Windows 10 klasöre şifre koyma
Windows 10

Windows 10 klasöre şifre koyma

Windows’un çoğu sürümü dosyalarınızı ve klasörlerinizi koruyan bir parola yöntemi içermediğinden, dosyaları ve klasörleri şifrelemek için takip etmeniz gereken adımları anlatmaya karar verdik. Windows’ta dosyalarınızı ve klasörlerinizi parola ile korumak için üçüncü taraf bir program kullanmanız gerekir. Ücretli programlar olduğu gibi şifreleme hizmetini ücretsiz olarak sunan yazılımlar da bulunmaktadır.

Herhangi bir belgeyi şifre koruması koymadan önce, gelecekte şifreyi unutmanız durumunda şifre korumalı olmayan dosya ve klasörlerin bir yedeğini almak isteyebilirsiniz. Bu, olası veri kaybınızın önüne geçecektir.

Microsoft Windows Vista, 7, 8 ve 10 Kullanıcıları

Windows 10 klasöre şifre koyma

Ne yazık ki, Windows Vista, Windows 7, Windows 8 ve Windows 10, dosya veya klasörleri parola ile korumak için herhangi bir özellik sağlamaz. Bunu gerçekleştirmek için üçüncü taraf bir yazılım programından faydalanabilirsiniz.

Bir dosyayı veya klasörü şifrelemek istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

1. Şifrelemek istediğiniz dosyayı veya klasörü seçin.

2. Dosyaya veya klasöre sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.

3. Genel sekmesinde, Gelişmiş düğmesine tıklayın.

4. Veriyi korumak için içeriği şifrele seçeneği kutusunu işaretleyin ve ardından her iki pencerede de Tamam’ı tıklayın.

Windows 10 klasöre şifre koyma

 

 

Windows 10 klasöre şifre koyma

Veriyi korumak için içeriği şifrele seçeneğini görüntülemekte sorun yaşıyorsanız ya da kutucuğu seçemiyorsanız kullandığınız Windows sürümü bu özelliği desteklemiyor olabilir. Ayrıca dosyaların yer aldığı sabit sürücünün NTFS olarak biçimlendirilmiş olması gerekir. Bu, şifreleme özelliği için gereklidir.

Windows’ta Dosyalarınızı ve Klasörlerinizi Korumak İçin Diğer Güvenlik Çözümleri

Sık kullanılmayan dosya ve klasörler – Dosyaları parola ile korumanın kolay bir yolu, sıkıştırma aracı kullanarak dosyaların arşivini oluşturmaktır. Arşiv oluşturulduğunda, içeriği bir şifre belirleyerek şifreleyebilirsiniz.

Windows Vista ve Windows 7 kullanıcıları – Windows Vista ve Windows 7 ayrıca bir sıkıştırma yardımcı programı içerir. Ancak, sıkıştırılmış dosyalar için şifre koruması, üçüncü taraf bir yazılım programı kullanılmadan mümkün değildir.

Bir dosya sıkıştırıldığında, kullanıcılar hala sıkıştırılmış klasördeki dosyaların bir listesini görüntüleyebilir. Hem dosya adlarınızın hem de içeriğinizin gizlenmesini istiyorsanız, tüm dosyaları tek bir klasöre taşıyın ve bu klasörü şifreyle koruyun.

Yazılım Programı İle Dosya ve Klasöre Şifre Koyma

7-Zip

Sıkıştırılmış dosyaları ve klasörleri şifre korumasını da içeren, ücretsiz bir dosya ve klasör sıkıştırma programıdır.

 

Windows 10 klasöre şifre koyma

AxCrypt

Kullanıcıların bir klasördeki tüm dosyaları şifrelemelerine olanak sağlayan ve şifre bilinmediği sürece bu dosyaların görüntülenmesine izin vermeyen mükemmel bir ücretsiz şifreleme programıdır.

 

Windows 10 klasöre şifre koyma

LocK-A-FoLdeR

LocK-A-FoLdeR, mutlak yeni başlayanlar için mükemmel bir çözümdür. Tek bir ana parola kullanır, minimal bir kullanıcı ara yüzüne sahiptir ve çözebileceğiniz herhangi bir ayar sunmaz. Korumak istediğiniz klasörleri seçtikten sonra, yapmanız gereken tek şey uygulamayı kapatmaktır. Şifreleme kullanmak yerine, bu program kendilerine erişmeyi deneyebilecek herhangi bir kullanıcının klasörlerini gizler.

Korumalı klasörlerinize erişimi geri yüklemek için programı yeniden açmanız ve kilit açma düğmesini kullanmanız gerekir. LocK-A-FoLdeR ile ilgili iyi bir şey de, klasörlerinizi gizli tutmak için herhangi bir hizmetin çalışmasını gerektirmediği gerçeğidir. Kullanımı kolay ve ücretsizdir.

 

Windows 10 klasöre şifre koymaWindows 10 klasöre şifre koyma

Folder Protector

 

Windows 10 klasöre şifre koyma

Bu program klasörlerinizi korumak için şifreleme kullanır. Tek yapmanız gereken programı başlatmak, kilitlemek istediğiniz klasörü seçmek, bir şifre seçmek ve ‘’Koru’’ tuşuna bakmaktır. Bu adımdan sonra klasör şifrelenmiştir ve içinde kalan tek şey, kilidini açmak için kullanabileceğiniz küçük bir çalıştırılabilir dosyadır. Koruduğunuz klasörlerin kilidini açmak için programın kendisini de kullanabilirsiniz. Bu program birkaç sınırlama ile ücretsiz çalışır.

 

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Axen izmir Televizyon Servisi cricket çakmak smm panel