Windows 10 defender bildirim kapatma
Windows 10

Windows 10 defender bildirim kapatma

Windows Defender’dan gelen sürekli bildirimleri sevmiyor musunuz? Windows 10’da Windows Defender bildirimlerini devre dışı bırakmanın yolunu anlatacağım.

Windows Defender, Windows 10’da oldukça iyi bir varsayılan antivirüs yazılımıdır. Arka planda sessizce çalışır ve her türlü tehdide karşı çok ihtiyaç duyulan gerçek zamanlı koruma sağlar. Sisteminizde başka bir virüsten koruma uygulaması olmadığından, Windows Defender sürekli olarak arka planda çalışır. Windows Defender ile ilgili en iyi şeylerden biri, en az sistem kaynaklarını tüketmesi ve antivirüs yazılımlarında ücretsiz olarak en iyi korumayı sağlamasıdır.

Windows Defender sisteminizi zaman zaman otomatik olarak tarar ve sonuçları bildirim biçiminde görüntüler. Sadece bu değil, Windows Defender ayrıca hesap, güvenlik duvarı ve ağ gibi diğer bildirimleri de görüntüler. Sisteminizi korumak için üçüncü taraf virüsten koruma yazılımı kullanıyor olsanız bile bu geçerlidir. Bu bildirimler sizi eziyorsa veya gereksiz dikkat dağınıklıklarına neden oluyorsa, bunları devre dışı bırakabilir veya kontrol edebilirsiniz.

Windows Güvenlik Bildirimi Türleri

Windows Defender tüm bildirimlerini üç ana kategoriye ayırır. Bunlar aşağıdaki gibidir.

Bilgi Bildirimleri: Bu bildirim kanalı, tarama raporları, tehdit uyarıları, engellenen dosya ve klasör gibi Windows Defender etkinliklerini görüntülemekle sorumludur. Sana tavsiye değil sadece önemli bildirimleri gösterdiği gibi bu bildirim kategorisini devre dışı bırakmak için.

Hesap Koruma Bildirimleri: Bu bildirim kanalı Windows Hello ve Dinamik kilit ayarlarından sorumludur.

Güvenlik Duvarı ve Ağ Koruması Bildirimleri: Adından da anlaşılacağı gibi, bu kanal Windows Güvenlik Duvarı etkinliklerini göstermekle sorumludur. Örneğin, bir uygulama Windows Güvenlik Duvarı tarafından engellenirse, Windows Defender bu kanalı o etkinliğin bildirimini göstermek için kullanır.

İhtiyacınız olan şeye bağlı olarak, tüm bildirimleri veya bireysel bildirim türlerini veya kanallarını devre dışı bırakabilirsiniz.

Ayarlar Uygulaması ile Windows Defender Bildirimlerini Devre Dışı Bırakma

Windows Defender bildirim türlerini öğrendikten sonra, almak istediğiniz bildirimlerin türünü kolayca seçebilir ve seçebilirsiniz.

1) İlk olarak, Başlat menüsünde Windows Güvenliği‘ni arayın ve Windows Güvenlik uygulamasını açmak için arama sonucunu tıklayın.

Dikkat : Microsoft, Windows Defender’ı Windows Güvenliği olarak yeniden adlandırdı

Windows 10 defender bildirim kapatma

 

2) Uygulama açıldıktan sonra, sol alt köşede görünen Ayarlar sekmesine tıklayın. Ardından, Bildirimler bölümünün altındaki Bildirimleri Yönet bağlantısını tıklayın.

 

Windows 10 defender bildirim kapatma

3) Yukarıdaki işlem sizi Bildirim kanalları sayfasına götürecektir. Burada, yukarıda tartışıldığı gibi üç farklı bildirim kanalı göreceksiniz. Her üç bildirim kanalını da devre dışı bırakmak istiyorsanız, her bir bildirim kanalının altındaki anahtarı KAPALI konuma getirin.

 

Windows 10 defender bildirim kapatma

Alternatif olarak, almak istediğiniz bildirim türlerini de seçebilir ve seçebilirsiniz. Bunu yapmak için, devre dışı bırakmak istediğiniz bildirim türlerinin yanındaki onay kutularının işaretini kaldırın. Örneğin, Dinamik Kilit ile ilgili sorunlar bildirim almak istemiyorum. Bu yüzden, bu seçeneğin seçimini kaldırdım.

 

Windows 10 defender bildirim kapatma

Windows 10’da Defender Bildirimleri Nasıl Devre Dışı Bırakılır? İşlem bu kadar. Yapılandırdıktan sonra Windows Güvenlik uygulamasını kapatın, işiniz bitti.

Grup İlkesi aracılığıyla Windows Defender Bildirimlerini Devre Dışı Bırakma

Çok daha basit bir alternatif yöntem arıyorsanız, Grup İlkesi nesnesi gitmenin yoludur.

1) Başlat menüsünü açın, Grup İlkesini Düzenle‘yi arayın ve Grup İlkesi Düzenleyicisi‘ni açmak için sonuca tıklayın.

2) Grup İlkesi Düzenleyicisi’nde, sol paneldeki klasör ağacını genişleterek aşağıdaki klasöre gidin.

Sırasıyla, Bilgisayar Yapılandırması Yönetim Şablonları Windows Bileşenleri Windows Defender Antivirus İstemci Arabirimi

3) Sağ panelde, Tüm bildirimleri gösterme politikasını bulun ve çift tıklayın.

 

Windows 10 defender bildirim kapatma

4) Şimdi Etkin seçeneğini seçin ve değişiklikleri kaydetmek için Tamam düğmesine tıklayın. Bu eylem, Windows Güvenlik bildirimlerini devre dışı bırakır.

 

Windows 10 defender bildirim kapatma

Son olarak, Windows’u yeniden başlatın hepsi budur. Windows 10’da Windows Defender bildirimlerini devre dışı bırakmak o kadar basittir.

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bu Yazının Bir Yorumu Var

  1. baran Cevapla

    artık microsoft defender olarak geçiyor bulamadıysanız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

cricket çakmak pp büyütme