Nasıl Yapılır

Görev Çubuğunu Tamamen Saydam Yapma

görev çubuğunu tamamen saydam yapma

Windows Görev Çubuğu Tamamen Şeffaf (Saydam) Nasıl Yapılır.

Windows 10 görev çubuğunu tamamen saydam yapma, görev çubuğunuzun saydamlık ayarını Ayarlardan açıp kapatabilirsiniz, Masaüstü resminizin tam olarak gözükmesi görev çubuğunuzun tamamen şeffaf (saydam) olması ile daha güzel görünecektir. Görev çubuğunuz tamamen saydam olsun istiyorsanız aşağıda anlatılan adımları sırasıyla uygulayın.

görev çubuğunu tamamen saydam yapma

Görev çubuğunuz cam gibi tamamen saydam olsun isterseniz,

 • Ücretsiz uygulamalar sitesi GitHub üzerinden kurulum gerektirmeyen ve oldukça küçük boyutta olan TranslucentTB uygulamasını indirin.
 • Bilgisayarınıza indirdiğiniz TranslucentTB.2017.3.zip arşivini Winrar veya benzer bir programla Masaüstüne çıkartın.
 • Klasör içerisindeki TranslucentTB.exe dosyasını çift tıklayıp çalıştırın.

görev çubuğunu tamamen saydam yapma

 • TranslucentTB programını çalıştırdığınızda program görev çubuğunda simge durumuna geçecektir, görev çubuğunda uygulamaya sağ tıkladığınızda aşağıdaki ekran görüntüsü karşınıza çıkacaktır.
  Blur seçeneğini seçtiğinizde görev çubuğunuz bulanıklaşır.
  Clear seçeneğini seçtiğinizde görev çubuğunuz tamamen şeffaf olur.
  Normal seçeneğini seçtiğinizde görev çubuğunuz varsayılan görüntüsüne geçer.

görev çubuğunu tamamen saydam yapma

 • Dinamik Windows ise bulanık ve tamamen şeffaf görünümü birleştirir.

Program kurulum gerektirmediği için eğer bilgisayarınızdan kaldırmak isterseniz, görev çubuğunda TranslucentTB simgesine sağ tıklayın ve en altta bulunan Exit seçeneğini seçin. Program siz tekrar TranslucentTB.exe yi çift tıklayıp çalıştırana kadar her hangi bir işlem yapmayacaktır. Eğer bir daha kullanmak istemiyorsanız indirmiş olduğunuz TranslucentTB.zip dosyasını ve çıkartmış olduğunuz TranslucentTB klasörünü bilgisayarınızdan silebilirsiniz.

Görev çubuğunu kalıcı olarak şeffaf yapma

TranslucentTB ile görev çubuğunu şeffaf yaptığınızda bilgisayarı her açtığınızda programı tekrar çalıştırmanız gerekir. Bu sorunu aşmak için,

 • İndirmiş olduğunuz TranslucentTB arşivini çıkarttığınız yerden TranslucentTB.exe üzerine sağ tıklayın. Gönder menüsünden Masaüstü (kısayol oluştur) seçeneğini seçin.
 • Masaüstünde oluşturulan TranslucentTB kısayolunu kopyalayın ve aşağıdaki konuma yapıştırın.
C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\StartUp
Not: yukarıdaki adresi kopyalayın ve Dosya Geznininde adres çubuğuna yapıştırın. Alternatif olarak,
Yerel Disk C: Program Data / Microsoft / Windows / Başlat Menüsü / Programlar / Başlangıç yolunu izleyerekte aynı klasöre ulaşabilirsiniz.

 

görev çubuğunu tamamen şeffaf yapma

Artık Windows her başladığında TranslucentTB programı çalışacak ve görev çubuğunuz ayarlamış olduğunuz gibi her zaman şeffaf olacaktır.

Görev çubuğunu tamamen saydam yapma videolu anlatım

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bu Yazının 2 Yorumu Var

 1. Atalay Cevapla

  Konuya gelen isteklere cevap olarak, görev çubuğunun her windows başladığında şeffaf olması için yapılması gereken işlemler eklenmiştir.

 2. falcon Cevapla

  Bu program bunu üstün yeteneğiyle yapmıyor, bir reg kayıtı ile oynayarak veya ufak bir ince kod ayarı ile gerçekleştirdiği aşikar. Program kullanıp arkaplanı ve startı şişirmek yerine direkt reg ile müdahale ederek windows’un kendisinden bu şeffaflığı sağlamasını tercih ederim. Bilen biri çıkarsa lütfen üşenmesin yazsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

cricket çakmak