Telegram dosya indirme
internet

Telegram dosya indirme

Telegram dosya indirme, örneğin ses kaydı, video, film veya ders dökümanı gibi şeyler tek tek veya toplu olarak nasıl indirilir ?

Telegram dosya indirme

Telegram’da bir çok dosya türü paylaşılmaktadır. Bu tür dosya paylaşımları Telegramdan para kazanmanın yollarından biridir. Bu nedenle insanlar gerek eğitici gerekse de eğlendirici videoları birbiriyle yarışırcasına paylaşmakta ve sizlerin bunları indirebilmenize olanak sağlamaktadır.

Birkaç örnek üzerinden Telegram’da dosya indirmenin nasıl yapıldığını anlatacağım.

Örneğin Telegram’dan ders dökümanı indirmek istiyoruz. Bildiğiniz üzere üniversiteye hazırlık döneminde soru abnkası, konu tarama testi gibi dökümanlara fazlaca ihtiyacımız olmaktadır. Bu tür yayınların bazıları telif hakkına tabidir, indirirseniz kul hakkına girersiniz. Bazıları ise yayıncı tarafından ücretsiz paylaşılmaktadır.

Telegram dan dosya indirmek için evvela dosyayı yayınlayan grubu veya kanalı bulmanız gerekmektedir. Bunun için Telegram a girince sağ üst köşede bulunan büyüteç simgesi ile gösterilen  Arama butonuna basınız.

Telegram dosya indirme

Ne tür bir şey arıyorsanız onu yazınız. Arama sonuçlarında size bazı seçenekler çıkacaktır. Bunlardan beğendiğiniz bir tanesine basınız. Sayfa açılınca en altta JOİN veya KATIL butonu belirir. Ona basınca o gruba katılmış olursunuz ve grupta paylaşılan ses kaydı, video veya başka bir dosyayı indirebilirsiniz.

Örnek 1

Bir grupta Paraf TYT Matematik soru bankası gördünüz ve indirmek istiyorsunuz. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi resmin altında bir indirme bağlantısı var ise ona basınız. Dosyayı indirmeden önce buğulu resmi net olarak görmek istiyorsanız resmin üzerindeki aşağı yönlü ok işaretine basınız.

Telegram dosya indirme

 

İndirme bağlantısına tıklayınca bir web sitesi çıkacak ayrıca birkaç reklam sayfası çıkacaktır. Zaten o kişinin size o dosyayı paylaşmasının sebebi reklamdan para kazanmaktır. Reklam sayfalarını kapattıktan ve birkaç saniye bekledikten sonra web sitesi sizi indirme sayfasına yönlendirecektir. Bu indirme sayfasında Yandeks Disk e kaydet ve İndir seçenekleri olacaktır.

Telegram dosya indirme

Dosyayı Yandeks Disk’e kaydetmeniz için Yandeks hesabınız olması gerekmektedir. Bir dosyayı Yandeks Diske kaydetmenin avantajı telefonunuzda yer kaplamamasıdır. Diğer seçenek İndir seçeneği olup ona basarsanız dosya telefonunuza direk iner.

Genellikle doküman paylaşımları bu şekilde olmaktadır. Peki ya videonun altında indirme bağlantısı yok ise dosyayı nasıl indireceğiz ?

İster video olsun isterse de fotoğraf olsun veya başka bir şey olsun Telegram’da bir şey görüntülerken sağ üst köşede üç nokta işareti çıkar ona basınca bir pencere açılır ve pencerede gelen seçeneklerden galeriye kaydet e basınca sizin telefonunuzun galerisine kaydedilir.

Telegram dosya indirme

Onu da ikinci örnekte açıkladım.

Telegram dan film indirme

İkinci örneği film indirme üzerine verdim. Teknik olarak her türlü fotoğraf, video veya ses kaydı indirme işlemleri hep aynı şekilde yapılmaktadır.

Bunun için Telegram’da rastladığımız bir filmi görüntülüyoruz, görüntülerken sağ üst köşede üç nokta sembolü çıkıyor ve biz ona basıyoruz. Basınca aşağıdaki resimdeki gibi bir pencere çıkacaktır. Seçenekler arasında yer alan Galeriye kaydet seçeneğine basınca film telefonumuzun galerisine inmeye başlayacaktır.

Telegram dosya indirme

Telegram toplu dosya indirme

Diyelim ki bazı şeyleri tek tek indirmeyle değil de toplu olarak indirme arzusundayız. Bilindiği üzere Telegram sadece telefondan değil bilgisayardan da kullanılabilmektedir. Toplu olarak indirilen dosyaların hacmi fazla olduğu için toplu dosya indirme örneğini bilgisayar üzerinden veriyorum.

Telegram’da toplu bir şeyler indirmek istediğinizde dışa aktar özelliğini kullanmanız gerekmektedir. Örneğin bir sohbetteki tüm mesajları arşivlemek istiyorsunuz bunu dışa aktar ile yaparsınız. Veya bir gruptaki yazışmaları, fotoğrafları, videoları, dosyaları toplu olarak indirmek istiyorsunuz bunu da dışa aktar özelliği ile yaparsınız.

Örneğimizde bir kanaldaki verileri toplu olarak indirmek istiyoruz. Bilgisayarımızdan Telegram’a girdikten sonra verilerin bulunduğu kanala giriyoruz ve sağ üst köşede bulunan üç nokta simgesine basıyoruz. Seçenekler arasından Kanal geçmişini dışa aktar a basıyoruz.

Telegram toplu dosya indirme

Sohbet aktarma ayarları penceresi gelecektir. Bu pencerede Fotoğraflar, video dosyaları, sesli mesajlar, görüntülü mesajlar, çıkartmalar, GİFler ve dosyalar seçeneği gelecektir. Neyi indirmek istiyorsak onu işaretliyoruz. Dosya indirme sınırını da maksimuma getirerek DIŞA AKTAR butonuna basıyoruz.

Telegram toplu dosya indirme

Dosyalar indirilmeye başlanacaktır. Peki bu dosyalar nereye inmektedir ? Masa üstüne inmediği için bazı arkadaşlar bilgisayara inen dosyaları bulamamaktadır.

Telegram’dan indirdiğiniz dosyalar Bilgisayar klasörünüzde yar alan İndirilenler Klasöründe bulunan Telegram Desktop klasörüne gelmektedir. Telegram’dan indirdiğiniz verileri bu klasörde bulabilirsiniz.

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

cricket çakmak pp büyütme