Genel

Ofis programları isimleri

İlk olarak 1985 yılında hayatımıza giren bilgisayarın işletim sisteminin adıdır Windows. Bugün dünyada en çok kullanılan işletim sistemidir. Hayatımızı kolaylaştıran internet programlarına da Windows işletim sistemi olmadan girilemez. Yıllar ilerledikçe gelişme gösteren Windows’un içeriğinde ise; Komut verme, dosya açma, veri depolama, internete girme gibi birçok alan bulunuyor ama en çok kullanılan programlar Microsoft’un geliştirdiği ofis programlarıdır. Microsoft office programları ve işlevlerine şöyle bir göz atacak olursak:

Microsoft Word: Yazı yazma programıdır. Her türlü yazı dosyalarını hazırlamaya olanak sağlayan birçok yazma biçimi seçeneğine sahip bir program. Bu programda kitap yazımı da yapılabiliyor. Bunun için kapak seçenekleri ve yazı biçimleri seçenekleri oldukça gelişmiş. Ayrıca tablo hazırlama gibi bir özelliği de bulunuyor.

Microsoft Excel: Word programından biraz daha gelişmiş olarak grafik tasarım gibi çalışmaların da yapıldığı çalışma programıdır. Yine birçok seçenek var içerisinde. Özellikle çalışan insanlar için mükemmel olanaklar sağlıyor.

Powerpoint: Belki de en çok kullanılan Office programı powerpointtir. İçeriğinde; slayt gösterileri, resim düzenlemeleri, animasyon teknolojisi ve sunum hazırlama seçenekleri bulunuyor. En çok proje ödevleri olan öğrencilerin işine yarayan programı elbette ki çalışan kişiler de iş sunumları gibi şeylerde kullanıyorlar.

Microsoft Outlook: Bu programda ise Microsoft programları ile beraber çalışan veya tek başına da çalışabilen ofis programıdır. Bu programda; e-posta yazımı, takvim yöneticisi ve not yazma yöneticisi bulunuyor.

Windows ofis programları gelişen teknolojiyle beraber mobil cihazları üzerinden de kullanılmaya başlandı. Özellikle 2007 yılından bu yana Microsoft programlarının önemi arttı. En son çıkan Windows 10 sürümü ise kullanıcılara birçok kolaylık sağlıyor. Bazı mobil cihazlarda da Windows 10 işletim sistemi kullanılmaya başlandı.

Yeni biçimleri Windows’un eski sürümlerini gölgede bıraktı ama hala eski versiyonunu kullanmayı tercih eden kullanıcılar da mevcut. Eski versiyonlarda bulunmayan bazı özellikler Windows 10 de bulunuyor. Bunlardan en önemlisi virüs programlarıdır. Windows’un kendi içeriğinde yer alan bu program sayesinde bilgisayarınıza virüs girme olasılığı düşüyor.

Özellikle çalışan kişiler için Windows ofis programlarının önemi büyük. Birçok şirkette bugün her iş bilgisayarlar üzerinden yapılıyor. En çok; sunum hazırlayıp gösterme, verileri depolayıp saklama gibi özellikleri kullanıyor. Excel ve Powerpoint programları özellikle çalışanlar için üretilmiş gibi birçok fonksiyona sahip.

 

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Axen izmir Televizyon Servisi cricket çakmak