Nasıl Yapılır

Laptop çalışıyor ekrana görüntü gelmiyor sorunu çözümü

Sorunun tarifi şu: Laptopu açınca ışığı yanıyor, fan sesi de geliyor ama ekrana görüntü gelmiyor. Ana kart tetikliyor ama laptop ekranı siyah.

Bu sorun Casper, Toshiba, Asus, Hp,Lenovo,Acer gibi markaların laptop ürünlerinde görülmektedir. Laptop çalışmasına rağmen (fanının çalışmasından, ışığının yanmasından bunu anlayabilirsiniz) ekranda hiçbir görüntü yok ise öncelikle sorun monitörden mi kaynaklanıyor bunu test etmek için elinizde başka bir monitör var ise onu laptopa bağlayınız.

Ekrana görüntü geldiyse monitörde sorun var demektir. Eski monitörler floresan oluyor ve inverter arızası oluyor, yeni modeller ise ledli olup genellikle voltaj sürücüleri arızalanmış oluyor.

Eğer diğer monitörü takınca da ekrana görüntü gelmiyorsa bu durumda yapılacak ilk iş laptopun bataryasını çıkarmak olacaktır.Bataryayı çıkardıktan sonra fişini takıp laptopu yeniden açınız.

Batarya içerisinde elektronik besleme devresinde bir sorun olduğunda laptop açılsa dahi ekran siyah kalmaktadır.Bataryayı çıkarıp elektrik ile laptop çalıştırıldığında eğer laptop ekranı sorunsuz açılırsa sorun bataryada demektir.

Eğer ekrana yine görüntü gelmiyorsa demek ki sorun batarya kaynaklı değildir. İkinci ihtimal olarak RAM’lere bakmak gerekir. Laptopta RAM’lere ulaşmak için uygun bir tornavida ile kapağını sökmek gerekir. Bu tür işlemleri yaparken cihazınızı garanti dışına çıkartma ihtimaliniz vardır. Bu yüzden garantisi bitmemiş cihazlarda ekrana görüntü gelmiyorsa doğruca laptopun faturasıyla birlikte servise götürmek akıllıca olacaktır.

RAM’lerin kenarlarındaki mandallara basılarak dikkatli bir şekilde çıkarılır. Silgi ile RAM’lerin arayüz kısımları aynı yazı siler gibi silinir. Sert şekilde sürtülmez, toz, pislik varsa bunları temizlemek için nazikçe silinir. RAM’ler tekrar yerine takıldıktan sonra sorun giderildi mi kontrol edilir.

Eğer ekrana hala görüntü gelmiyorsa üçüncü ihtimal olarak hard diske bakılır. Eğer hard diskte de bir sorun yok ise tamirci olmayan kişinin bu konuda yapabileceği bir şey yoktur, laptopu genel olarak temizleyip servise götürmesi gerekir.

Eğer yukarıdaki yöntemlerle sorunun kaynağı bulunamadıysa muhtemelen ekran kartı ile alakalı bir sorun vardır. Tamirciye götürdüğünüz zaman ekran kartına ısıl işlem uygulayarak sorunu çözmeyi deneyecektir. (Bu işlemi teknik bilgisi olmayanlar evde denemesinler) Bu türlü bir tamir sorunu geçici olarak çözebilir. Yani tamir gördükten sonra 1-2 ay sonra yeniden bozulabilir veya 5 sene sorun çıkarmadan cihaz kullanılabilir.

Ekran kartının nasıl tamir edildiği aşağıdaki videoda yer almaktadır.

Ekran kartının çipine ısıl işlem uygulamak da bazen işe yaramamaktadır.

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bu Yazının Bir Yorumu Var

  1. Efe Cevapla

    Benim Ekran Kırıktı Televizyona bağlıyordum aklıma esti PnP Monitör diye birşey vardı ekran kartı güncellenir diye onu güncelleme bastım ekran bir anda siyah oldu bilgisayar çalışıyordu ama daha ekran yansımıyor ekran full kırık o yüzden pc açamıyorum nasıl açabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Axen izmir Televizyon Servisi cricket çakmak smm panel