DDR4 RAM ve DDR3 RAM Karşılaştırması
Windows 10

DDR4 RAM ve DDR3 RAM Karşılaştırması

DDR3, bilgisayar belleğinin uzun ve uzun süredir en yaygın biçimlerinden biri olmuştur.  Ancak, yerini sürekli olarak DDR4 alıyor . DDR3 ve DDR4 arasındaki farklar ve bu farklılıkların neden önemli olduğu hakkında bazı bilgiler vereceğim.

DDR4 RAM ve DDR3 RAM Karşılaştırması

 

DDR4 ve DDR3: Genel Bilgiler

DDR4 RAM

Çıkış tarihi: 2014

Maksimum Boyut: modül başına 16GB

Çalışma Gerilimi: 1.2v

Hız: 1600 Milyon MT / s

Gecikme süresi: 12,75 milisaniye

DDR3 RAM

İlk çıkış: 2007

Maksimum Boyut: modül başına 8 GB

Çalışma Gerilimi: 1.5v

En Düşük Hız: Saniyede 800 Milyon Transfer (MT / s)

Gecikme süresi: 12,5 milisaniye

DDR4 ve DDR3’ü düşünmenin en iyi yolu, rakip ürünler yerine Windows’un farklı sürümleri gibidir. DDR, Çift veri hızı anlamına gelir ve standarttır. Farklı markalar arasında biraz çeşitlilik olsa da, her marka standarda uygun olacaktır.

Rakamlar standardın sürümüne işaret eder, DDR4 en son sürümdür. Bir RAM türü genellikle diğeriyle aynı olsa da, RAM’i değiştirirken bir markayla devam etmeniz gerektiğini unutmayın.

DDR4 ve DDR3 Ram standartları anakartlarda farklı pin setleri kullanır, bu nedenle DDR4 ile uyumlu bir anakart DDR3 ile uyumlu olmaz ve bunun tersi de geçerlidir. 2007-2013 yılları arasında üretilen tüm bilgisayarlar yalnızca DDR3 ve belki DDR2 ile uyumlu olacaktır. 2014 veya daha yeni bir sürümde oluşturulmuş herhangi bir bilgisayar için bilgisayarınızın kullanıcı kılavuzuna bakmanız gerekir.

Bu sorun çoğunlukla eski bir cihazı değiştirirken veya bir baskı sunucusunu çalıştırmak veya bir ev ağını korumak gibi amaçlarla bahçede satış bulmayı yenilediğinizde ortaya çıkar; burada DDR2 RAM’i DDR3 ile belirli durumlarda değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

DDR4 RAM Artıları ve Eksileri

Artıları
Şu anda mevcut olan en hızlı RAM.

En büyük modül boyutları.

Mevcut tüm anakartlarla çalışacaktır.

Eksileri
Daha yüksek fiyat.

Performans CPU’ya bağlı olacaktır.

2020 yılında değiştirilmesi nedeniyle.

DDR3’ün DDR4 ile değiştirilmesi genellikle bir seçenek değildir. Çok az sayıda anakart her iki yonga setini de destekler, ancak bunlar nadirdir ve maliyetleri düşük tutmak için genellikle tüketici cihazlarında kullanılmamıştır.

DDR4 ile ilgili temel sorun, değiştirilmek üzere olmasıdır. DDR standardını kontrol eden Ortak Elektron Cihaz Mühendisliği Konseyi JEDEC Katı Hal Teknoloji Birliği, standardın beşinci versiyonunun DDR5’in 2020’de, ilk yayınlanması planlandıktan iki yıl sonra üreticilere sunulması gerektiğini duyurdu. . DDR4 RAM için hala kullanımlar olacak olsa da, 2021’de ileri teknoloji ürünlerde aşamalı olarak başlamasını ve tüketici sınıfı cihazlara hızla filtrelenmesini bekleyin.

DDR3 RAM Artıları ve Eksileri

Artıları
Düşük maliyetli.

Eski cihazların hızını artırabilir.

Eksileri
Bazı CPU’larla uyumsuz.

Uygulama yükseltmeleri ve sürücüler gerekebilir.

Anakartın çalışması için bir DDR3 pin yapılandırması gerekir.

Zamanla bulmak daha zor olacak.

Tıpkı DDR3 ve DDR4’ün uyumsuz pin tasarımına sahip olması gibi, DDR2 ve DDR3 için de geçerlidir. Bununla birlikte, genellikle DDR3’ün ilk geldiği 2007’de üretilen bilgisayarlarda bulunan, her ikisi için de yuvaları olan bazı anakartlar vardır. Yükseltip yükseltemeyeceğiniz, cihazınızdaki anakart tarafından belirlenir.

Ddr3 anakarta DDR4 ram takılır mı ?

Ddr3 anakarta DDR4 ram takılmaz.

 

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

cricket çakmak