lenovo fn tuşu
Nasıl Yapılır

Lenovo fn tuşu devre dışı bırakma

Yeni bir laptop/notebook bilgisayar aldığınızda sizi en çok zorlayacak şeylerden birisi fn tuşunun kullanımı, açılıp kapanmasıdır. Çünkü taşınabilir bilgisayarlarda klavye tuşları için sınırlı miktar yer vardır ve bir tuş genelde birden fazla amaçla kullanılır.

Eğer Lenovo laptopunuzda fn tuşu etkin ise fonksiyon tuşları doğrudan kendi işlevlerini değil fn’li işlevlerini yerine getirirler. Peki bu durumda f1, f2 gibi fonksiyon tuşlarının asıl işlevlerini kullanmak istiyorsak ne yapmalıyız.

Cevap:Fn+ fonksiyon tuşu şeklinde basmalıyız.

Yani bu bizim alıştığımızın tam tersidir. Bu yüzden kullanıcılar fn tuşu etkin ise devre dışı bırakmak istiyorlar. Bunu yapmak bilen için gayet kolaydır. Ama el yordamıyla fn tuşunu devre dışı bırakmaya kapatmaya çalışsanız %99 ihtimalle başaramazsınız. Çünkü fn tuşunu devre dışı bırakmak için klavyede tuş yok. Bunun için BİOS’a girmelisiniz. Fakat BİOS’a girmek için de kısayol tuşu yok.

Peki Lenovo laptopda fn tuşunu devre dışı bırakmak için ne yapacağız ?

BİOS’a girmek için laptopunuzu kapatınız ve yeniden açınız. Açılırken ekranda Lenovo yazısını görünce f2 ye basınız. Bu sizi BİOS’a götürecektir.

BİOS ekranı gelince “Configuration” yani yapılandırma seçeneğinden ilerleyiniz. “Hotkey Mode” seçeneğini görünce “Enabled” ise “Disabled” yapınız. Daha sonra yaptığınız işlemi “Kaydet”(Save) tuşuna basıp kaydediniz ve “Çıkış”(Exit) tuşuyla çıkınız. Fn tuşunu etkin yapmak veya devre dışı bırakmak bu şekildedir.

Diyelim ki BIOS ekranında “Hotkey Mode” diye bir seçenek yok, o takdirde BİOS güncellemesi gerekir.

 

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bu Yazının 2 Yorumu Var

  1. cABCUB Cevapla

    abi bende o panel açılmıyo neden

  2. Fikret Cevapla

    Hocam eyvallah dediğin gibi alışılmışın tersi olduğu için beni geriyordu.
    Sayende hallettik.
    Emeğine sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Axen izmir Televizyon Servisi cricket çakmak smm panel