Nasıl Yapılır

Canon 5b02 hatası nedir

Canon yazıcılarda 5b02 hatası mürekkep haznesinin dolu olduğu anlamına gelir. Bu hata Emici dolu hatası olarak da bilinir. Yazıcı her çalıştığında bir miktar mürekkep kağıda kullanılırken birazı da boşa gider. Bu boşa giden kısımlar bir haznede toplanır.

Canon yazıcılarda ortalama olarak 1500 yazdırmada bu mürekkep haznesinin dolacağı hesaplandığı için (bu sayı yazıcının modeline göre değişir, sayıya takılmayınız) bu sayıya ulaşınca 5b02 vermektedir.

Fakat 5b02 hatası verse dahi fiziksel olarak mürekkep atık haznesi dolu olmayabilmektedir. Bu nedenle 5b02 hatasını yazılımla sildirip biraz daha yazıcıyı kullanmak mümkün olmaktadır.

5b02 hatası alındığında bunun için birkaç çözüm yolu vardır.

Birincisi

Atık mürekkep haznesini boşalttırabilirsiniz. Teknik bilgisi olmayanların başarabileceği bir iş değildir. Bu işlemi birkaç yüz liraya yapanlar bulunmaktadır. Atık mürekkep haznesi boşaldıktan sonra yeni yazılım yüklenip yazıcı sanki sıfırmış gibi kullanılmaya başlanmaktadır.

İkincisi

Atık mürekkep haznesinin fiziksel olarak dolu olmadığını varsayarak sadece bir yazılım vasıtasıyla yazıcının sayacını sıfırlayabilirsiniz. Canon mx360 5b00 hatası çözümü yazısında bu konuda detaylı olarak bahsedilmiştir.

Canon yazıcılara yazılım yüklerken şu hususu bilmek gerekir. Yazılım yüklenince yazıcı kilitlenirse artık yazıcı kullanılmaz hale gelir. Gelişi güzel yazılım yüklerken bu risk göze alınmaktadır.

Üçüncüsü

Bir de yazılım da yüklemeden yazıcıyı sıfırlama seçeneği vardır. İsterseniz ilk iki çözüm yolunu denemeden önce aşağıda anlatılan adımları uygulayarak  5b02 hatasını çözmeyi deneyebilirsiniz.

Adım 1: Durdur / Sıfırla düğmesini basılı tutarken Güç düğmesine basınız.

Adım 2: Şimdi Güç düğmesini basılı tutarken Durdur / Sıfırla düğmesine iki kez basınız.

Adım 3: Güç düğmesini ve Durdur / Sıfırla düğmesini bırakırken, yazıcı servis moduna geçecektir.

Adım 4 : LED yeşil yandığında, Durdur / Sıfırla düğmesine basınız.

Adım 5 : Bu hatayı düzeltmek için bu işlemi birçok kez tekrarlamanız gerekir.

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

cricket çakmak