Sabit disk GPT mi MBR mi öğrenme
Genel

Sabit disk GPT mi MBR mi öğrenme

Bu makalede sabit disk Windows’ta kullanılan bölümleme tablosunu (MBR veya GPT) nasıl bileceğinizi göstereceğiz.

Hatırlatıcı olarak, GPT, bir diskin (HDD veya SSD) 128 bölüme (4 yerine) ve maksimum 256 TB boyutuna (2,2 TB) sahip olmasına izin veren yeni bir nesil biçimidir. bölüme göre.
Sürücünüzün MBR veya GPT olup olmadığını bilmek, Windows’u UEFI / GPT modunda mı yoksa sürücünüzde BIOS / MBR modunda mı kurabileceğinizi bilmek önemlidir.

1) Komut istemi DiskPartla

Komut istemini açın ardından DiskPart yazın ve diskleri listeleyin.

diskpart
list disk

 

Sabit disk GPT mi MBR mi öğrenme

GPT sütununda bir yıldız işareti varsa , disk GPT formatındadır . Yıldız işareti yoksa, disk MBR’nin bölümleme tablosunu kullanıyordur.

Komut isteminden çıkmadan Sabit disk hakkında daha fazla bilgi için, aşağıdaki komutu girin. Analiz etmek için disk numarasını 0 ile değiştirin.

select disk 0
detail disk

 

Sabit disk GPT mi MBR mi öğrenme

Windows’ta Sabit Disk MBR veya GPT Olduğu Nasıl Anlaşılır. Kolay ve basit olarak göstermiş olduk artık sizde DiskPart sayesinde diskinizin MBR veya GPT formatında olup olmadığını biliyorsunuz.

2) Disk Yönetimi Aracını Kullanarak Öğrenme

Çalıştır‘ı açınız. Klavyeden hemen açmak için Windows tuşu + R basınız. Ardından Disk yönetimini açmak için diskmgmt.msc yazınız.

Disk Yönetimi penceresinde Görünüm > Üst > Disk listesi.  Bir diskin MBR veya GPT biçiminde olup olmadığını görmek için Bölümleme sitili sütununa bakın.

 

Sabit disk GPT mi MBR mi öğrenme

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

cricket çakmak