bilgisayar açılmıyor
Nasıl Yapılır

Bilgisayar power tuşuna basınca açılmıyor

Masaüstü bilgisayarın, dizüstü bilgisayarın veya tablet bilgisayarın açılmamasının birkaç olası nedeni vardır, bu nedenler aşağıda açıklananlara benzer tam bir sorun giderme adına uygulamanız çok önemlidir.

Yapılacak işlemler için zorluk orta derece olup gereken süre bilgisayarın neden güç almadığına bağlı olarak bir dakikadan bir saate kadar sürmektedir.
Ayrıyeten İhtiyacınız olan şey : Bir tablet veya dizüstü bilgisayarda sorun gidermede AC adaptörünüz ve masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız tornavida

Bilgisayar Açılmazsa Ne Yapmalı?

1) Zaman alıcı sorun giderme işlemine başlamadan önce  , bilgisayar sisteminizde kullanılan tüm güç düğmelerini açtığınızdan emin olun.

Güç düğmesi / genellikle bir masaüstü bilgisayarın önünde veya bir dizüstü bilgisayarın veya tabletin üstünde veya yanında bulunur.

Bilgisayarın arkasında, yalnızca bir masaüstü bilgisayarı olanlar için ek bir güç kablosu olmaktadır.

Herhangi birini kullanıyorsanız, uzatma kablosu, aşırı gerilim koruyucu veya UPS üzerindeki güç düğmesi.

2) Bilgisayarın güç kablolarının bağlı olup olmadığını kontrol edin . Gevşek veya bağlantısı kesilmiş bir elektrik kablosu, bilgisayarınızın açılmamasının ana nedenlerinden biridir .

Bilgisayarınız pil gücüyle çalışıyor olsa bile, en azından sorun giderme sırasında AC adaptörünün doğru bağlandığından emin olmanız gerekir. Pil zayıfsa, bilgisayarınızın güç almamasının nedeni bu olabilir.

3) Tablet, dizüstü veya masaüstü bilgisayar bağlayın  prize doğrudan,  bu şekilde ise bağlantı. O halde PC ile priz arasındaki tüm uzatma kablolarını, yedek pilleri ve diğer güç dağıtım aygıtlarını çıkarın.

Daha tekrar takın bilgisayarınız açılırsa, sorunun nedeni bağlantılar dan kaynaklanmaktadır. Güç dağıtım cihazlarını değiştirmeniz gerekebilir. Hiçbir şey düzelmezse bile, görevi kolaylaştırmak için duvar prizine bağlı bir bilgisayarla sorun gidermeye devam edin.

4) Güç kaynağının yeterli voltaj seviyesinde olduğundan emin olmak için bir “soket testi” yapın . Bilgisayarınıza çok az akım verilirse açılmaz, bu nedenle güç kaynağının doğru çalıştığından emin olmanız gerekir.

Prizi bir multimetre ile kontrol etmenizi önermiyoruz. Bazen tetiklenen bir devre kesici doğru voltajı gösterecek kadar enerjiyi geçirebilir. Lamba gibi prizin gerçek “yükü” daha iyi bir seçenek olabilir.

5) Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız , güç kaynağı voltaj anahtarının doğru ayarlandığından emin olun . Güç kaynağı ünitesinin (PSU) giriş voltajı ülkenizin ayarlarına uymuyorsa, bilgisayarınız hiç açılmayabilir.

6) Ana pili dizüstü bilgisayarınızdan veya tabletinizden çıkarın ve  yalnızca AC gücünü kullanmayı deneyin. Evet, dizüstü bilgisayarınız pili takmadan çalışabilir. Bundan sonra bilgisayar açılırsa, sorunun nedeni pildir ve onu değiştirmeniz gerekir. Değiştirene kadar, bilgisayarınızı bir elektrik prizine takarak bilgisayarınızı kullanabilirsiniz.

7) Dizüstü ya da tabletinizdeki prizi hasarlara karşı dikkatlice inceleyin . Bilgisayarınızın güç almasını ve pili şarj etmesini önleyebilecek kırılmış / bükülmüş pin veya döküntü olup olmadığını kontrol edin.

Elektrik çarpması riskini önlemek için, kendiniz çalışırsanız, dizüstü bilgisayarın dahili pilini çıkardığınızdan emin olun.

