Movie Maker videoya ve fotoğrafa altyazı ekleme
Nasıl Yapılır

Movie Maker videoya ve fotoğrafa altyazı ekleme

Movie Maker programında videoları işleyebilmek için önce menülerini tanımak gerekir. Paint programına oldukça benzeyen menüsü vardır.

Menüleri şunlardır:

  • Giriş
  • Animasyonlar
  • Görsel Efektler
  • Proje
  • Görünüm
  • Düzenle
  • Biçim

Videoya alt yazı eklemek için videoyu programda açın ve altyazı eklenecek yere kadar getirin. Yazının ne kadar süre videoda kalacağı da ayarlanabilmektedir.

Videonun yazı eklenecek dakikasına gelince Giriş menüsünün içerisindeki “Açıklama yazısı” yazısına basıyoruz. Bilmeyen için deneme yanılma ile bunu bulmaya çalışmak saç baş yoldurtmaktadır.

Movie Maker videoya ve fotoğrafa altyazı ekleme

“Açıklama yazısı” yazan yere basınca videoda aynı Paintteki gibi yazı yazma kutucuğu çıkıyor. Bu kutucuğun yerini değiştirebilir, büyüklüğünü ayarlayabilirsiniz. İçine yazacağınız yazının harflerinin boyunu, şeklini, kenarlıklarını ayarlayabilirsiniz. Ortalama veya yana kaydırma seçenekleri de mevcuttur.

Movie Maker videoya ve fotoğrafa altyazı ekleme

“Açıklama yazısı”na basınca menünün Giriş’ten “Biçim”e dönüverdiğini göreceksiniz. Bu menüde yazının biçimini değiştirme konusunda  epey seçenek olduğunu göreceksiniz. Buraları kurcalayarak yazıyı ayarlayabilirsiniz. Bu menüde ayrıca “Başlangıç zamanı” ve “Metnin süresi” seçenekleri vardır. Bunlar ile yazının videonun neresine ve ne kadar süre ile ekleneceğini ayarlayabilirsiniz.

Aşağıda Bilişim TR nin bir videosu var nasıl yapılacağını buradan öğrenebilirsiniz. Resme altyazı ekleme de aynı şekilde menüsünün içerisindeki “Açıklama yazısı” yazısına basılarak yapılmaktadır.

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

protez saç cricket çakmak