defrag
Genel

Defrag nedir ?

Defrag nedir, ne işe yarar kısaca bilgi vereceğim.

Defrag nedir ?

Disk birleştirme işlemine defrag denilmektedir. Yani defrag, parçalı dosyaları kullanıcının sabit diskinde birleştirme işlemidir. Veriler diske yazıldığında dosyalar parçalanır ve dosyanın tamamını tutmak için yeterli bitişik alan yoktur. Depolama algoritmaları, verileri kullanılabilir alana sığacak şekilde parçalara ayırır.

Birleştirme işlemi, bir dosyanın tüm parçalarını bir araya getirmek için sabit sürücüdeki veri bloklarını hareket ettirir. Birleştirme, dosya sistemi parçalanmasını azaltır, veri alma verimliliğini artırır ve böylece bilgisayarın genel performansını artırır. Aynı zamanda depolamayı temizler ve ek depolama kapasitesi sağlar.

Birleştirme, bilgisayar depolamasının verimsiz kullanımı olan parçalanmanın tersidir.

Defrag neden yapılır ?

Parçalama, kullanıcılar dosyaları değiştirirken, kaydederken veya silerken kademeli olarak gerçekleşir. Bir dosya için kaydedilen değişiklikler genellikle orijinal dosyanınkinden farklı bir sabit sürücü konumunda saklanır. Ek değişiklikler daha da fazla yerde saklanır. Yavaş yavaş, hem dosya hem de sabit sürücü parçalanır ve bilgisayar bir dosyayı açmak için çeşitli yerlerde arama yapması gerektiğinden çok yavaşlar.

Windows işletim sistemi kullanılan bilgisayarda periyodik olarak defrag işlemi gerekmektedir.  Microsoft Windows, işletim sisteminde özel bir birleştirme aracı sağlar. Üçüncü taraf sürümleri de mevcuttur.

Depolama ortamını okuma ve yazma gibi arka uç süreçleri, bir sistemin ritmi üzerindeki etkisi nedeniyle depolama aygıtlarını sürekli olarak birleştiremeyen kullanıcılar için her zaman görünmezdir
.
Bu sorunu gidermek için birleştirme araçları tanıtıldı ve Windows işletim sisteminin farklı sürümlerine önceden yüklenmiştir. Bu yerleşik birleştiriciler sabit sürücü verilerini yeniden düzenler ve parçalanmış dosyaları yeniden birleştirerek bilgisayarın daha verimli çalışmasına yardımcı olur. Bir sabit sürücü, periyodik birleştirme için otomatik zamanlayıcılar kullanır. Ayrıca, kullanıcılar depolama ortamı birleştirme için aşağıdaki araçları kullanabilir:

Defrag ne işe yarar ?

Defrag “Disk Birleştiricisi Windows yardımcı programı” ile yapılır ve bu program sabit diskleri birleştirmek için aşağıdaki seçenekleri sunar.

1) Ayrıntılı: Tam analiz ve disk birleştirme raporlarını sunar.

2) Analiz Et: Hacmi analiz eder ve analiz raporunun bir özetini verir.

3) Zorla Birleştirme: Diskin birleştirilmesi gerekip gerekmediğinden bağımsız olarak disk birleştirmeyi zorlar.

4) Zamanlanmış Birleştirme: Birleştirme işlemini düzenli aralıklarla zamanlamaya yardımcı olur.

Birleştirmeyi azaltma teknikleri, kullanıcıların mantıksal işletim sistemi sabit diskleri oluşturmalarına izin veren bölümleme ve optimizasyonu içerir. Internet Explorer ve veritabanları gibi programlar, olası depolama ortamı parçalanmasını azaltmak için ayrı olarak bölümlenmelidir.

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

cricket çakmak