Laptop pil sağlığı nasıl korunur
Nasıl Yapılır

Laptop pil sağlığı nasıl korunur ?

Laptop ömrünü belirleyen faktörlerden birisi batarya ömrüdür. Batarya ömrü azaldığında artık o laptoptan verim alamazsınız. Bazı kullanıcılar “Laptop şarjı çabuk bitiyor” diye şikayet ediyorlar, bu kişiler öncelikle laptop şarjını gereksizce sömüren şeyleri bilmelidirler.

Unutmayalım ki şarj çabuk biterse batarya ömrü de kısalır. Aşağıdaki yöntemleri uyguladığınızda laptop pil sağlığını korumuş olacaksınız.

 

Ekran parlaklığını azaltın

Çoğu modern dizüstü bilgisayar ekranın parlaklığını kontrol etmenizi sağlar. Tahmin edebileceğiniz gibi, ekran ne kadar parlaksa, o kadar fazla güç gerekir. Ekranı karartın ve pilinizin çok daha uzun ömürlü olduğunu görebilirsiniz.

 

Kullanılmayan programları kapatın

Sıklıkla çalışan bir dizi programınız olur, ancak bunlardan yalnızca birini veya ikisini kullanırsınız. Bunları çalışırken görmüyor olsanız da, arka planda çalışıyor, CPU yükünüzü ekliyor ve daha fazla enerji tüketiyor olabilirler. Kullanılmayan programları kapatın ve enerji tasarrufu yapın. Arka planda çalışan programlardan emin değilseniz , görev yöneticisini açmanız yeterlidir.

 

Batarya temas noktalarını temizleyin

Ara sıra dizüstü bilgisayarınızın pilindeki bağlantı noktalarını temizlemelisiniz. Bir bezi alkolle nemlendirin ve noktaları temizlemek için kullanın. Temiz noktalar elektrik akımının verimli bir şekilde geçebileceği anlamına gelir, yani boşa harcanan güçten tasarruf edersiniz.

 

CD / DVD sürücüsünü daha az kullanın

CD ve DVD sürücüleri çalıştırmak için önemli miktarda enerji kullanır. Mümkünse, daha az enerji gerektirdiğinden sabit sürücüyü kullanmayı tercih edin.

Sabit sürücüsünü düzenli olarak birleştirin

Sabit sürücünüzü düzenli olarak birleştirirseniz, daha verimli çalışır. Sabit diskiniz ne kadar verimli çalışırsa, bataryaya o kadar az talep gelir, yani daha fazla kullanım ömrü elde edersiniz! Ek bir avantaj olarak, bu da bilgisayarınızın hızlanmasına yardımcı olacaktır .

Gereksizse kablosuz ağları kullanmayın

Bir bağlantıya ihtiyacınız yoksa, pilinizdeki gereksiz yükü azalttığından dizüstü bilgisayarınızdaki kablosuz alıcıyı kapatmak daha iyidir. Çoğu dizüstü bilgisayarda kablosuz ağları kapatmak için bulunması kolay bir düğme bulunur.

 

Gereksiz görsel efektleri devre dışı bırakın

Bilgisayarınız, tüm bu çarpıcı görsel efektleri göstermek için bilgi işlem gücüne ihtiyaç duyar. Daha fazla bilgi işlem, daha fazla pil tüketimi anlamına gelir. Bu nedenle, pilinizin daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız, bu görsel efektleri tercihen kapatmanız veya en azından azaltmanız önerilir.

 

Laptop pil sağlığı nasıl korunur

Güç ayarlarını değiştirin

Güç düzeninizi Güç Tasarrufu olarak değiştirme bilgisayarınızın gücü minimum düzeyde kullanmak ve size uzun pil ömrü sağlamak için ayarlarını yapmasını sağlar. Çoğu işletim sistemi güç düzenlerini değiştirmenize izin verir.

 

Laptop pil sağlığı nasıl korunur

Düzenli olarak laptopun havalandırma deliklerini temizleyin ve laptopu serin tutmaya çalışın

Bilgisayarı düşük sıcaklıklarda çok daha verimli çalışır. Hava deliklerin kir ve tozla tıkanırsa, makine verimli bir şekilde soğutulmaz. Havanın havalandırma deliklerinden serbestçe geçip geçmediğini düzenli olarak kontrol ederek, dizüstü bilgisayarınızın mümkün olduğunca serin kaldığından emin olabilirsiniz. Toz veya kiri temizlemek için bir fırça veya hafifçe nemlendirilmiş bir bez kullanabilirsiniz. Daha da iyi soğutma için, bir dizüstü bilgisayar soğutma pedi deneyebilirsiniz.

 

Harici aygıtları kullanmaktan kaçının Harici sabit sürücüler, iPod’lar ve hatta fareniz gibi harici aygıtlar pilinize gereksiz yere zarar verebilir. Bu harici aygıtları kullanmanız kesinlikle önemli değilse, pil kullanımından tasarruf etmek için bunları kapatın ve tamamen çıkarın.

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

cricket çakmak