Nasıl Yapılır

SMPS güç kaynağı arızaları tespiti ve giderilmesi

Switch Mode Power Supply kelimelerinin kısaltmasıyla SMPS adı verilen cihazlar verimli bir şekilde güç üretmek için anahtarlamalı regülatör bulunduran güç kaynaklarıdır.

SMPS güç kaynağı arızası nasıl tespit edilir, SMPS sigorta atıyorsa hangi parça kontrol edilmelidir Nejdat Delioğlu’nun videosundan öğreniyoruz:

Arıza tespiti için şunlar yapılır:

a)İki konektörün gerilimleri ölçülür. İkisinin de gerilimleri 12 volt olması gerekir. Bu esnada 220 V bölgesine dikkat etmek gerekir, çarpabilir.

Kondansatörde voltaj var mı, bunu ampule bağlayarak kontrol edilir.

b)Fişi takınca “Tak” diye ses gelmişse şunlar yapılır:

İlk akla gelen yer cam sigortadır. Parçalanmış mı veya siyahlanmış mı kontrol edilir. Eğer cam sigorta patlamış ise bunu patlattıran bir sebep vardır, yenisini değiştirince yenisi de patlayacaktır. Bu yüzden birkaç tane cam sigorta satın almak gerekir.

Köprü diot kontrol edilir.Köprü diotların iki girişi ve iki çıkışı vardır. (Ortadan giriş ve kenarlardan çıkış) kvmetreyi kısa devre moduna alıp ortadaki girişler kontrol ediyoruz. Eğer herhangi bir değer alıyorsak köprü diot gitmiştir. Yani cam sigortayı bu attırmıştır.

Köprü diotu değiştirmemize rağmen yine patlıyorsa kondansatör kontrol edilmelidir. Kvmetre ile kondansatörde kısa devre var mı kontrol edilir.

Kondansatör değişimi de çare olmadıysa transistör kısa devre yapmış mı kontrol edilir. Daha sonra da besleme devreleri kontrol edilir.

Bu şekilde dirençlerde ve diotlarda fiziksel bozulma veya kısa devre var mı kontrol edilir. Ayrıca voltaj regölatörleri de ölçülür.

Bu çalışmanın ardından kondansatör deşarj edilir.

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Axen izmir Televizyon Servisi pastebin cricket çakmak