Telegram gruba bot ekleme
internet

Telegram gruba bot ekleme

Telegram gruba bot ekleme işlemiş basit bir şekilde yapılmaktadır. Ancak botun işlevsellik kazanması için ekledikten sonra ayarlarının yapılması gerekmektedir.

Telegram gruplarında üye sayısı 200 bine kadar çıkabildiği için gruptaki üye faaliyetlerini düzenlemek ve grubun etkinliğini artırabilmek için Telegram botlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Telegram botları grup yöneticisinin manuel olarak yapması gereken bazı şeyleri üstlenmektedir. Örneğin bir gruba yeni bir üye geldiğinde “Hoş geldin” mesajı iletilmesi, yanlış davranışlarda bulunan üyelerin bir süreliğine gruptan uzaklaştırılması, uzaklaştırma süresi sona erince kısıtlamasının kaldırılması, üye ban işlemlerinin yerine getirilmesi, üyelere tebliğ veya reklam iletilerinin gönderilmesi gibi konularda Telegram botları çok işe yaramaktadırlar.

Telegram’da oyun, müzik ve faydalı bilgi paylaşımı yapmaya yarayan botlar fazlaca tutulmaktadır.

Telegram botu nedir ?

Telegram botları Telegram bot APİ ile kodlanan fake kişilerdir. Grupta fonksiyonel görevler üstlenirler. Biraz kod bilgisi olanlar Botfather a müracaat ederek bot tasarlayıp kullanabilirler. Ama genel olarak bot tasarlamak çoğu Telegram kullanıcısının yapabileceği bir şey değildir.

Telegram botu tasarlayamayanlar daha evvel tasarlanmış ve insanların kullanımına sunulmuş botları gruplarına ekleyerek kullanabilirler.

Gruba Telegram botu eklemek şart mı ?

Telegram diğer mesajlaşma uygulamalarından farklı olarak aynı grupta çok fazla sayıda kişi olmasına izin vermektedir. Telegram gruplarındaki üye sayısı 200 bine kadar çıkabilmektedir. Bu sayı ortalama ilçe nüfusundan bile fazladır.

Bu nedenle grup yöneticisinin her fonksiyonu manuel olarak yapması zordur. Ayrıca insanlar Telegram gruplarına belli amaçlar için gelmektedirler. Örneğin müzik ve oyun paylaşımlarına ulaşmak, dökümanlara ulaşmak, faydalı ve eğlenceli bilgiler bulmak istemektedirler. Bu işlevleri Telegram botları ile yerine getirmek çok pratik olmaktadır.

Ayrıca gruba Telegram botu eklemek ve kullanmak çok kolaydır. Böyle bir imkan varken yararlanmak mantıklıdır.

Öte yandan Telegram para kazanmak için de kullanılan bir ortamdır. Para kazanma botları ile bir para kazanma sistemi kurmak mümkündür.

Telegram botları güvenli midir ?

Telegram MTProto ile uçtan uca şifrelemeli bir platformdur. Yani en az diğer mesajlaşma uygulamaları kadar güvenlidir. Ancak Telegram botlarının güvenlik derecesinin Telegram’ın genel güvenlik derecesinden daha düşük olduğunu düşünenler vardır.

Yani bir gruba Telegram botu eklediğinizde güvenlik açısından bir tık zafiyet oluşturmuş olabilirsiniz. Bilgisayar korsanları bu durumdan istifade edebilirler. Bununla birlikte bu husus ispatlanmış bir durum değildir. Telegram gruba bot eklenince güvenlik zaafiyeti olmayacağını belirtmektedir.

Telegram gruba bot ekleme ücretli midir ?

Telegram’ı kullanmak ücretsizdir. Herhangi bir abonelik ücreti veya mesajlaşma ücreti ödemezsiniz. Gruba bot eklerken de sizden bir ücret istenmez.

Ancak Telegram botları üzerinden para kazananlar bulunmaktadırlar. Örneğin grup üyelerinden verdiğiniz bir hizmet için aidat tarzı bir ödeme almak istiyorsunuz. Ödemeleri Telegram botları üzerinden yapabilirsiniz. Ödeme yöntemini Telegram botuna bağladığınız zaman Telegram bu ödeme sisteminin güvenliğini sağlamakta ve bunun için bir komisyon sağlamamaktadır.

