internet

WiFi Direct Nedir ve Nasıl Kullanılır

WiFi Direct teknolojisini kullanarak, iki telefon arasında yapacağınız dosya transferlerini oldukça yüksek hızlarda gerçekleştirme imkanına sahip olabilirsiniz. Peki bu bahsetmiş olduğumuz WiFi Direct teknolojisi nedir ve WiFi Direct nasıl kullanılır? Sizlere kısa bir bilgi verelim ve artık dosya transferlerinin gerçekleşmesinde sancılı dönemi geride bırakmaya biraz da olsa bizim katkımızda olsun diyelim.

Nokia 6600’ın kullanıldığı dönemlerden günümüze kadar gelen, iki telefon arasında dosya aktarımını genellikle Bluetooth teknolojisi ile gayet zahmetli bir şekilde gerçekleştirmekteyiz. Dinlediğiniz müzikleri, çekmiş olduğunuz videoları ya da fotoğraflarınızı genellikle Bluetooth teknolojisi kullanarak ya da WhatsApp ve ya mail uygulamaları ile arkadaşlarımıza aktarmaktayız ve paylaşmaktayız. Bizim sizlere daha hızlı bir şekilde, mobil internet paketlerinizden herhangi bir kota vs. harcatmadan bir dosya aktarım önerimiz var. İşte bu önerimiz WiFi Direct teknolojisi ve kesinlikle yakın zamanda yaygınlaşacak ve oldukça pratik bir yöntem sunmaktayız sizlere.

WiFi Direct Nedir ve Nasıl kullanılır?

WiFi Direct teknolojisi, yapmamız gereken iki tane WiFi istemcisi bulunan cihazlara sahip olmamız yeterlidir. İşte bu teknolojiye sahip cihazların, birbirlerine bağlantı kurarak dosya transfer ağı oluşturması işlemine denir.

İlk öncelerde WiFi P2P adıyla da bilinmekte olan WiFi Direct teknolojisi, daha sonraları bizim de kullanmış olduğumuz Direct adıyla da anılmaya başlanmıştır.

İkinci adımda WiFi destekli cihazlara sahip olmak, cihazlar WiFi Direct teknolojisi mekanizmasıyla birbirine bağlandığı takdirde, kablosuz bir ağ oluşturulmuş oluyor ve bu ağdan da iki cihaz birbirlerine, tıpkı Bluetoothta ki gibi dosya alışverişi yapabilmektedir. İkisi arasında ki tek fark ise, Bluetooth yerine, bu teknoloji de WiFi temeli kullanılıyor olmasıdır.

WiFi Direct gerçekten de hızlı mı?

Kablosuz veri alış verişi yöntemleri ve teknolojileri günümüzde sürekli olarak gelişim göstermektedir. Bu gelişim de özellikle ve önemli ölçüde WiFi teknolojilerinde de karşımıza sıklıkla çıkmaktadır. Günümüzde halen WiFi AC ve AD mevcut standartlarıyla da olsa beraber Gigabit hızlara kadar bile kablosuz olarak erişebilme imkanına sahip olabiliyoruz. Örnek olarak AC desteğine sahip olan iki cihazın arasında yapacağınız dosya alışverişinde, yaklaşık olarak 2 GB kadar boyutunda ki bir veriyi, 1 dakika kadarlık yüksek bir seviye de ve kısa süre ile aktarma imkanına sahip olabiliyorsunuz.

WiFi Direct’i nasıl kullanabilirim?

İlk olarak WiFi Direct teknolojisi desteği olan cihazlarınızın olması gerektiğini önemle vurgulamakta fayda var. Bu teknolojiye sahip her iki cihazın aynı WiFi ağına bağlanmış olduğundan kesin olarak emin olduğumuz da WiFi ayarlarından giriş yaparak, WiFi Direct ağını aktif hale getirmemiz gerekmektedir. WiFi Direct teknolojisi cihazınız da bağlı olduğunuz ağda bulunacaktır ve cihazları birbiriyle eşleme yapacaksınız.  Eşleştirme sona erdikten sonra ise de paylaşıma başlama kısmına geçiş yapıyoruz.

Daha sonra ise Android cihazınızdan paylaşmak istediğiniz dosyanın paylaşma seçeneklerine giriş yapıyoruz. Giriş yaptıktan sonra paylaşma seçenekleri arasında Android Beam ve Bluetooth bağlantı seçeneklerinin de olduğu alanlar da WiFi Direct teknolojisinin seçeneğini de görme imkânı bulacaksınız. WiFi Direct teknolojisinin seçeneğini klikleyin ve ardından ise dosya paylaşımına hızlı ve kolay bir şekil de başlayabilirsiniz. Bu şekilde WiFi hızında, dosya aktarımınız mümkün olacaktır ve genellikle çok hızlı bir şekilde aktarım gerçekleştirebileceksiniz.

WiFi Direct teknolojisi, Windows 8.1 ve Windows 10 sürümleri tarafından da desteklenmektedir. Fakat bu tür yazılımlarda ise üçüncü parti ek uygulamalara da ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu üçüncü parti ek uygulama ihtiyaçlarına bazı Android modellerinde de ihtiyacınız olabilir. Bu ek üçüncü parti uygulamalar konusunda da Feem adlı uygulamayı kullanmanızı önermekteyiz.

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

cricket çakmak Deathko GB Axen izmir Televizyon Servisi oyunlar oyna - okey oyna -