civilization
Genel

İnternet gerektirmeyen oyunlar

Henüz ülkemizde internet ağı olmadığı dönemde Sim City ve Civilization gibi strateji oyunları bizleri bilgisayar başına prangalıyordu.

Henüz windows işletim sisteminin bile piyasada olmadığı dönemde disket ile Dos ortamında bilgisayara yüklediğimiz yılan, tetris, basit futbol oyunları, basit savaş oyunları, Süper Mario’dan yüz kat basit ama bize yüz kat heyecan veren hoplama zıplama oyunları bizi gerçek dünyadan alıp adeta dijital cennete götürüyordu.

Bu nedenle bilgisayar başında ne acıkıyor, ne de uykumuz geliyordu.

Teknocu.net sitesi efsane haline gelmiş çevrim dışı oyunları derlemiş. Şimdilerde internetsiz hayatın taş devri dönemine geçiş olduğunu zannedenler Teknocu.net sitesinde yer alan internetsiz oyunlar makalesini okumalılar.

Teknocu.net in efsaneleşmiş çevrimdışı oyunlar gibi kendine göre bağımlılık yaratan bir tarafı var özellikle de logonun yanında duran baykuşun size bakan gözleri beni benden aldı diyebilirim. Ben Teknocu.net e bakıyorum, baykuş da bana bakıyor. Bazen göz göze gelip bakışıyoruz. Şaka bir yana fırsatınız var ise bu siteyi ziyaret etmelisiniz, içerisinde ilgi duyabileceğiniz teknolojik bilgiler yer almaktadır.

Neden internetsiz oyunlar ?

PUBG Mobile veya Agario gibi bir oyunu internetsiz oynamak düşünülemez. Bunlar karşıda gerçek rakip olmadan oynanılacak veya oynanılsa bile zevk alınacak oyunlar değil. Ama bazı oyunlar var ki internetsiz de oynanabiliyor.

İnternetsiz oyunların tek avantajı internet maliyeti değil, internet bağlantısına da mahkum olmuyorsunuz. Yani dondu, kastı, kesildi derdiniz olmuyor. CD ile bilgisayara yüklüyorsunuz, canınız ne zaman isterse oynuyorsunuz.

Elbette insan rakip gerektiren oyunlarda rakibinin belli bir derecede zeki ve sürprizlerle dolu olmasını istiyor. Ancak yıllarca Age Of Empires ve Civilization gibi oyunları oynamış biri olarak oyun karakterlerine yüklenen yapay zeka sayesinde sanki karşınızda gerçek rakipler varmış gibi hissedeceğinizi garanti edebilirim.

Şimdilerde en çok oynadığım internetsiz oyun dinazor oyunu. İnternet gelene kadar canınızın sıkılmamasını sağlıyor, üstelik bağımlılık yapmıyor.

Şimdi isterseniz efsane olarak tanımlanmaya hak kazanmış birkaç tane internetsiz oyun ismi vereyim:

FİFA

İlk kez oynadığımda sabahı 5’i olduğunu sabah ezanlarından anladığım oyundur. Ve bir daha da bu büyüleyici oyunu bu kadar uzun süre oynamadım.

Erkekler için futbol aşkın başka bir boyutudur. Eğer halı sahada futbol oynuyorsanız her hamlede içinizdeki Messi’yi dışarı çıkarmaya çalışırsınız. Maalesef gerçek hayattaki futbol ekranlarda gördüğümüzden farklıdır.

Abandığımız top doksandan ağları havalandırmak yerine kaleciye gidene kadar epey bir hız kaybeder ve kaleciye verilen pas gibi olur. Halı saha böyledir. Çim saha daha da berbattır.

Ancak FİFA oynuyorsanız, işte o zaman kendinizi Şampiyonlar Liginde hissedebilirsiniz. Grafikler PES’den geri olsa da yine de büyüleyicidir. Aynı gerçek maçtaki heyecanı hissedersiniz.

Civilization

Civilizatin size medeniyet kurma şansı veriyor. Alfabeyi bile siz buluyorsunuz. İnsanların hangi dine gireceğini dahi siz manipüle ediyorsunuz.

Civilization oyununda benim en çok durduğum nokta ordu kurma maliyeti ile fetih kazancı arasında dengeyi iyi gözetmek. Sinekten yğ çıkarmalı ve çıkarlarınız için ahlaki kriterleri hiçe saymalısınız.

civilization

Tarih derslerinden öğrendiğimiz böl-parça-yönet taktiğini ve ummadığı anda dostunuza kazık atmayı başarabiliyorsanız bu oyun size de yakışır.

