Bozuk hdd den veri kurtarma
Nasıl Yapılır

Bozuk hdd den veri kurtarma

Bilgisayarınız operating system not found hatası veriyorsa yani hdd bozulmuşsa içerisindeki verileri nasıl kurtarırsınız ?

Hard disklerin içinde metal bir disk vardır ve bu disk dakikadan 7000 tur atar. Diskin altında ve üstünde çok yakın mesafede iki adet okuyucu kafa bulunur. Hard disk bozulursa “tık tık” diye sesler gelir. “operating system not found” mesajı özetle aradığınız sisteme ulaşamayız hard diskinizi artık kullanamazsınız demektir.

Peki hard diski artık kullanılamayan bir bilgisayardaki önemli verileri nasıl kurtarabiliriz. Yazılım kaynaklı sorunlar, hatalı dosyalar vs nedenlerle hdd kullanılamıyorsa veriler bazı yöntemlerle kurtarılabilir ama eğer hard disk fiziksel olarak zarar gördüyse veri kurtarmak daha zor olacaktır.

Bozuk hdd den veri kurtarma

Aşağıdaki videoda operating system not found hatası veren Sony Vaio laptop üzerinden bu konu anlatılmaktadır. Laptop açmadan önce bataryası çıkarılır. Laptoptan hard disk veya başka bir şeyi çıkarmak için içini açmadan önce mutlaka bataryasını çıkarmak gerekir.

Vidaları söküp hard disk çıkarılır. Çıkarılan hard diski başka bir bilgisayarda denenir. (Bilgisayar bozuk ama hard disk sağlam ihtimalini düşünerek) Videodaki örnekteki hard diskte bu işe yaramadı. Hard diskin kendisi bozukmuş.

Hard diskin kasası sökülerek acaba fiziksel olarak düzeltilebilecek bir şey var mı kontrol edilir. Videodaki örnekte bu işlemden bir sonuç çıkmadı.

Bozuk hddden verileri kurtarabilmek için denenecek bir yöntem daha kaldı. O da masaüstü bilgisayara sata portlardan takarak format atma mantığı ile girilerek veriler görünürse almak.

Bozuk hard diski bozuk olmayan masaüstü bilgisayara bağlayınca Windows kurulum ekranı gelir. Kurulum aşamasında “Şimdi yükle” ye değil “Bilgisayarınızı onarın” a basılır.

Bozuk hdd den veri kurtarma
Gelecek ekranda “Sorun Gider” e basılır.

Bozuk hdd den veri kurtarma
Sonra gelecek ekranda “Gelişmiş Seçenekler”e basılır.

Bozuk hdd den veri kurtarma
Gelişmiş Seçenekler menüsünden “Sistem Görüntüsü Kurtarma” seçeneğinden devam edilir.

Bozuk hdd den veri kurtarma
“Windows bu bilgisayarda bir sistem görüntüsü bulamıyor” şeklinde bir uyarı mesajı gelecektir. İptal e basıp devam edilir. “Sistem yansıması yedeği seç” diye bir sayfa gelecektir. İleri’ye basılarak devam edilir.

Bozuk hdd den veri kurtarma
Karşınıza gelecek sayfada önce “Gelişmiş” e, daha sonra açılan menüde de “”Sürücü Yükle” ye basılır.

Bozuk hdd den veri kurtarma
Karşınıza gelecek ekranda “Tamam” a basılır.

Bozuk hdd den veri kurtarma
Böylece bilgisayarın içine girilir.”Bu Bilgisayar” a basılır.

Bozuk hdd den veri kurtarma
Hard diskin olduğu yere geldik. C nin içine girince “Kullanıcılar” klasöründe veriler olacaktır.
Kullanıcılar klasöründen verileri alıyoruz. Tümünü seç diye bir seçenek olmadığı için verileri tek tek kopyalamak gerekmektedir.
Eğer bu yöntem işe yaramazsa yüksek fiyatlara veri kurtarma işlerini yapan profesyonel firmalar var, onlara başvurabilirsiniz.

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Axen izmir Televizyon Servisi oyunlar oyna - okey oyna - pastebin cricket çakmak