oyun oyna
Programlar

Dijital oyun oynamak

Oyunların ve erken yaşlarda oyun oynamanın çocukların gelişimindeki katkısı, içerisinde bulunduğumuz yüzyılda artık kanıtlanmış durumda. Hayvanlar, avlanma ve korunma becerilerini oyun oynayarak geliştirirler. Çocukların da zihinsel ve fiziksel gelişimi büyük ölçüde oynadığı oyunlarla şekilleniyor diyebiliriz.

Oyun oynama dürtüsü üniversite araştırmalarına bile konu olmuş durumda. Öyle ya, çoğu zaman çocuklarımıza “oyun oyna” yerine “uslu dur” deriz.  Ama çocuklarınızdaki bu oyun oynama isteği içgüdüsel olarak çalışıyor.

2000 yılı itibari ile milenyum çağında tablet ve telefonlar çocukların ilgisini çok fazla çekmiş durumda. İrili ufaklı birçok şirket çocuk oyunu yazılımı geliştirerek elektronik aygıtlarınıza iletiyorlar. Bu oyunların büyük çoğunluğu çocuğunuz için faydalı olsa da bazıları içeriğinde şiddet barındıran öğeler içermekte.

Çocuğunuza birçok kişi ileride hangi mesleği yapacağını soracaktır. Doktor, mühendis, futbolcu, mimar, öğretmen çocuğunuzun ilk cevap verdiği meslekler arasında. Dış dünyayı tanımada hatta ileride yapacağı mesleği seçerken bile çocukken oynadığı oyunların büyük etkisi var.

Okul öncesinde çocuğunuzun zihinsel gelişimi açısından güvenilir birkaç oyunu sizin için derledik:

Paint Box

Çocuğunuzun bir Picasso olma hayali varsa Paint Box tam aradığı uygulama olabilir. Bilgisayarlarda bulunan Paint programına oldukça benzer bir uygulama olan Paint Box, resim çizme yeteneğini geliştirmeyi amaçlar. Android ve IOS mağazalarında bu uygulamayı bulabilirsiniz.

Agnitus

Temel renkleri ve dört işlemi eğlenceli yoldan çocuğunuza öğreten bir uygulama edinmek istemez misiniz? Agnitus, çocuğunuzla hem oyun oynar hem de kaliteli vakit geçirmesini sağlar. Play Store ve App Store uygulamalarında Agnitus oyununu indirebilirsiniz.

AniWorld

Hayvan sevgisini çocuğunuza aşılayacak bu uygulama, tablet ve telefonlarınızdaki dijital mağazalarda çocukların beğenisine sunuluyor. Hayvanlara bakım yapmak ve yüz ifadeleri ile eğlenmek oldukça keyifli.

Magic Piano

Geleceğin Mozart’ları bu uygulamaya bayılacak. Hem koordinasyon kabiliyetini hem de müzik becerilerini geliştirmeyi amaçlayan bu uygulama ile müzikle iç içe olmanın tadı bir başka. Kayan tuşları sakın kaçırmayın. Hemen Store uygulamasından bu oyunu bulabilirsiniz.

Hoopa City

Bir şehir inşa etmek hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı. Hoopa City, mimar ve mühendis olmak isteyen, farklı bina yapılarına ilgi duyan çocuklarınız için büyük bir armağan. Çocuğunuz kendi şehrini kurarken, motor ve sinirsel becerilerini de fark etmeden geliştirecektir.

Hoopa City Şehir Kurma Oyunu

Hoopa City Şehir Kurma Oyunu

NASA Kids Club

NASA tarafından tasarlanana bu web sitesi, yıldızlara gitmenize hatta o yıldızları boyamanıza olanak sağlıyor. Birçok bilimsel oyunun yer aldığı siteye ulaşmak için arama motoruna NASA Kids Club yazmanız yeterli.

Çocuğunuz bu oyunlarla büyüdü ve artık okula başladı. Peki, geri kalan zamanlarda tablet ve telefonlarda nasıl vakit geçiriyor? Kaliteli ve eğitsel zaman geçirmesi için birkaç oyunu sizler için derledik.

NovaKid

Yabancı dil öğrenmek biraz zor gelse de, çocuğunuza bu durumu sevdirebilirsiniz. İşte karşınızda NovaKid. İşitsel ve görsel anlamda birbirini tamamlayan eğitici materyaller ile İngilizce kulak aşinalığı, çocuğunuzun ileride daha rahat yabancı dil öğrenmesini sağlayacaktır. İnternet tarayıcınız üzerinden bu siteye ulaşabilirsiniz.

MentalUP

MentalUP, çocuğunuzun okul öncesi ve okul dönemlerinde en iyi arkadaşı olacağına inandığımız bir uygulama. Hafıza, dikkat, koordinasyon, işitsel, görsel ve zihinsel zekâ gelişimi konusunda pedagogların desteği ile özenle hazırlanmış MentalUP, çocuğunuzun eğitimine destek olmayı amaçlıyor. 6 milyona yakın kullanıcı tarafından severek kullanılmasının yanı sıra ülkemizde TÜBİTAK desteği ile çocukların beğenisine sunuluyor.

MentalUP’ı hemen deneyin.

Süper Penguen

Çizgi romanları okuduğunuz yılları hatırlıyor musunuz? Oradaki karakterlerin size ne kadar heyecan verdiğini düşünün. İşte bu kanal, ünlü mizah dergisi Penguen’in, çocuklara özel hazırladığı bir karikatür kanalı. Çocuklar için özel hazırlanan Süper Penguen, geleceğin karikatüristlerine bu süper kahramanları nasıl çizeceğini öğretiyor. Youtube’daki arama kısmına Süper Penguen yazarak bulabilirsiniz.

 

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Axen izmir Televizyon Servisi cricket çakmak