Disk yönetimi nedir
Windows 10

Disk yönetimi nedir ?

Disk Yönetimi, Windows’da yerleşik bir sürücü yönetim aracıdır. Sabit sürücüyü bölümlemek, sabit sürücüyü biçimlendirmek veya sabit sürücü harfini değiştirmek için kullanabilirsiniz. Disk Yönetimi’ni açmak için aşağıdaki iki yoldan birini kullanabilirsiniz.

Windows 10 disk yönetimi nasıl açılır ?

1) Başlat Menüsü ile Disk Yönetimini Açma

Disk Yönetimi’ni Başlat Menüsü’nden açabilirsiniz. Adımları takip edin.

Başlat menüsü düğmesinin üzerine sağ tıklayın ve sonra Disk Yönetimi‘ni açın.

Disk yönetimi nedir

 

2) Çalıştır Kutusu veya Komut İstemi Kullanarak Disk Yönetimi’ni Açma

1) Çalıştır veya Komut İstemi‘ni açın. Arama kutusuna yazıp çıkan sonuca tıklayın Çalıştır kutusunu klavyeden açmak için Win + R tuşlarına aynı anda basabilirsiniz.

 

Disk yönetimi nedir

2) Daha sonra Çalıştır kutusuna diskmgmt.msc yazın ve ardından Enter tuşuna basın.

Disk yönetimi nedir

 

Windows 10’da Sabit Sürücüleri Yönetmenin Diğer Bir Yolu

Sürücüleri yönetmek için Disk Yönetimi’ni kullanmanın kolay olmadığını düşünüyorsanız, bunun yerine üçüncü taraf bir sürücü yönetimi aracı kullanabilirsiniz. Sürücü yönetim araçlarının çoğu, sürücüleri kolayca yönetmenizi sağlayan kullanıcı dostudur.

Hangi aracı kullanabileceğinizden emin değilseniz, Acronis Disk Director 12 kullanmanızı öneririz . Acronis Disk Director 12, dünya çapında tanınmış bir sürücü yönetim aracıdır. Sabit sürücüyü bölümlemek, sürücüyü biçimlendirmek veya sürücü harfini kolayca değiştirmek için kullanabilirsiniz.

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

cricket çakmak pp büyütme