WhatsApp bağlantınız kontrol ediliyor çözümü
internet

WhatsApp mesajları bir başkası tarafından okunabilir mi ?

WhatsApp’ta yeri geliyor herkesin bilmesinden rahatsız olmayacağımız genel şeyler paylaşıyor, yeri geliyor sır niteliğinde olan gizli bilgileri güvendiğimiz birisine gönderiyoruz.

Hatta devlet görevlilerinin bile resmi belge ve bilgileri WhatsApp üzerinden birbirlerine gönderdiği ve WhatsApp üzerinden gönderilen bazı resmi bilgilerin gizlilik düzeyi yüksek olduğu bilinmektedir.

Acaba WhatsApp sanıldığı kadar güvenilir mi, WhatsApp’ta sadece 2 kişi arasında paylaşılan bir sırrın açığa çıkması, mesajların bir başkası tarafından okunması mümkün mü ?

WhatsApp mesajları bir başkası tarafından okunabilir mi ?

WhatsApp resmi sitesinde özet olarak deniliyor ki WhatsApp üzerinden paylaşılan mesajlar uçtan uca şifrelidir. Yani siz mesajı yazıp gönderme aşamasında şifreleniyor, karşı tarafa ulaşıncaya kadar şifresi korunuyor.

Bunun anlamı uzaktan erişim yolu sizin WhatsApp mesajlarınıza başkalarının erişim imkanının olmayacağı, yani mesajlarınızı okuyamayacağıdır. (Usta hackerler belki yapabilir ?)

Fakat bu gizli WhatsApp mesajlarınızın asla 3. kişiler tarafından okunamayacağını göstermez. Mesajları uçtan uca şifrelemek uzaktan erişimin önünü keser ama ya sizin telefonunuzda veya karşıdaki kişinin telefonunda takip yazılımı var ise ?

Siz veya WhatsApp’ta yazıştığınız kişinin telefonunda casus yazılım var ise WhatsApp mesajlarınızı başkaları okuyabilir.

Casus yazılıma gerek yok, eğer çevrenizdeki biri telefonunuzun giriş desenini biliyorsa QR kodunu kendi bilgisayarına okutması ve bundan sonra sizin mesajlarını okuması birkaç dakikalık bir işlemdir.

Aşağıdaki bağlantıda bu konuda daha detaylı bilgiler verilmektedir.

İlgili yazı:Sevgilimin WhatsApp mesajları bana gelsin

Diyelim ki biriyle WhatsApp’tan yazıştınız ve hemen sonrasında sohbeti sildiniz. Telefonuz sonradan birinin eline geçerse silinen sohbeti yedeğinden geri getirebilir.

Onu da silerseniz veri kurtarma programı ile silinen veriler yine geri getirilebilir. Yeter ki telefonunuz bir başkasının eline geçsin..

Öte yandan WhatsApp ile ilgili sızıntı haberleri bulunmaktadır. WhatsApp her ne kadar mesajları uçtan uca şifrelese de WhatsApp sunucularına siber saldırılar olmakta ve muhtemelen insanların WhatsApp’ta paylaştığı veriler birilerinin eline geçmektedir.

İki kişinin bildiği sır değildir. Siz birine gizli olarak mesaj atıyorsunuz ama o kişi mesajın ekran görüntüsünü alırsa sohbet verileri silinse dahi ortada bir delil kalır.

Gizli yazışmalar için WhatsApp’a göre BİP daha iyidir. Çünkü BİP mesajları hem uçtan uca şifrelidir, hem de sohbetten çıkılınca otomatik silinmektedir.

İLGİLİ YAZILAR:

Rehberinizde kayıtlı olmayan biri tarafından eklendiniz ne demek ?

Whatsapp rehberimde olmayan kişiler beni görmesin

Sevgilimin WhatsApp mesajları bana gelsin

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

cricket çakmak pp büyütme