Nasıl Yapılır

Canon G3400 Mürekkep Çekmiyor

Yazıcıların genel olarak bakımı, onarımı ve tamiri ile ilgili kimse bilgi veren yazılar yazmamaktadır. Bu konuda tüketiciler kulaktan dolma bilgiler ile birtakım işlemler yapmaktadır. Bu işlemler sonucunda ya yazıcı tamamen bozuluyor yada daha yüksek masraflara sebep olmaktadır. Bu yazımızda teknik bir konu olan Canon G3400 modelindeki mürekkep çekme arızasını anlatacağız.

En çok tercih edilen yazıcılardan biri olan Canon G3400 mürekkep çekmeme arızası zaman zaman olabilmektedir. Bunun konuda yaşanan sıkıntının temelinde mürekkeplerin tıpaları yatmaktadır. Hem dolum esnasında hem uygulama esnasında yapılan hatalar mürekkeplerin çekilmesini engellemekte ve arıza meydana gelmektedir.

Mürekkep tankların üzerinde iki tıpa bulunmaktadır. Bu tıpalardan küçük olanı çıktı alınırken daima açık olması gerekmektedir. Mürekkep dolum işlemi yapılacağı esnada küçük tıpaların kapatılması büyük tıpaların açılması gerekir. Mürekkep dolum işlemi bittikten sonra ise büyük tıpalar kapanıp küçük tıpalar açılarak yazdırma konumuna getirilmesi gerekir. Mürekkep dolum esnasında açılan büyük tıpa ile kapatılan küçük tıpa yazdırma için eski konumlarına getirilmediği takdirde yazıcı mürekkep çekemeyecek ve çıktı almayacaktır. Eğer küçük tıpanın açık olmasına rağmen hala yazıcı mürekkep çekemiyorsa;

  • Yazıcı kapağını açın
  • Kartuşları çıkartın
  • Kartuşların üzerinde bulunan yüzük kısımlarından hortumları çıkartın
  • Kartuşların mürekkep rengine göre şırınga yardımıyla dolum yapın. Bu işlem eğer dolum esnasında hava yapmış ise hava almamasını sağlayacaktır. Mürekkep hortum ağız kısmına çekip hemen yerine takınız
  • Dirsek ve yüzüklerin montajı yapıldıktan sonra mürekkep hortumdan geri gidiyorsa montajınız hatalı olmuştur. Hatalı değilse ya yüzük kısmı yada tank kısmından hava alıyor demektir. Hava alan yeri tespit ettikten sonra hava alan yeri silikon yaptıktan sonra bir sorun kalmayacaktır.

Mürekkep çekme sorunun sebebi ve çözümü bu kadardır.

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

protez saç cricket çakmak muhasebe programları