Masaüstü bilgisayarı televizyona bağlamak
Nasıl Yapılır

Masaüstü bilgisayarı televizyona bağlamak

Bilgisayarınız da ailenizle birlikte bir film izlemek ya da bir slayt gösterisi paylaşmak istediğiniz, ancak arzulanan çok şey bırakan bir ekranınız olduğunu varsayalım. Böyle bir durumda, tüm ailenizin rahatça eğlenmesini sağlamak için bilgisayarınızı bir televizyon ekranına bağlayabilirsiniz.

Dizüstü / bilgisayarınızı bir televizyona bağlamanın birçok yolu mevcuttur. Fakat, genel video kalitesi değişik yöntemler için farklı oluyor. Donanımın kalitesine veya kullanılabilirliğine göre hangisini kullanacağınızı seçebilirsiniz.

İlk adım olan bağlantı noktaları ve bağlantıları TV’nizin ve bilgisayar ne tür bilinmesi gerekmektedir. Donanımınız da bulunan bağlantı noktalarının ve bağlantıların türünü zaten biliyorsanız, 2. Adıma doğrudan geçebilirsiniz. Değilse, farklı port türleri aşağıda ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Masaüstü bilgisayarı televizyona bağlamak

1) RCA / Kompozit

Mevcut en eski ve en düşük kaliteli bağlantı. Bunlar, çoğumuzun bildiği Sarı, Kırmızı ve Beyaz bağlantılarıdır. Bileşik video için sarı, sol analog ses için beyaz ve sağ analog ses için kırmızı kullanılır.

 

Masaüstü bilgisayarı televizyona bağlamak

2) S-Video

S-Video veya Süper Video , Kompozit bağlantılardan biraz daha iyi kalite sunar. Mevcut en eski bağlantı türlerinden biri olduğu için, televizyon ve bilgisayarların çoğu buna sahiptir. Biri 4 iğne ve diğeri 7 iğne içeren iki tür S-Video bağlantı noktası vardır. Bu bağlantı türü yalnızca video için kullanılır. Bu nedenle, sesin çalışmasını istiyorsanız, bilgisayarınızın kulaklık jakından TV’nizdeki kırmızı ve beyaz ses girişlerine bir ses kablosu bağlamanız gerekecektir.

 

Masaüstü bilgisayarı televizyona bağlamak

3) VGA

Çoğu bilgisayarda ve televizyonda VGA bağlantı noktası vardır. S-Video’dan çok daha iyi kalite sunar ve bir HDTV’niz varsa tercih edilmelidir. Ancak eski CRT TV’lerde VGA bağlantı noktası bulunmaz ve PC’den Televizyona dönüştürücü gerekir. S-Video gibi VGA da sesi desteklemez ve ek bir ses kablosu gerektirir.

Masaüstü bilgisayarı televizyona bağlamak

 

 

4) DVI

Dijital Video Arabirimi, VGA bağlantılarından çok daha iyi kalite sunar. Çoğu dizüstü bilgisayar ve HD TV bu bağlantılara sahip olacaktır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu tür bağlantılar yalnızca dijital TV’lerde kullanılabilir. Ayrıca önceki iki gibi DVI bağlantıları da sesin çalışması için bir ses kablosu kullanılmasını gerektirir.

Masaüstü bilgisayarı televizyona bağlamak

 

5) HDMI

Mevcut en yüksek kaliteli bağlantılar. Çoğu HD TV’de bu bağlantı olacaktır, ancak bilgisayarınızın olmayacağı ihtimali vardır. Bilgisayarınızda bir HDMI bağlantı portu varsa, bu tercihen kullanılmalıdır. Bilgisayarınız desteklemiyorsa, HDMI’yı DVI’ya dönüştürmek için bir HDMI’dan DVI’ya adaptör kullanabilirsiniz.

Masaüstü bilgisayarı televizyona bağlamak

 

Yöntem : 2 İki cihaz arasında ortak bir bağlantı noktası türü algılandığında, onları fiziksel olarak bağlamak için doğru bağlantı kablosuna ihtiyacınız olacaktır. Farklı bağlantı kablosu tipleri yukarıda gösterilmiştir. Eşleşen iki tür bağlantı noktası bulamazsanız, bağlantı türünün eşleşmesi için bir adaptöre ihtiyacınız olacaktır.

Yöntem : 3 İki cihazı bağladıktan sonra, TV’nizde TV’nizin bilgisayara bağlı olduğu harici girişi seçin. Bağlantıyı nasıl yaptığınıza bağlı olarak HDMI1 veya AV1 olabilir. Bu, DVD oynatıcınızdan girişi nasıl seçtiğinize çok benzer.

Adımları doğru bir şekilde izlediyseniz, TV’niz şimdi bilgisayarınızın ekranını gösteriyor olmalıdır.

Not: Bilgisayarınız harici ekranı tanımıyorsa, bilgisayarınızı başlatmadan önce TV’yi bağlamanız gerekir. Görüntü bozuk görünüyorsa, ekran ayarlarını bilgisayarınızdan değiştirerek TV’nizin ekran çözünürlüğünü değiştirmeniz gerekecektir. Daha eski TV’lerin çoğu yalnızca bir ekran çözünürlüğünü desteklerken, yeni TV’ler bunların çoğunu destekleyecektir.

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

cricket çakmak