Telegram Türkçe yapma
internet

Telegram Türkçe yapma

Telegram Türkçe yapma işlem adımları aşağıda resimli şekilde anlatılmaktadır. Telegram kullanmaya başladıktan sonra ilk yapacağımız şeylerden birisi İngilizce olan dili Türkçe’ye çevirmektedir. (Diğer şeyler de muhtemelen görüntülü konuşma yapmayı ve ses kaydını göndermeyi öğrenmektir)

Telegram’ın ilk çıktığı yıllarda Türkçe seçeneği bulunmamaktaydı. Artık var. İsterseniz Telegram’ı İngilizce’den Türkçe’ye çevirebilirsiniz.

Telegram gruba bot ekleme yazımda bot yardımıyla Telegram’ın nasıl Türkçeleştirileceğine değinmiştim. Telegram kullanacaksınız bir gruba nasıl bot ekleneceğini, botlara nasıl komutlar verileceğini öğrenmeniz gerekir.
Telegram’ı Türkçe yapma konumuza dönersek, aşağıdakileri birebir yaparsanız Telegramınız bundan sonra Türkçe dilinde hizmet verecektir.

Telegramı Türkçe yapma (Android telefonlarda)

Android telefonlarda Telegram’ı Türkçe yapma işlemleri aşağıdaki şekilde yapılmaktadır:

Telegram’a giriş yaptıktan sonra sol üst köşede bulunan menü (üç adet yata çizgi sembolü) simgesine dokunarak Telegram’ın ana menüsüne geliniz. Henüz Telegram’ı Türkçe yapmadıysanız İngilizce olarak gelecektir. Gelen seçeneklerden Settings’e (Ayarlar) basınız.

Telegram Türkçe yapma
Açılan sayfada ekranın altlarında bir yerde olan Language (Dil) seçeneğine basınız.

Telegram Türkçe yapma
Language sayfasında Telegram’ın desteklediği diller listelenecektir. Türkçe ye basınız.

Telegram Türkçe yapma
Türkçe’yi işaretleyince Telegram İngilizce’den Türkçe’ye çevrilecektir.

Telegram Türkçe yapma
Peki ya masaüstünden yani bilgisayardan kullandığınız Telegram’ı nasıl çevireceksiniz ?

Youtube’da birisi Telegram Masaüstü Türkçe yapma konusunda video çekmiş. Kendisine teşekkür ediyorum ve videoyu da aşağıya koyuyorum.

Telegrama çeviri ekleme

Telegram’daki konuşmalar Türkçe’ye çevrilsin istemez misiniz ? Diyelim ki sohbet grubunda yazışmalarını yabancı dilde yapan bazı arkadaşlar var. İsterseniz onların yazdığı mesajları Türkçe’ye çevrilmesini sağlayabilirsiniz.
Telegrama çeviri ekleme veya otomatik çeviri özelliği kazandırmanız için aşağıdaki iki seçenekten birini kullanabilirsiniz.

  • Uygulama yüklemek
  • Bot kullanmak

Uygulama yükleyerek Telegram’a çeviri ekleme: Google translate gibi çeviri hizmetlerini Telegram yazışmalarında otomatik olarak kullanmanızı sağlayan bazı uygulamalar mevcuttur. Örneğin Translateme uygulamasını kullanabilirsiniz. Gerçi uygulama reklam ve sınırlı kredi sonrası satın alma içermesi ve tam olarak işlev görmemesi nedeniyle eleştirilmektedir. Yani kullananların çok da memnun olduğu söylenemez.

Bot kullanarak Telegram’a çeviri ekleme: Otomatik çeviri konusunda Telegram’da bot seçenekleri epey fazladır. Telegram gruplarında bir çok şey bot üzerinden halledilmektedir. Eğer Telegram grubu çok dilli ise grup yöneticisi üyeler arası iletişimi kolaylaştırmak için gruba Türkçe’ye çeviri botu ekleyebilir.

Telegram gruba bot ekleme yazımda bu tür botların gruplara nasıl eklendiğini anlatmıştım.
Bu konuda Google Translate’i veya Yandex Translate’i kullanabiliriz. Her ikisinin de çeviri botları bulunmaktadır.

Örneğin Yandex’in translate botunu nasıl kullanacağınızı anlatayım. (Telegram Rus yazılımı olduğundan belki Yandex botu ile daha sorunsuz ve işlevli çalışır)

Önce Yandex’in translate botunu gruba ekliyoruz. @Ytranslatebot u arıyoruz ve ekliyoruz. Daha sonra / Setmylang komutu yardımıyla dili Türkçe’ye çeviriyoruz.

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Axen izmir Televizyon Servisi cricket çakmak smm panel