Rehberde kayıtlı olmayan numaraları engelleme
Mobil

Sadece rehberdeki numaralar arasın

İOS ve android telefonlarda genellikle numara engelleme özelliği bulunmakla birlikte çoğunlukla telefonun işletim sistemi numaraları tek tek rehberden bularak ve direk yazarak engellemeye imkan vermektedir. Gelecekte bizi arayacak reklamcı veya dolandırıcıların numaralarını şimdiden bilemeyeceğimiz için telefon üzerinden yapılan numara engelleme işlemleri yetersiz kalmaktadır.

Hizmet aldığımız mobil telefon operatörlerinin telefon rehberimize erişme imkanı olmadığından operatörler rehberde kayıtlı olmayan numaraları engelleme hizmeti vermemektedirler. Sadece rehberdeki numaralar arasın bilmediğim numaralar engellensin istiyorsanız bir numara engelleme uygulaması kullanmanız gerekmektedir.

Sadece rehberdeki numaralar arasın

Sadece rehberdeki numaralar arasın istiyorsanız Playstore den ücretsiz indirilebilen birkaç uygulamadan birini kullanabilirsiniz. Playstore ye girdikten sonra arama kısmına “Rahatsız etme” yazdığınızda seçenekler arasında ANTİNUİSANCE uygulaması çıkacaktır. Bu uygulama parasızdır ama kullanırken size reklam sunar.

Rehberde kayıtlı olmayan numaraları engelleme

ANTİNUİSANCE uygulamasını yükledikten sonra aktif etmek istediğinizde sizden bazı hususları kabul etmenizi isteyen bir mesaj gelir. Mesaj aşağıdaki resimdeki gibidir. Bu uygulamayı kullanmanız için uygulamaya sizin rehberinize, fotoğraflarınıza, çağrı bilgilerinize vs ulaşma izni veriyorsunuz. Biraz düşününce bu tür izinleri vermede tereddüt edebilirsiniz fakat diğer numara engelleme uygulamaları da aynı izinleri istemektedir.

Mesajın altında yazan KABUL ET e basınca uygulama aktif olacaktır. Rehberde kayıtlı olmayan numaraları engelleme

Uygulamanın ana ekranı aşağıdaki resimdeki gibidir. Kara Liste seçeneği engellenen numaraların tutulduğu ve engelleme yapıldı yerdir. Kayıtları kısmı ise engellenen numaralar ile ilgili arama kayıtlarını tutmaktadır. Uygulamanın zengin engelleme seçenekleri vardır. Bunlara ulaşmak için sağ üst köşede bulunan ve üç nokta sembolü ile gösterilen  “Daha fazla seçenekler” yazısına basmak gerekir.

Rehberde kayıtlı olmayan numaraları engelleme

Çok sayıda numara engelleme seçeneği gelecektir. Sadece rehberdeki numaralar arasın istediğimiz için “Ayarlar” a basıyoruz.

Rehberde kayıtlı olmayan numaraları engelleme

Ayarlar kısmında bir çok engelleme seçeneği yer almaktadır. Sadece rehberdeki numaralar arasın istediğimiz için “Sadece rehberimden gelen aramalar”  seçeneğini aktif ediyoruz. Buna ilave olarak Bilinmeyen göndericilerden gelen mesajlar ı da aktif edersek spam reklam mesajlarından kurtulmuş oluruz.

Rehberde kayıtlı olmayan numaraları engelleme

Sadece rehberimden gelen aramalar ı aktif edince bir bilgilendirme mesajı gelir, Tamam a basarak geçebiliriz.

Rehberde kayıtlı olmayan numaraları engelleme

Bunu yapınca rehbere kaydetmediğimiz bir kişi bizi aradığında direk meşgul sesi ile karşılaşacak ve bizim telefonumuz çalmayacaktır. Daha sonra engellenen kişilerden arayan var mı diye kontrol etmek istersek uygulamanın Kayıtlar kısmına bakmamız gerekir.

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bu Yazının Bir Yorumu Var

  1. Mehmet Cevapla

    Tanamiyan no aramasın angels

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

cricket çakmak pp büyütme