internet

İnstagram’da müq ne demek ?

İnstagram ortamında yer alan keyifli ve kıymetli paylaşımları takip ederken dakikalar su gibi akıp gitmektedir. Bu nedenle sosyal medyada geçirilen vaktimizi daha ekonomik kullanmak için yazışma dilinde sıklıkla kısaltmalara yer vermekteyiz.

Paylaşımlara beğeni atarken zaman zaman destekleyici yorumlar eklemeyi unutmuyoruz. Ancak sarf edilen her karakter aynı zamanda da zamanımızdan gidiyor.

Dolayısıyla bir yemek paylaşımına “Eline sağlık, çok süper olmuş, başarılarının devamını dilerim. En yakın zamanda diğer tariflerinden de örnekler bekliyorum. Canımsın..” şeklinde bir yorum yapmayı düşünüyor fakat zaman kısıtlaması nedeniyle “süper” deyip geçiyoruz.

Hatta “süper” yerine “üff” de diyebiliyoruz. Ne de olsa iki harf daha az. Hep zaman darlığı yüzünden oluyor bunlar. Yüzlerce paylaşıma göz gezdirip bir an önce işimizin başına dönmemiz gerekiyor. Bu yüzden her bir harf tasarrufu çok değerli.

Müq ne demek ?

İnstagram’da insanların ne diye her şeyi kısaltmaya çalıştığını izah etmeye çalıştım. Lüzumlu ise kısaltalım fakat bazen kısalttığımız başkaları tarafından anlaşılmıyor. Hatta genel olarak övüyor muyuz, sövüyor muyuz o bile belli olmuyor.

İnsanlar müq, pff, np, sc, cr,tö, aw, sb gibi instagram kısaltmalarının ne anlama geldiğini anlayabilmek için Türk Dil Kurumu’nun sözlüğüne bile bakıyorlar ama orada karşılığı bulunmuyor. Bu nedenle Müq ne demek bunu açıklamak bizim gibi internet bağımlılarına düşüyor.

İnstagram veya diğer sosyal medya ortamlarında müq veya muq “mükemmel” kelimesinin kısaltılmışı olarak kullanılmaktadır.  Esasen şık bir kısaltma değil, hem alfabemizde olmayan bir harf kullanmak suretiyle dilimizi bozuyoruz hem de güya mükemmel bulduğumuz bir şey için doğru dürüst yorum yazmak yerine müq deyip atıyoruz.

Gerçi müq kısaltmasını daha çok ergenler kullanıyor, onların büyüklere göre biraz daha fazla acelesi var. Ancak yine de gerek sosyal medyada etkileşimde bulunurken gerekse de yüz yüze iletişimde kendini en iyi şekilde ifade etmeye çalışmak gerekir.

Dolayısıyla her paylaşıma maq, muq gibi yorumlar atacağımıza hakikaten “kıymetli” ve bir değer taşıyan paylaşıma içimizden geleni temiz bir Türkçe ile yorum yazmak uygun olacaktır.

Ayrıca bir şeye ancak kısaltma ile yorum yapmak o paylaşıma fazla değer vermediğimizi de gösterir. Öyle ise Instagram ve diğer sosyal medya platformlarda az sayıda yorum yapalım ama yorumun hakkını verelim.

Yazı kaynağı:https://biliyor.net/muq-ne-demek/

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

cricket çakmak Deathko GB Axen izmir Televizyon Servisi oyunlar oyna - okey oyna -