Şimdilerde popülaritesinin diplerde olduğu bir gerçek. Ama kesinlikle daha fazlasını hak ediyor.

Age Of Empires

Civilization’a göre biraz daha basit ama bağımlılık yapma derecesi aynı olan bir oyundur. Bu oyunda kaynakları iyi değerlendirmeniz ve yılanın başını daha büyümeden ezmeniz önem taşıyor. Bir süre sonra bulunduğunuz level size kolay geliyor daha üst levele çıkmak istiyorsunuz.

Age Of Empires

Bazı levellerde imkansıza karşı bir savaş içersinde oluyorsunuz siz daha temel gelişiminizi tamamlamadan ansızın bölgenizi istila edebiliyorlar. Bu nedenle oyun oynarken zaman zaman öfke patlamaları yaşayabiliyorsunuz.

Oyunun beni heyecanlandıran tarafı farklı haritalarda oynanması. Her bir haritanın kaynak değerleri farklı. Bu de sizi farklı stratejiler izlemeye mecbur bırakıyor. Rakip sayısını da seçebiliyorsunuz.

Sim City

Efsaneleşmiş internetsiz oyunlardan biridir. Yeni nesil bu oyunun ismini pek duymamıştır ancak bu oyun daha Windows yokken bile piyasada olan bir oyundu ve zamanın teknolojisi göz önüne alındığında grafikleri mükemmeldi.

Oyunda siz belediye başkanı yetkisinde oluyorsunuz. İmar planlamadan, büyük projelerin uygulanmasına kadar her türlü sorumluluk sizin. Ticaret alanlarını, demir yollarını, ibadet alanları, yeşil alanları gibi kullanım türlerini siz belirliyorsunuz.

Sim City

Projeleri uygulamak bir maliyet gerektiriyor ve vergilerden bu fonlamayı elde ediyorsunuz. Nüfusun fazla olması geliri artıran bir unsur fakat nüfus arttıkça problemler de çoğalıyor.

Altyapıyı düzgün yapmazsanız insanları mutsuz edeceğiniz kesin. Özellikle hava kirliliği ve trafik sıkışıklığı ciddi problem. Trafik sıkışıklığı olmaması için ulaşımda asfalt yola ilave olarak tren yolu ve deniz yolunu uygun şekilde kullanmalısınız.

Sanayi ve ticaret ciddi gelir getiriyor ama hava kirliliği oldukça canınızı sıkıyor. Sanayi yerleşkelerini şehirden uzak bir yere yapmanız ve trenle ulaşım sağlamanız gerekli.

Konut ve ticaret alanı açmak için mevcut yeşil alanları yok etmede acele etmemeniz gerekiyor. Çünkü hava kirliliği halkta mutsuzluk oranının yükselmesi demek, mutsuzluk da daha az vergi demek.

Vergi oranını ayarlayabiliyorsunuz fakat gereğinden çok artırırsanız insanlar mutsuz olduğu için yeterli vergiyi toplayamıyorsunuz.

Oyunda hedef halkta en yüksek mutluluğu yakalamak, estetik açısından en güzel ve bol gelirli bir şehit oluşturmak…

Açıkçası belediye başkanları, valiler veya politikacılar gibi ülke yönetmeye talip olanların oynamasını istediğim bir oyundur. Eğer oyunda acemiyseniz aynı beceriksiz belediye başkanlarının yaptığı hataları yapıyorsunuz…

İnternet gerektirmeyen diğer oyunlar

Başarılı bulduğum diğer internetsiz oyunlar şunlar:

  • GTA San Andreas
  • Half-life
  • Adventure Llama
  • Rush
  • Traffic Rider
  • Minion Rush
  • Counter Strike
  • Total War
  • Call of Duty

Bu oyunları bilgisayarınızın kaldırıp kaldırmayacağını öğrenmek için oyunların sistem gereksinimlerini kontrol etmelisiniz. Çevrimdışı oyunlar hakkında daha fazla bilgi almak için internetsiz oyunlar pc bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Bilgisayar oyunları hayatımızda her zaman bir miktar yer edecek. Bilgisayar oyunlarından bazen keyif alacak bazen ise üzerinden para kazanacağız… Teknoloji gündemini Teknocu.net ten takip etmeye devam ediyoruz..

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Axen izmir Televizyon Servisi cricket çakmak