir yapıdadırlar ve ışığı kısmen yansıtırlar.
  • Metaller işlenebilir yapıdadırlar. Toz, tel ve levha yapılabilmeleri nedeniyle sanayi sektöründe tercih edilirler.
  • Metaller ısı ve elektriği iletirler, yani iletkendirler.
  • Metaller sadece saf halinde kullanılmaz, birbiriyle karıştırılıp alaşım halinde de kullanılırlar.

İşte metallerin erime sıcaklıkları:

Altın:2700 derecede kaynar, 1064 derecede erir.

Bakır:2562 derecede kaynar, 1085 derecede erir.

Demir:2861 derecede kaynar, 1585 derecede erir.

Gümüş:1950 derecede kaynar, 961,9 derecede erir.

Çelik: Çelik bir element değildir. Demir ve karbondan oluşan bir alaşımdır.1585 derecede erir.

Pirinç: Bakıra Çinko katılarak elde edilir. 900 ila 950 derece arasında erir.

Rehberi bilim olan kişiler bu tür ilginç bilgilere ulaşmak için hipopotam.net web sitesini ziyaret edebilirler. Son olarak erime noktası en yüksek olan metal yukarıdakilerden hiç biri değildir. Siz erime noktası en yüksek metalin hangisi olduğunu biliyorsanız yorum bölümüne yazınız. Bakalım kaç kişi biliyor ?

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Axen izmir Televizyon Servisi pastebin cricket çakmak