Nasıl Yapılır

Windows 10 Dosya Uzantılarını Değiştirmek

Windows 10 Dosya Uzantılarını Değiştirmek

Windows Standart Olarak Bize Dosya Uzantılarını Göstermez, Görmek İçin Ufak Bir İşlem Yapmamız Gerekir.Özellikle Windows Komut Sistemiyle Çalışırken Karşımıza Çıkan .bat Uzantılı Sistem Komut Dosyalarıyla Çalışmamız Gerektiğinde, Elimizdeki Not Defterine Kayıtlı Olan .txt Formatındaki Komutları Sadece Dosya Uzantısını Değiştirerek Kullanabiliriz.

Windows 10 Dosya Uzantılarını Değiştirmek

Bilgisayarımızda Dosya Uzantılarının Görebilmek İçin, Herhangi Bir Klasörü Açalım.

 •  1- Açtığımız Klasör İçerisindeki Görünüm Sekmesine Tıklıyoruz.
 •  2- Dosya Adı Uzantıları Kısmını Aktif Olarak Seçiyoruz.
 •  3- Bu Adımdan Sonra Dosyaların Uzantısını Bilgisayarımızda Görebiliriz.
 • Alttaki Resimde Olduğu Gibi pcrehber.txt Şeklinde Dosyalarımızı Uzantısı İle Beraber Görüntüleme ve Dosyaların Uzantısını Değiştirme İşlemini Yapabiliriz.

Windows 10 Dosya Uzantılarını Değiştirmek

Windows 10 Dosya Uzantılarını Değiştirmek Videolu Anlatım

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bu Yazının 4 Yorumu Var

 1. msua Cevapla

  Merhabalar

  word,excel gibi dosyaların uzantısını değiştirmek istiyorum sizin resimde anlatığınız gibi yapıyorum ancak dosyayı busefer açmıyor. Misal herhangibir word dosyasında sağ tık yaptığımda yazdırma seçeneği çıkmıyor sebebi ise .doc uzantısı olan dosyalarda sağtık yazdır seçeneği çıkmıyor ama başka bir word dosyasında .docx uzantısı olduğunda sağ tık yazdır sexmesi çıkıyor ve simgeside word oluyor yani kısacası ben şuan elimde bulanan bir sürü word dosyasının uzantısı olan .doc ‘u .docx yapmak istiyorum

  Teşekkürler

  • Atalay Cevapla

   Doc dosyalarını docx formatına çevirmek için online siteler bulunmaktadır. Tavsiyemiz ise doc uzantılı dosyaya çift tıklayın dosya Microsoft Word de açıldığında Dosya -> Farklı kaydet seçeneklerinde kaydederken dosya uzantısı kısmını docx olarak seçmeniz ve bu şekilde doc formatını docx formatına çevirmeniz daha sağlıklı sonuçlar verecektir

 2. Atalay Cevapla

  DOC formatını DOCX e çevirme veya DOCX formatını DOC a çevirme konusunu buraya ekledik DOC DOCX Çevirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Axen izmir Televizyon Servisi pastebin cricket çakmak