8) Bilgisayarın güç kablosunu veya AC adaptörünü değiştirin . Masaüstü bilgisayar için, bu bilgisayar kasası ve güç kaynağı arasında çalışan güç kablosudur. Bir tablet ya da dizüstü bilgisayar için bir AC adaptörü, pili şarj etmek için prize taktığınız bir kablodur (genellikle üzerinde küçük bir gösterge bulunur).

Kötü bir AC adaptörü, tablet ve dizüstü bilgisayarların hiç açılmamasının yaygın bir nedenidir.

Arızalı güç kablosu  değil  Bilgisayara güç olmadığını yaygın bir nedenidir ama oluyor ve kontrol etmek çok kolaydır.  Başka bir bilgisayardan veya yeni bir bilgisayardan monitörünüze güç sağlayan aygıtı kullanabilirsiniz  (güç alıyor gibi görünüyorsa).

9) CMOS pili değiştirin , özellikle bilgisayarınız birkaç yıldan daha eskiyse veya çok fazla zaman harcadıysa veya ana pil çıkarılmışsa. İster inanın ister inanmayın, kötü bir CMOS pili, bir bilgisayarın güç almamış gibi görünmesinin nispeten yaygın bir nedenidir.

10) Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız , güç anahtarının ana karta bağlı olduğundan emin olun . Bu çok yaygın bir arıza noktası değildir, ancak güç düğmesi ana karta doğru şekilde bağlanmadığından bilgisayarınız açılmayabilir.

Kasadaki anahtarların çoğu, kırmızı ve siyah bükümlü bir çift tel kullanılarak ana karta bağlanır. Bu teller güvenli bir şekilde bağlı değilse veya hiç bağlı değilse, bilgisayarınızın açılmamasının nedeni bu olabilir. Bir dizüstü bilgisayar veya tablet genellikle düğme ile anakart arasında benzer bir bağlantıya sahiptir, ancak bunu elde etmek neredeyse imkansızdır.

11) Masaüstü PC kullanıyorsanız , güç kaynağınızı kontrol edin . Bilgisayarınızdaki güç kaynağının artık çalışmıyor olması ve değiştirilmesi gerekmesi çok muhtemeldir. Ancak, emin olmak için bunu kontrol etmeniz gerekir.

Ozon kokusu ya da bilgisayardaki güç eksikliği ile birlikte çok yüksek bir gürültü seviyesi güç kaynağındaki sorunların neredeyse kesin bir işaretidir. Değiştirdikten sonra, CMOS pilinin şarj olmasına izin vermeden önce bilgisayarı 5 dakika takılı tutun.

Çoğu durumda, masaüstü bilgisayar güç almıyorsa, bozulmuş olan güç kaynağın kaynaklanır. Bu sorun giderme adımının atlanmaması gerekir .

Aşağıdaki birkaç neden çok yaygın değildir.

12) Bilgisayarın ön panelindeki güç düğmesini kontrol edin  ve testi geçemezse değiştirin. Bu sadece masaüstü bilgisayarlar için geçerlidir. Bilgisayarınızın kasasının nasıl ayarlandığına bağlı olarak, bilgisayarı açmak için sıfırlama düğmesini kullanabilirsiniz.

Bazı anakartlarda, panoların kendilerine yerleştirilmiş küçük güç düğmeleri bulunur ve bu da kasanın güç düğmesini kontrol etmeyi kolaylaştırır. Anakartınızda bu özellik varsa ve bilgisayarı açmak için çalışıyorsa, muhtemelen kasadaki güç düğmesini değiştirmeniz gerekir.

13) Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız , anakartı değiştirin . Güç kaynağının, güç kaynağının ve güç düğmesinin çalıştığından eminseniz, muhtemelen PC’nizin ana kartında bir sorun vardır ve değiştirilmesi gerekir.

Bu, sabrı olan herkes için yapılabilmesine rağmen, anakartın değiştirilmesi nadiren hızlı, kolay veya ucuz bir iştir. Anakartı değiştirmeden önce, yukarıda verdiğim diğer tüm sorun giderme seçeneklerini kontrol ettiğiniz den emin olun.

Anakartın değiştirilmesi muhtemelen bu aşamada masaüstü bilgisayar için doğru karardır, ancak laptop veya tablet anakartının değiştirilmesinin bir teknik uzmana bırakılması daha iyidir.

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Axen izmir Televizyon Servisi cricket çakmak smm panel