Genel

Boot Menü Açılmıyor Sorunu Çözümü

Boot menü açılmıyor sorunu ve çözümü hakkında bilgi vereceğim. Farklı marka bilgisayarlarda ortaya çıkan boot menü açılmama sorunuyla ilgili sizlere bir takım bilgiler paylaşıyor olacağız. Öncelikle Boot Menü Açılmıyor Sorunu Çözümü konusundan önce hangi sorunların ortaya çıktığını öğrenmemiz gerekiyor. Menünün açılmamasının dışında menü kilitlenme problemiyle karşılaşan kullanıcılar bu konuyla ilgili pek çok araştırma yapmaya devam etmektedir. Bazı bilgisayarlarda Windows 8 pro 64 bit kurulumu gerçekleştirirken boot menünün kilitlendiği görülmektedir. Daha sonra ise bios menünü gittiği belirtilmektedir. Bu tür sorunlarda bilgisayarı yeniden başlatarak BİOS ve boot menüsüne gidilebilmektedir. Teknik bir sorun olmamakla beraber Windows 8 yüklü bilgisayarların kapatılırken uyku moduna geçtiğini ve bu yüzden BİOS’a giriş yapılamayacağını unutmamanız gerekir.

Samsung Bilgisayarlarda Boot Menü Açılmama Sorunu

Samsun bilgisayarlarda CD ya da DVD gibi sürücülerden boot etmek istediğiniz zaman BİOS ekranında karşınıza bazen HDD seçeneği gelebilmektedir. Eğer Windows kurulumu yapmak istiyor ve bu sürücülere ulaşmak istiyorsanız BİOS’tan açılış seçeneğini değiştirmeniz gerekiyor. Samsung marka dizüstü bilgisayarlarda boot seçeneklerini değiştirmek için şu yöntemlerden yararlanmanız gerekiyor;

  • Bilgisayarı açtığınız zaman BİOS ekranına erişim için F2 tuşuna basmalısınız. Daha sonra BİOS içerisinde Advanced seçeneğine gelin.
  • Ardından bu ekranda Fast BİOS MODE kategorisine giriş yapın ve seçenek üzerinden Disable’ye tıklayın.
  • Daha sonra ana ekranda boot bölümüne ulaşın.
  • Secure Boot sekmesine giderek tekrar disable yapınız.
  • Bu işlemleri yaptıktan sonra alt kısımda OS Mode Selection kategorisi karşınıza çıkacaktır.
  • Bu seçeneğe giriş yaptıktan sonra ilgili seçenekler arasından CSM OS’u seçin
  • Kurulum yapmak için ise dilediğiniz CD ya da DVD’yi usulüne uygun olarak yerleştirin.
  • Son olarak ayarları kaydedin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bu şekilde işlem yaptığınızda Boot Menü Açılmıyor Sorunu Çözümü ile ilgili sorunlar ortadan kalmış olacaktır.

Lenovo Bilgisayarlarda Boot Menü Açılmama Sorunu

Samsung bilgisayar modellerinin bazılarının yanı sıra lenovo marka bilgisayarlarda da Boot Menü Açılmıyor Sorunu Çözümü konusunda araştırmalar yapılmaktadır. Kullanıcılar PC’ni açarken mavi ekran ile karşılaşabilir ya da bilgisayarı devre dışı kalabilir. Bu tür durumlarda boot menüye ulaşmak adına bir USB bellek hazırlayarak PC’ye format atmak en doğru seçenek olacaktır. Formattan sonra da boot menü açılmıyorsa sabit diskte bir sorun yaşanmış olabilir.

Bu seçeneğin yanı sıra Windows 8 DVD’si oluşturarak BİOS’ta ilk sıraya alabilir ve PC’nin bunu algılamasını sağlayabilirsiniz. Yapacağınız bu işlemden sonra PC’niz bu DVD’yi görecek ve direkt olarak kuruluma geçecektir. Ayrıca Boot Menü Açılmıyor Sorunu Çözümü hakkında anlık olarak işlemlerinizi yapabilirsiniz. Verileriniz kaybolmadan masa üstüne geldikten sonra artık bilgisayarınızı sağlıklı bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Daha çok Windows 8’de görülen bu sorunla ilgili farklı bilgisayar markalarında da sizlerle paylaştığımız bu seçeneklerden faydalanabilir ve bilgisayarınızı yeniden kullanıma alabilirsiniz.

Windows güncellemeleri sonrası bazı ayarlarda değişiklik olabilmektedir. Lütfen konu içerisinde mevcut Windows sürümüyle uyumlu olmayan durumla karşılaştığınızda, bize yardımcı olmak için sorunla alakılı yorum bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

cricket çakmak