Genel

İphone etkin değil itunes’a bağlanın sorunu ve çözümü

Dünyanın en popüler akıllı telefonlarından olan İphone cihaz kullanıcıları bazı hatalar ile karşılaşıyor. İtunes kullanımında ya da telefonun kendi yazılımında denk gelen hata kodlarının başında iphone etkin değil itunes’a bağlanın sorunu geliyor. Bu sorun telefonun ya da tabletin şifresini 6 kez üst süte yanlış girdiğinizde yaşayacağınız bir sorun. Sorunun çözümü ise 2 farklı yolla gerçekleştirilebilir. Birinci yol yedeklenen telefon verilerini kurtarsa da ikinci yolda tüm verilerinizi kaybetmek zorundasınız.

Sorunun çözümü bazen verilerinizi kaybetmenize neden olur

Apple menşeili ürünlerde sıklıkla karşılaşılan bir sorun olan kilit ekranı sorunu şifrenin unutulması ya da ekrandaki bir sorun nedeniyle şifrelerin defalarca yanlış girilmesi sonucu ortaya çıkıyor. İphone birkaç defa yanlış girilen şifreler için yaptırım olarak bekleme süresi koyar ve bu süre her yanlış denemede biraz daha artar. Unutulan ya da karıştırılan şifreler 6 defa yanlış girildiğinde ise ekranda iphone etkin değil itunes’a bağlanın sorunu için bir bilirim çıkar. Kullanıcıların çözüm aradığı ciddi bir sorun olan etkinlik sorunu ancak itunes yardımı ile çözülebilir ve sorunun çözümü bazen tüm verilerinizi kaybetmenize neden olur.

Senkronize ile verileri kurtarın

Sorunla karşılaştığınızda yapmanız gereken ilk şey daha önce bir bilgisayar yardımıyla telefonunuzu itunes uygulamasına senkronize etmişseniz bu işlemi tekrar yapmaktır. Geçmişte kaydedilen verileriniz telefonunuzda korunur ve sıfırlama işlemi sırasında veri kaybı yaşamazsınız. İtunes uygulamasına bağlanan telefonlarda program tarafından otomatik olarak başlatılan ve kullanıcının onayı ile gerçekleştirilen senkronize işlemi bir yedeklemedir. Bu işlem senkronize gününe kadar olan verilerinizi kurtarırken o günden sonra edindiğiniz uygulama ve fotoğrafları koruma altına alamaz.

Sıfırlama işleminde de itunes bağlantısı olmalı

Eğer telefonunuzu daha önce hiç senkronize etmediyseniz ikinci seçenek olan sıfırlama seçeneği tek şansınızdır. Güvenlik konusunda ciddi bir misyona sahip olan ve taviz vermeyen Apple gerçek cihaz sahiplerinin mağduriyet yaşamaması ve hırsızlık girişimlerini en aza indirmek adına telefonu kontrollü bir şekilde sıfırlama imkanı sunmaktadır. Güç düğmesi ve home tuşu senkronizasyonu ile gerçekleştirilen sıfırlama işlemi yine itunes yardımı ile gerçekleştirilmelidir.

Birkaç dakika içinde sorundan kurtulun

Telefonunuzu sıfırlamak için güç düğmesi ve home tuşuna aynı anda basın ve basılı tutmaya bir süre devam edin. Yaklaşık 8 saniye sonra telefon yeniden başlatılacak ve Apple logosu ekranda belirecektir. Bu işaret sıfırlamanın başladığını gösterir. Daha sonra iphone etkin değil itunes’a bağlanın sorunu için gerçekleştirdiğiniz sıfırlama işlemi ekranında Geri Yükle / Güncelle ekranı gelecektir. Bu seçeneklerden Geri Yükle’yi seçerek telefonunuzu yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz. Birkaç dakika içinde tamamlanan işlem kilit ekranı sorunundan da kurtulmanızı sağlar. Verilerinizin kaybını en aza indirmek için belirli aralıklar ile senkronize işlemi gerçekleştirmeye özen gösterin.

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Axen izmir Televizyon Servisi pastebin cricket çakmak