Ancak bot geliştiricileri geliştirdiği bot üzerinden para kazanmayı hedefleyebilir ve botunun kullanımını ücretli hale getirebilir. Genel olarak gruba bot eklerken sizden bir ücret istenmezse bot eklemenin ücretsiz olduğu söylenebilir, ancak işin içine para kazanma girdiğinde, botun size sağladığı faydaya göre botu gruba eklerken sizden ücret talep edilebilir.

Telegram gelişme süreci devam eden ve para kazanma potansiyeli olan bir ortamdır. Şimdilerde neredeyse hiçbir şeye ücret ödemiyorsunuz ama 2021 sonrasında fayda sağladığı bazı şeyler için sizden ücret isteneceği veya reklam yayınlanacağı açıktır.

Telegram gruba bot ekleme nasıl yapılır ?

Bunun için önceden Telegram grubumuzu oluşturmamız gerekmektedir. Telegram gruba bot eklemek için ekleyeceğimiz botu Telegram’da bulmamız gerekmektedir. Bunu da Arama bölümüne ekleyeceğimiz botun ismini yazarak yapabiliriz.

Örneğin Telegram gruplarında fazlaca kullanılan botlardan birisi olan Rose Bot u yüklemek istiyoruz. Rose Bot üyelere hazır cevap iletme, ban yönetimi, yasaklı kelime kısıtlaması gibi işlevleri nedeniyle basit ama yararlı bir bottur ve Telegram’da popüler botlardan bir tanesidir.

Arama kısmına MissRose_bot yazınca Rose Bot a ulaşabiliriz.Rose bot gelince ona giriş yapıyoruz. Rose bot a giriş yapınca aşağıdaki resimde görüldüğü gibi giriş mesajının altında Add me to your chat seçeneği çıkacaktır. Ona basıyoruz.

Telegram gruba bot ekleme

Sohbeti seç penceresi açılır. Listeden veya bul kısmından Rose botu ekleyeceğimiz grubu seçiyoruz.

Telegram gruba bot ekleme

Seçtiğiniz gruba bot eklensin mi diye sorar. TAMAM a basıyoruz.

Telegram gruba bot ekleme

Böylece Rose bot u grubumuza eklemiş olduk. Telegram’da bot ekleme işlemi bu şekilde yapılmaktadır. Ancak gruba eklediğimiz botu istediğimiz şekilde çalıştırabilmemiz için yönetici yetkisi vermek zorundayız.

Bunu da şu şekilde yapıyoruz:

Grubumuza girdikten sonra sağ üst köşede yer alan Düzenle seçeneğine basıyoruz.

Telegram gruba bot ekleme

Grubu düzenleme sayfasında Yöneticiler seçeneğine basıyoruz.

Telegram gruba bot ekleme

Yöneticiler sayfasında Yönetici ekle seçeneğine basıyoruz.

Telegram gruba bot ekleme

Yönetici ekle penceresi açılınca Rose bot u seçiyoruz.

Telegram gruba bot ekleme

Yönetici penceresinde bot a vereceğimiz yetkileri seçiyoruz. Yeni yöneticiler ekle seçeneği haricindeki yetkileri verebiliriz. Ardından TAMAM a basıyoruz.

Telegram gruba bot ekleme

Bu aşamaya kadar Telegram grubuna bot ekleme işlemini ve eklediğimiz bota nasıl yetki vereceğimizi anlattık. Ancak işimiz daha bitmedi. Botun çalışması için ona komutlar vermek gerekmektedir.

Bunun için grubun ana sayfasına girerek mesaj yazma bölümüne komutları yazmamız gerekmektedir.

Örneğin bir grup kurduktan sonra yapılacak ilk iş genellikle dili Türkçe’ye çevirmektir. Bunun için;

/setlang tr yazıp ENTER e basıyoruz. Böylece dil tercihimiz Türkçe olur.

İkinci bir örnek olarak gruba yeni gelenlere otomatik olarak Hoşgeldiniz mesajı gitsin istiyoruz.

Bunun için /permapin Hoşgeldiniz yazıyoruz.

Bu örneklere benzer şekilde komutlar vererek gruba eklediğiniz botu kullanabiliyorsunuz.

Telegram gruptan bot silme

Diyelim ki bota ihtiyacınız kalmadı ve silmek istiyorsunuz. Telegram grubuna yüklediğiniz botu silmek için;

Listeden sileceğiniz botu buluyorsunuz. Sağ üst köşedeki üç nokta sembolüne basıp açılan penceredeki seçeneklerden Engelle ye basıyorsunuz.

Grubunuzdaki bot silinecektir.

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

cricket çakmak