Nasıl Yapılır

Windows 10 Masaüstü Resim Listesini Silme

windows 10 masaüstü resim listesini silme

Windows 10 Ayarlar Kişiselleştirme İçerisinde Arkaplan Seçeneklerinde Listelenen Eski Masaüstü Resimler Nasıl Silinir.

Windows 10 masaüstü resim listesini silme işlemi, bilgisayarınızın masaüstü arkaplan geçmişinin Ayarlarda görülmesini istemiyorsanız kullanmış olduğunuz eski masaüstü duvar kağıdı resimlerinizi listeden silebilirsiniz.

Not: Burada yapacağımız işlemler (regedit) Kayıt Defteri Düzenleyiciisi ile yapılacaktır, her hangi bir aksi duruma karşı Kayıt Defteri Düzenleyicisi yedeğini alın. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız Kayıt Defteri Yedekleme konusuna bakınız.

Windows 10 masaüstü resim listesini silme

Windows 10 masaüstü arkaplan (duvar kağıdı) geçmiş listesini silmek için,

 • Windows tuşu + R kısayolunu kullanarak Çalıştır penceresini açın.
 • Çalıştır a regedit yazın ve Enter tuşuna basın. Bu işlem Kayıt Defteri Düzenleyicisini açacaktır.
 • Kayıt Defteri Düzenleyicisinde aşağıdaki adres konumunu açın,

  HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Wallpapers

  Not: Regeditte tek tek adres aramak istemiyorsanız, Yukarıdaki Kayıt Defteri Düzenleyicisi adresini kopyalayın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisinin adres çubuğuna yapıştırın ardından Enter tuşuna basın, Bu işlem sizi gerekli adrese yönlendirecektir.

 

 • Wallpapers içerisinde bulunan BackgroundHistoryPath0 sizin mevcut olan masaüstü arka plan resminizdir. BackgroundHistoryPath1 – BackgroundHistoryPath2 – BackgroundHistoryPath3 – BackgroundHistoryPath4 isimli kayıtlar geçmişte kullandığınız masaüstü arka plan resimlerinizdir onları silebilirsiniz.

windows 10 masaüstü resim listesini silme

 • Silme seçeneğini seçtiğinizde Bazı kayıt defteri değerlerini silmek sistem kararlığını bozabilir. Bu değerleri kalıcı olarak silmek istediğinizden eminmisiniz ? uyarısına Evet seçeneğini seçin, bu işlemler sonusunda eski masaüstü arkaplan resimleri Ayarlarda gözükmeyecektir.
 • Tüm resimleri sildiğinizde Windows varsayılan resimleri olan Windows’un ilk kurulduğu zamanki duvar kağıdı resimleri Ayarlarda gözükecektir.

Not: Bu yaptığımız masaüstü arka plan resmi geçmiş listesini silme işlemi, bilgisayarınızdan resmi silmez sadece Ayarlar -> Kişiselleştirme -> Arka Plan bölümünde masaüstü duvar kağıdının listeden silinmesini sağlar. Aşağıda resimde işaretlenmiş olan kısımdaki resimleri oradaki listeden silmiş olursunuz.

windows 10 masaüstü resim listesini silme

Windows masaüstü resim listesini temizleme videolu anlatım

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bu Yazının 3 Yorumu Var

 1. hakan Cevapla

  çok faydalı, kısa ve net bir yazı olmuş . teşekkürler

 2. Semih Cevapla

  Merhaba,

  Anlatım şekli harika fakat, gösterildilği şekilde iki farklı pc’den denedim ama sonuça ulaşamadım malesef.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Axen izmir Televizyon Servisi cricket çakmak