şarj duraklatıldı pil sıcaklığı çok düsük
Mobil

Charging paused battery temperature too low hatası

Samsung telefonlarda şarj esnasında “Charging paused battery temperature too low” şeklinde bir mesaj geliyor ve telefonun şarj etmesi duruyor. Bu mesajın Türkçesi “Şarj duraklatıldı, batarya sıcaklığı çok düşük” demektir.

Bataryanın aşırı ısınması durumunda cihazın kendini korumaya almasını normaldir. Fakat bataryanın soğuk olması neden şarja engel olsun ki diye düşünebilirsiniz. Çünkü telefon şarj olurken zaten bir miktar ısınıyor ayrıca bataryanın ısınması neden önemli olsun ki ?

Bu soruların cevapları aslında çok da zor değildir.

Charging paused battery temperature too low ne demek

Bu mesaj Türkçeye “Telefonun şarj etme işlemi duraklatıldı, çünkü batarya sıcaklığı çok düşük” şeklinde çevrilebilir. Bazı telefonlarda mesaj zaten Türkçe geliyor, “şarj duraklatıldı pil sıcaklığı çok düsük” şeklinde.

Bu mesajı genellikle Samsung telefonlarda almaktayız. Samsung’un J7,J5,S6,A5 ve e1205 modelleri bu konuda en fazla sorun yaşatan modellerdir.

Telefonların bataryaları en fazla sorun yaşatan, verim alamama ve kısa şarj ömürleri nedeniyle eleştirilen parçalar olmuştur. Batarya şişmesi, kalibrasyon ayarı derken bir de sorun koleksiyonumuza “şarj duraklatıldı pil sıcaklığı çok düsük” eklenmiş durumdadır.

Firma malumu ilan etmemek adına bu konuda açıklama yapmazken tüketiciler kendiliğinden bu sorunun ne anlama geldiğini keşfetmiş ve çeşitli çözüm önerileri üretmiş bulunmaktadır.

Bu soruna batarya sıcaklığını ölçen sensörün arızalanmış olmasının neden olduğu düşünülmektedir. Bataryanın çok soğukken veya aşırı ısınınca şarj edilmesinin bataryaya zarar vereceği, daha da önemlisi patlama veya başka problemlere yol açabileceği düşünülerek ısı ölçen sensör konulmuştur. BU sensör bozulunca sıcaklığı normal değil de çok düşük ölçtüğü için hata mesajı vermektedir.

 Charging paused battery temperature too low çözümü

Cihazın garantisi var ise ücretsiz olarak batarya değişimi istenmelidir. Çünkü bu sadece sizde var olan bir sorun değil çok kişide görülen kronik bir sorundur. Firmanın bu konuda müşteri odaklı davranacağını düşünüyoruz.

Öte yandan bataryanın sıcaklık ölçen sensörü sağlam olup hava koşulları soğuk da olabilir.Telefonu bir miktar oda sıcaklığında ısınmaya bırakırsanız sorun çözülebilir.

Kullanıcıların bu konuyla ilgili bulduğu diğer çözümler ise garantisi olmamakla beraber;

  • Telefonunuzu şarja takınız ve kapatınız. Kapalıyken şarj etmeyi deneyiniz.
  • Telefonunuzu kapatınız ve yeniden açarak şarj etmeyi deneyiniz.
  • Farklı bir batarya kullanınız. Sorun bataryadan mı yoksa cihazınızdan mı kaynaklanıyor öğrenmiş olursunuz.
  • Farklı bir şarj aleti kullanınız (Tercihen orijinal olanı)
  • Yazılım güncellemesi varsa  güncellemeyi yapıp şarj etmeyi deneyiniz.
Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bu Yazının Bir Yorumu Var

  1. Hakan Cevapla

    Senin dedigin kucuk bir ihtimal. Asıl olay soket genislemesinden oluyor soket genisledigi icin film yerinden oynuyor filmin uzerinde bulunan sensorleri calistiran teller birbirine temas etmiyor. Tek cozumu telefonu acip filmi tam yerine oturtmak hatta uzerine bi daha cikmasin diye bi izole bant yapistirmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

protez saç cricket çakmak